DSB: Nu kommer der gratis internet i togene

Ny stor-aftale med TDC skal sikre bedre internet i de danske tog.

Artikel top billede

DSB og TDC har underskrevet en fire-årig aftale om levering af internet til de danske tog.

Ifølge Politiken vil aftalen i første omgang sigte mod at forbedre kvaliteten på den nuværende internet-løsning, som DSB i dag sælger i togene.

Det vil til efteråret blive fulgt af gratis adgang til trådløst internet i togene - noget, som kun passagerer på 1. klasse mellem København og Århus ellers har haft.

Det kommende gratis internet vil ifølge Politiken blive tilbudt til passagerer på 1. klasse samt medlemmer af DSB's gratis fordelsprogram.

Stor efterspørgsel

Mogens Jønck, kommerciel direktør i DSB, siger til Politiken, at flere og flere kunder efterspørger en stabil internetforbindelse i togene.

"Derfor vælger vi, at kunderne skal kunne komme gratis på nettet," siger han til avisen.

"Vi er sikre på, at det vil øge kundetilfredsheden hos de eksisterende kunder og trække nye kunder ind i togene," siger Mogens Jønck til Politiken.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen