TDC-chef: Vi har ikke brug for store datapakker

Vi har slet ikke brug for de gigantiske datapakker, som de danske mobilselskaber tilbyder danskerne for tiden, mener TDC-topchef, Henrik Poulsen.

Artikel top billede

TDC-chef Henrik Poulsen mener, at datakrigen i den danske mobilbranche er et stort markedsførings-trick.

Ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten finder Henrik Poulsen det langt ude, at det ene mobilselskab efter det andet skruer gevaldigt op for de datamængder, der er inkluderet i deres mobilpakker.

"Jeg har senest set et produkt med 44 gb inkluderet. Det er lidt en marketing-gimmick. Det er jo ikke engang en promille af kunderne, der bruger så meget data," siger Henrik Poulsen til avisen.

Under en gigabyte

Ifølge avisen er mobilselskabet 3, hvis kunder er blandt de største dataforbrugere i den danske mobilbranche.

Alligevel bruger kunderne i gennemsnit under én gb data om måneden på alle de typiske ting: Mail, Facebook, sms, internet-surf og lignende, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Avisen skriver, at udviklingen med de store datapakker til ingen penge rummer en fare, fordi man kan løbe ind i problemer med kapaciteten på mobilnettet.

"Branchen er nødt til at få løst problemet med, at den i øjeblikket forærer data væk. Det er jo ikke holdbart på den lange bane," siger aktieanalytiker i Sydbank, Morten Imsgard, til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura