It-chefer: Mobil-revolution lige så vigtig som internettet

En undersøgelse viser, at mobile enheder og apps kan få lige så stor indflydelse på it-ledernes hverdag, som internettet fik i 1990'erne.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor svækker mobile medarbejdere sikkerheden

Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Det koster kassen når ansatte anvender eget it-grej

Det vrimler med smartphones og tablets både i privaten og på jobbet.

De mange mobile enheder er forbundet med store udfordringer for lederne i virksomhederne.

For de er nødt til at forholde sig til den nye 'mobile' virkelighed, der gradvist kommer nærmere.

Det viser en undersøgelse, som konsulentvirksomheden Accenture har udarbejdet blandt 240 it-ledere over hele verden.

Mere end to tredjedele af de adspurgte mener, at mobile enheder og apps vil få en indflydelse på deres arbejde, der er lige så stor, som da internettet fik sit gennembrud i 1990'erne. 

Hvis ikke større.

Modne markeder er bagud

Rapporten fra Accenture viser, at at langt størstedelen af de adspurgte it-ledere prioriterer håndteringen af mobile enheder højt. 

Der er dog stor forskel på, hvordan tablets og smartphones bliver håndteret i virksomhederne.

Ifølge undersøgelsen er lande i Asien og Sydamerika langt, langt foran lande fra de mere 'modne markeder' i USA og Europa, når det kommer til mobile strategier.

Helt præcist er landene fra de nyere markeder fire gange så langt fremme, når det kommer til planer for medarbejdernes mobile it-grej i virksomhederne.

Undersøgelsen omfatter foruden it-ledere i 23 industrier i 12 forskellige lande også næsten 4000 udviklere, der arbejder med mobile apps.

Læs også:

Derfor svækker mobile medarbejdere sikkerheden

Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Det koster kassen når ansatte anvender eget it-grej

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job