It-chefer: Mobil-revolution lige så vigtig som internettet

En undersøgelse viser, at mobile enheder og apps kan få lige så stor indflydelse på it-ledernes hverdag, som internettet fik i 1990'erne.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor svækker mobile medarbejdere sikkerheden

Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Det koster kassen når ansatte anvender eget it-grej

Det vrimler med smartphones og tablets både i privaten og på jobbet.

De mange mobile enheder er forbundet med store udfordringer for lederne i virksomhederne.

For de er nødt til at forholde sig til den nye 'mobile' virkelighed, der gradvist kommer nærmere.

Det viser en undersøgelse, som konsulentvirksomheden Accenture har udarbejdet blandt 240 it-ledere over hele verden.

Mere end to tredjedele af de adspurgte mener, at mobile enheder og apps vil få en indflydelse på deres arbejde, der er lige så stor, som da internettet fik sit gennembrud i 1990'erne. 

Hvis ikke større.

Modne markeder er bagud

Rapporten fra Accenture viser, at at langt størstedelen af de adspurgte it-ledere prioriterer håndteringen af mobile enheder højt. 

Der er dog stor forskel på, hvordan tablets og smartphones bliver håndteret i virksomhederne.

Ifølge undersøgelsen er lande i Asien og Sydamerika langt, langt foran lande fra de mere 'modne markeder' i USA og Europa, når det kommer til mobile strategier.

Helt præcist er landene fra de nyere markeder fire gange så langt fremme, når det kommer til planer for medarbejdernes mobile it-grej i virksomhederne.

Undersøgelsen omfatter foruden it-ledere i 23 industrier i 12 forskellige lande også næsten 4000 udviklere, der arbejder med mobile apps.

Læs også:

Derfor svækker mobile medarbejdere sikkerheden

Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Det koster kassen når ansatte anvender eget it-grej

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg