Artikel top billede

TDC-chef: Vi har ikke brug for store datapakker

Vi har slet ikke brug for de gigantiske datapakker, som de danske mobilselskaber tilbyder danskerne for tiden, mener TDC-topchef, Henrik Poulsen.

TDC-chef Henrik Poulsen mener, at datakrigen i den danske mobilbranche er et stort markedsførings-trick.

Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten finder Henrik Poulsen det langt ude, at det ene mobilselskab efter det andet skruer gevaldigt op for de datamængder, der er inkluderet i deres mobilpakker.

"Jeg har senest set et produkt med 44 gb inkluderet. Det er lidt en marketing-gimmick. Det er jo ikke engang en promille af kunderne, der bruger så meget data," siger Henrik Poulsen til avisen.

Under en gigabyte

Ifølge avisen er mobilselskabet 3, hvis kunder er blandt de største dataforbrugere i den danske mobilbranche.

Alligevel bruger kunderne i gennemsnit under én gb data om måneden på alle de typiske ting: Mail, Facebook, sms, internet-surf og lignende, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Avisen skriver, at udviklingen med de store datapakker til ingen penge rummer en fare, fordi man kan løbe ind i problemer med kapaciteten på mobilnettet.

"Branchen er nødt til at få løst problemet med, at den i øjeblikket forærer data væk. Det er jo ikke holdbart på den lange bane," siger aktieanalytiker i Sydbank, Morten Imsgard, til Morgenavisen Jyllands-Posten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere