Adobe efter mange klager: Ok, så bliver det da gratis

Adobe skifter kurs, efter kunder og sikkerhedseksperter har skældt Adobe ud for ikke gratis at ville lukke kritiske sikkerhedshuller i nyere software.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Adobe har nu ændret kurs efter hård kritik fra kunder og sikkerhedseksperter af sin beslutning om, at det skulle koste kunderne tusindvis af kroner at undgå kritiske sikkerhedshuller i ældre versioner af selskabets software, fordi de ville være tvunget til at opgradere til helt nye versioner.

Adobe vil nu rette de otte sårbarheder i de kun et år gamle Illustrator og Flash Professional fra CS5.5 samt det to år gamle Photoshop CS5, oplyser en talskvinde fra Adobe fredag via e-mail.

Disse sikkerhedsopdateringer vil være gratis.

Adobes product security response-team gennemgår ændringen i et blogindlæg.

I gang med at løse problemet

"Vi er i gang med at løse problemet fra de sårbarheder, der beskrives i disse sikkerhedsbulletiner, i Adobe Illustrator CS5.x, Adobe Photoshop CS5.x og Adobe Flash Professional CS5.x og vil opdatere de respektive sikkerhedsbulletiner, når rettelserne er tilgængelige," skriver teamet.

Hverken dette sikkerhedsteam eller Adobes talskvinde angiver, hvad grunden er til denne ændring.

Faktisk nævner de ikke engang med et eneste ord al den postyr, der blev udløst af selskabets tidligere offentliggørelse.

I sidste uge offentliggjorde Adobe, at selskabet ikke ville lukke disse otte sikkerhedshuller - et i Flash Professional, to i Photoshop og fem i Illustrator - og anbefalede i stedet kunderne at opgradere til Creative Suite 6, hvis de ønskede at undgå disse sårbarheder.

Adobe lancerede CS6 i sidste måned.

En del vrede

Det er dog dyrt at opgradere, så denne anbefaling udløste en del vrede blandt brugerne og kritik fra sikkerhedseksperterne.

"Efter alt Adobe ellers har gjort for at forbedre sit omdømme i forhold til sikkerhed, bringer denne beslutning selskabet tilbage i skammekrogen," vurderede Andrew Storms, der er sikkerhedschef hos nCircle Security, i et interview fredag, før Adobe ændrede kurs.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics