Adobe efter mange klager: Ok, så bliver det da gratis

Adobe skifter kurs, efter kunder og sikkerhedseksperter har skældt Adobe ud for ikke gratis at ville lukke kritiske sikkerhedshuller i nyere software.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Adobe har nu ændret kurs efter hård kritik fra kunder og sikkerhedseksperter af sin beslutning om, at det skulle koste kunderne tusindvis af kroner at undgå kritiske sikkerhedshuller i ældre versioner af selskabets software, fordi de ville være tvunget til at opgradere til helt nye versioner.

Adobe vil nu rette de otte sårbarheder i de kun et år gamle Illustrator og Flash Professional fra CS5.5 samt det to år gamle Photoshop CS5, oplyser en talskvinde fra Adobe fredag via e-mail.

Disse sikkerhedsopdateringer vil være gratis.

Adobes product security response-team gennemgår ændringen i et blogindlæg.

I gang med at løse problemet

"Vi er i gang med at løse problemet fra de sårbarheder, der beskrives i disse sikkerhedsbulletiner, i Adobe Illustrator CS5.x, Adobe Photoshop CS5.x og Adobe Flash Professional CS5.x og vil opdatere de respektive sikkerhedsbulletiner, når rettelserne er tilgængelige," skriver teamet.

Hverken dette sikkerhedsteam eller Adobes talskvinde angiver, hvad grunden er til denne ændring.

Faktisk nævner de ikke engang med et eneste ord al den postyr, der blev udløst af selskabets tidligere offentliggørelse.

I sidste uge offentliggjorde Adobe, at selskabet ikke ville lukke disse otte sikkerhedshuller - et i Flash Professional, to i Photoshop og fem i Illustrator - og anbefalede i stedet kunderne at opgradere til Creative Suite 6, hvis de ønskede at undgå disse sårbarheder.

Adobe lancerede CS6 i sidste måned.

En del vrede

Det er dog dyrt at opgradere, så denne anbefaling udløste en del vrede blandt brugerne og kritik fra sikkerhedseksperterne.

"Efter alt Adobe ellers har gjort for at forbedre sit omdømme i forhold til sikkerhed, bringer denne beslutning selskabet tilbage i skammekrogen," vurderede Andrew Storms, der er sikkerhedschef hos nCircle Security, i et interview fredag, før Adobe ændrede kurs.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job