Så store chancer har VMwares nye styresystem

VMwares ide om fremtidens styresystem er ikke helt umulig.

Artikel top billede

Læs også:

VMware: Her er fremtidens operativsystem.

VMware har udviklet sit eget bud på, hvordan fremtidens operativsystem kommer til at fungere, hvilket du kan læse mere om her.

Hos it-analyseinstituttet IDC siger research manager Anders Elbak, at man snildt kan argumentere for, at VMware med Cloud Foundry har taget de første spadestik til udgravningen af et operativsystem i skyen.

Han erklærer sig enig i, at tendensen med at producere og distribuere via PaaS bliver vigtigere fremover, og at operativsystemer - særligt på servere - kommer til at ændres.

"Man kan sagtens forestille sig, at vi vil se flere og flere applikationer, der kan køre direkte på en virtuel maskine uden et mellemliggende operativsystem," lyder vurderingen fra Anders Elbak, hvilket i så fald vil gøre Windows overflødigt.

IDC-analytikeren maner dog til besindighed, når han fortæller, at mange virksomheder i dag afvikler mange forskellige applikationer fra samme server, hvor det så ikke giver mening at oprette en virtuel server for hver applikation.

"Det vil tage år for en virksomhed at ændre eller udskifte alle applikationer, så applikationerne ligger i skyen som PaaS frem for den traditionelle måde at gøre tingene på," siger Anders Elbak om PaaS-tendensen.

Han gør samtidig opmærksom på, at distributioner fra skyen givetvis vil ændre mange ting i et styresystem som Windows.

"Windows er også allerede langt mere modulært i dag end tidligere, ligesom hardwarekravene reelt er faldet siden Vista. Så Microsoft bevæger sig allerede i retning af lettere operativsystemer," siger Anders Elbak.

En halv milliard solgte Windows 7

Hos Windows-fabrikanten Microsoft, som også er gået i skyen med sin egen PaaS, Azure, er der ikke meget til overs for VMwares ønsker om at slå pusten ud af selskabets storsælgende styresystem.

"Det er ikke overraskende, at VMware fremlægger et verdensbillede, der passer deres til deres forretning. Det modsatte ville være mere overraskende," forklarer Microsoft Danmarks teknologidirektør, Jasper Hedegaard Bojsen.

Han forklarer, at Windows 7 er blevet solgt 550 millioner gange, og han er derfor også fortrøstningsfuld med henblik på salget af Windows 8.

Microsoft danske teknologidirektør sender samtidig følgende hilsen til VMware:

"Når man står med hammer, kan det nogle gange godt se ud som om, at alt andet ligner søm. Men i praksis handler det nu mindre om enten/eller og mere om både/og i en sammenhængende oplevelse på tværs at enheder som smartphone, pc'erne, tablets og skyen," lyder afskedssalutten fra Jasper Hedegaard Bojsen.

Læs også:

VMware: Her er fremtidens operativsystem.

Dansk it-branche: Derfor giver cloud god mening.

Hackere stjæler vigtig kildekode fra VMware.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-partner til IT-Universitetet i København

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S