Artikel top billede

Adobe efter mange klager: Ok, så bliver det da gratis

Adobe skifter kurs, efter kunder og sikkerhedseksperter har skældt Adobe ud for ikke gratis at ville lukke kritiske sikkerhedshuller i nyere software.

Computerworld News Service: Adobe har nu ændret kurs efter hård kritik fra kunder og sikkerhedseksperter af sin beslutning om, at det skulle koste kunderne tusindvis af kroner at undgå kritiske sikkerhedshuller i ældre versioner af selskabets software, fordi de ville være tvunget til at opgradere til helt nye versioner.

Adobe vil nu rette de otte sårbarheder i de kun et år gamle Illustrator og Flash Professional fra CS5.5 samt det to år gamle Photoshop CS5, oplyser en talskvinde fra Adobe fredag via e-mail.

Disse sikkerhedsopdateringer vil være gratis.

Adobes product security response-team gennemgår ændringen i et blogindlæg.

I gang med at løse problemet

"Vi er i gang med at løse problemet fra de sårbarheder, der beskrives i disse sikkerhedsbulletiner, i Adobe Illustrator CS5.x, Adobe Photoshop CS5.x og Adobe Flash Professional CS5.x og vil opdatere de respektive sikkerhedsbulletiner, når rettelserne er tilgængelige," skriver teamet.

Hverken dette sikkerhedsteam eller Adobes talskvinde angiver, hvad grunden er til denne ændring.

Faktisk nævner de ikke engang med et eneste ord al den postyr, der blev udløst af selskabets tidligere offentliggørelse.

I sidste uge offentliggjorde Adobe, at selskabet ikke ville lukke disse otte sikkerhedshuller - et i Flash Professional, to i Photoshop og fem i Illustrator - og anbefalede i stedet kunderne at opgradere til Creative Suite 6, hvis de ønskede at undgå disse sårbarheder.

Adobe lancerede CS6 i sidste måned.

En del vrede

Det er dog dyrt at opgradere, så denne anbefaling udløste en del vrede blandt brugerne og kritik fra sikkerhedseksperterne.

"Efter alt Adobe ellers har gjort for at forbedre sit omdømme i forhold til sikkerhed, bringer denne beslutning selskabet tilbage i skammekrogen," vurderede Andrew Storms, der er sikkerhedschef hos nCircle Security, i et interview fredag, før Adobe ændrede kurs.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere