Adobe efter mange klager: Ok, så bliver det da gratis

Adobe skifter kurs, efter kunder og sikkerhedseksperter har skældt Adobe ud for ikke gratis at ville lukke kritiske sikkerhedshuller i nyere software.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Adobe har nu ændret kurs efter hård kritik fra kunder og sikkerhedseksperter af sin beslutning om, at det skulle koste kunderne tusindvis af kroner at undgå kritiske sikkerhedshuller i ældre versioner af selskabets software, fordi de ville være tvunget til at opgradere til helt nye versioner.

Adobe vil nu rette de otte sårbarheder i de kun et år gamle Illustrator og Flash Professional fra CS5.5 samt det to år gamle Photoshop CS5, oplyser en talskvinde fra Adobe fredag via e-mail.

Disse sikkerhedsopdateringer vil være gratis.

Adobes product security response-team gennemgår ændringen i et blogindlæg.

I gang med at løse problemet

"Vi er i gang med at løse problemet fra de sårbarheder, der beskrives i disse sikkerhedsbulletiner, i Adobe Illustrator CS5.x, Adobe Photoshop CS5.x og Adobe Flash Professional CS5.x og vil opdatere de respektive sikkerhedsbulletiner, når rettelserne er tilgængelige," skriver teamet.

Hverken dette sikkerhedsteam eller Adobes talskvinde angiver, hvad grunden er til denne ændring.

Faktisk nævner de ikke engang med et eneste ord al den postyr, der blev udløst af selskabets tidligere offentliggørelse.

I sidste uge offentliggjorde Adobe, at selskabet ikke ville lukke disse otte sikkerhedshuller - et i Flash Professional, to i Photoshop og fem i Illustrator - og anbefalede i stedet kunderne at opgradere til Creative Suite 6, hvis de ønskede at undgå disse sårbarheder.

Adobe lancerede CS6 i sidste måned.

En del vrede

Det er dog dyrt at opgradere, så denne anbefaling udløste en del vrede blandt brugerne og kritik fra sikkerhedseksperterne.

"Efter alt Adobe ellers har gjort for at forbedre sit omdømme i forhold til sikkerhed, bringer denne beslutning selskabet tilbage i skammekrogen," vurderede Andrew Storms, der er sikkerhedschef hos nCircle Security, i et interview fredag, før Adobe ændrede kurs.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura