It-chefer: Mobil-revolution lige så vigtig som internettet

En undersøgelse viser, at mobile enheder og apps kan få lige så stor indflydelse på it-ledernes hverdag, som internettet fik i 1990'erne.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor svækker mobile medarbejdere sikkerheden

Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Det koster kassen når ansatte anvender eget it-grej

Det vrimler med smartphones og tablets både i privaten og på jobbet.

De mange mobile enheder er forbundet med store udfordringer for lederne i virksomhederne.

For de er nødt til at forholde sig til den nye 'mobile' virkelighed, der gradvist kommer nærmere.

Det viser en undersøgelse, som konsulentvirksomheden Accenture har udarbejdet blandt 240 it-ledere over hele verden.

Mere end to tredjedele af de adspurgte mener, at mobile enheder og apps vil få en indflydelse på deres arbejde, der er lige så stor, som da internettet fik sit gennembrud i 1990'erne. 

Hvis ikke større.

Modne markeder er bagud

Rapporten fra Accenture viser, at at langt størstedelen af de adspurgte it-ledere prioriterer håndteringen af mobile enheder højt. 

Der er dog stor forskel på, hvordan tablets og smartphones bliver håndteret i virksomhederne.

Ifølge undersøgelsen er lande i Asien og Sydamerika langt, langt foran lande fra de mere 'modne markeder' i USA og Europa, når det kommer til mobile strategier.

Helt præcist er landene fra de nyere markeder fire gange så langt fremme, når det kommer til planer for medarbejdernes mobile it-grej i virksomhederne.

Undersøgelsen omfatter foruden it-ledere i 23 industrier i 12 forskellige lande også næsten 4000 udviklere, der arbejder med mobile apps.

Læs også:

Derfor svækker mobile medarbejdere sikkerheden

Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Det koster kassen når ansatte anvender eget it-grej

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S