Verdens rigeste mand vil lægge milliarder i Europa

Verdens rigeste mand, telemilliardæreren Carlos Slim Helú, er klar til at lægge 20 milliarder kroner på bordet for at købe sig ind i den europæiske teleindustri.

Artikel top billede

Den mexicanske teleinvestor Carlos Slim Helú er i dag god for op mod 390 milliarder kroner. Nu ser han angiveligt en europæisk mulighed for at øge formuen. Foto: José Cruz - Agência Brasil. (Foto: José Cruz - Agência Brasil)

Læs også:
Sådan bliver man verdens rigeste mand 

Teleinvestor er verdens rigeste - slår Gates af tronen

For første gang prøver verdens rigeste mand, tele-multimilliadæren Carlos Slim, nu lykken i Europa i et større investeringsprojekt.

Det sker igennem rigmandens teleselskab América Móvil, som er klar til at lægge knap 20 milliarder kroner for at øge sin ejerandel i det hollandske teleselskab Royal KPN.

I dag sidder Carlos Slim på 4,8 procent af aktieandelen i det tidligere hollandske telemonopol, og kan med sit bud komme op på en ejerandel på 28 procent, hvis hans tilbud ellers bliver modtaget.

Forlydender om buddet fik aktiekursen på Royal KPN til at stige 17 procent, og samtidig satte Carlos Slims investeringsvillighed i det hollandske selskab spekulationer i gang om, hvorvidt han vil overtage kontrollen med Royal KPN.

Hollandsk lov dikterer nemlig, at når en aktionær når op på 30 procent ejerskab i et selskab, så er vedkommende forpligtet til at give et købstilbud til de resterende aktionærer.

Det skriver The Wall Street Journal, som også kan berette, at América Móvil udtaler, at selskabet ikke har til hensigt at øge sin ejerandel i KPN til mere end 28 procent. 

Udnytter finanskrise i Europa

Buddet fra Carlos Slims latinamerikanske selskab bliver samtidig set som et tegn på, at den mexicanske rigmand er på vej ind i Europa, hvor han vil investere i flere teknologi-virksomheder, der er presset af finanskrisen.

Dermed vil han tage kampen op med sin evige rival fra en af verdens største teleselskaber, Telefónica, fra Spanien, som er det næststørste teleselskab på det latinamerikanske marked - lige efter América Móvil.

Carlos Slim er i dag god for omkring en formue på op mod 390 milliarder kroner, som blandt andet er skrabet sammen via ejendomshandler og massive investeringer i mobilselskaber rundt omkring i Syd- og Mellemamerika.

Det kan du læse mere om her. 

Eksempelvis kontrollerer 71-årige Carlos Slim Helú 90 procent af alle fastnet-telefonlinjer i Mexico, og sidder i spidsen for selskaber som América Móvil, der er verdens femtestørste operatør og det største mobilselskab i Latinamerika.

Kendt for kriseovertagelser

Hvis Carlos Slim lykkedes med sit hollandske forehavende, vil han sætte sig tungt på et teleselskab, der indtil i går har oplevet et fald i markedsandelen på 40 procent i de seneste år, hvilket vil sige, at han har udset sig et selskab i krise.

Kunderne på især hjemmemarkedet er simpelthen begyndt at vende KPN ryggen for i stedet at kaste sig over IP-baserede teknologier som Skype og WhatsApp.

Flere iagttagere, som The Wall Street Journal har talt med, peger dog på, at netop opkøb af kriseramte virksomheder er et af Carlos Slims specialer, og han vil med sin mulige investering i Royal KPN få sit første kendskab og fodfæste i den europæiske teleindustri.

Læs også:
Sådan bliver man verdens rigeste mand 

Teleinvestor er verdens rigeste - slår Gates af tronen

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub