It-chefer: Mobil-revolution lige så vigtig som internettet

En undersøgelse viser, at mobile enheder og apps kan få lige så stor indflydelse på it-ledernes hverdag, som internettet fik i 1990'erne.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor svækker mobile medarbejdere sikkerheden

Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Det koster kassen når ansatte anvender eget it-grej

Det vrimler med smartphones og tablets både i privaten og på jobbet.

De mange mobile enheder er forbundet med store udfordringer for lederne i virksomhederne.

For de er nødt til at forholde sig til den nye 'mobile' virkelighed, der gradvist kommer nærmere.

Det viser en undersøgelse, som konsulentvirksomheden Accenture har udarbejdet blandt 240 it-ledere over hele verden.

Mere end to tredjedele af de adspurgte mener, at mobile enheder og apps vil få en indflydelse på deres arbejde, der er lige så stor, som da internettet fik sit gennembrud i 1990'erne. 

Hvis ikke større.

Modne markeder er bagud

Rapporten fra Accenture viser, at at langt størstedelen af de adspurgte it-ledere prioriterer håndteringen af mobile enheder højt. 

Der er dog stor forskel på, hvordan tablets og smartphones bliver håndteret i virksomhederne.

Ifølge undersøgelsen er lande i Asien og Sydamerika langt, langt foran lande fra de mere 'modne markeder' i USA og Europa, når det kommer til mobile strategier.

Helt præcist er landene fra de nyere markeder fire gange så langt fremme, når det kommer til planer for medarbejdernes mobile it-grej i virksomhederne.

Undersøgelsen omfatter foruden it-ledere i 23 industrier i 12 forskellige lande også næsten 4000 udviklere, der arbejder med mobile apps.

Læs også:

Derfor svækker mobile medarbejdere sikkerheden

Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Det koster kassen når ansatte anvender eget it-grej

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura