It-chefer: Mobil-revolution lige så vigtig som internettet

En undersøgelse viser, at mobile enheder og apps kan få lige så stor indflydelse på it-ledernes hverdag, som internettet fik i 1990'erne.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor svækker mobile medarbejdere sikkerheden

Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Det koster kassen når ansatte anvender eget it-grej

Det vrimler med smartphones og tablets både i privaten og på jobbet.

De mange mobile enheder er forbundet med store udfordringer for lederne i virksomhederne.

For de er nødt til at forholde sig til den nye 'mobile' virkelighed, der gradvist kommer nærmere.

Det viser en undersøgelse, som konsulentvirksomheden Accenture har udarbejdet blandt 240 it-ledere over hele verden.

Mere end to tredjedele af de adspurgte mener, at mobile enheder og apps vil få en indflydelse på deres arbejde, der er lige så stor, som da internettet fik sit gennembrud i 1990'erne. 

Hvis ikke større.

Modne markeder er bagud

Rapporten fra Accenture viser, at at langt størstedelen af de adspurgte it-ledere prioriterer håndteringen af mobile enheder højt. 

Der er dog stor forskel på, hvordan tablets og smartphones bliver håndteret i virksomhederne.

Ifølge undersøgelsen er lande i Asien og Sydamerika langt, langt foran lande fra de mere 'modne markeder' i USA og Europa, når det kommer til mobile strategier.

Helt præcist er landene fra de nyere markeder fire gange så langt fremme, når det kommer til planer for medarbejdernes mobile it-grej i virksomhederne.

Undersøgelsen omfatter foruden it-ledere i 23 industrier i 12 forskellige lande også næsten 4000 udviklere, der arbejder med mobile apps.

Læs også:

Derfor svækker mobile medarbejdere sikkerheden

Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Det koster kassen når ansatte anvender eget it-grej

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet