Verdens rigeste mand vil lægge milliarder i Europa

Verdens rigeste mand, telemilliardæreren Carlos Slim Helú, er klar til at lægge 20 milliarder kroner på bordet for at købe sig ind i den europæiske teleindustri.

Artikel top billede

Den mexicanske teleinvestor Carlos Slim Helú er i dag god for op mod 390 milliarder kroner. Nu ser han angiveligt en europæisk mulighed for at øge formuen. Foto: José Cruz - Agência Brasil. (Foto: José Cruz - Agência Brasil)

Læs også:
Sådan bliver man verdens rigeste mand 

Teleinvestor er verdens rigeste - slår Gates af tronen

For første gang prøver verdens rigeste mand, tele-multimilliadæren Carlos Slim, nu lykken i Europa i et større investeringsprojekt.

Det sker igennem rigmandens teleselskab América Móvil, som er klar til at lægge knap 20 milliarder kroner for at øge sin ejerandel i det hollandske teleselskab Royal KPN.

I dag sidder Carlos Slim på 4,8 procent af aktieandelen i det tidligere hollandske telemonopol, og kan med sit bud komme op på en ejerandel på 28 procent, hvis hans tilbud ellers bliver modtaget.

Forlydender om buddet fik aktiekursen på Royal KPN til at stige 17 procent, og samtidig satte Carlos Slims investeringsvillighed i det hollandske selskab spekulationer i gang om, hvorvidt han vil overtage kontrollen med Royal KPN.

Hollandsk lov dikterer nemlig, at når en aktionær når op på 30 procent ejerskab i et selskab, så er vedkommende forpligtet til at give et købstilbud til de resterende aktionærer.

Det skriver The Wall Street Journal, som også kan berette, at América Móvil udtaler, at selskabet ikke har til hensigt at øge sin ejerandel i KPN til mere end 28 procent. 

Udnytter finanskrise i Europa

Buddet fra Carlos Slims latinamerikanske selskab bliver samtidig set som et tegn på, at den mexicanske rigmand er på vej ind i Europa, hvor han vil investere i flere teknologi-virksomheder, der er presset af finanskrisen.

Dermed vil han tage kampen op med sin evige rival fra en af verdens største teleselskaber, Telefónica, fra Spanien, som er det næststørste teleselskab på det latinamerikanske marked - lige efter América Móvil.

Carlos Slim er i dag god for omkring en formue på op mod 390 milliarder kroner, som blandt andet er skrabet sammen via ejendomshandler og massive investeringer i mobilselskaber rundt omkring i Syd- og Mellemamerika.

Det kan du læse mere om her

Eksempelvis kontrollerer 71-årige Carlos Slim Helú 90 procent af alle fastnet-telefonlinjer i Mexico, og sidder i spidsen for selskaber som América Móvil, der er verdens femtestørste operatør og det største mobilselskab i Latinamerika.

Kendt for kriseovertagelser

Hvis Carlos Slim lykkedes med sit hollandske forehavende, vil han sætte sig tungt på et teleselskab, der indtil i går har oplevet et fald i markedsandelen på 40 procent i de seneste år, hvilket vil sige, at han har udset sig et selskab i krise.

Kunderne på især hjemmemarkedet er simpelthen begyndt at vende KPN ryggen for i stedet at kaste sig over IP-baserede teknologier som Skype og WhatsApp.

Flere iagttagere, som The Wall Street Journal har talt med, peger dog på, at netop opkøb af kriseramte virksomheder er et af Carlos Slims specialer, og han vil med sin mulige investering i Royal KPN få sit første kendskab og fodfæste i den europæiske teleindustri.

Læs også:
Sådan bliver man verdens rigeste mand 

Teleinvestor er verdens rigeste - slår Gates af tronen

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS