Apple arbejder på avanceret ansigtsgenkendelse

Apple arbejder på teknologi til ansigtsgenkendelse, der er så avanceret, at den kan få vidtrækkende konsekvenser.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En ny patentansøgning indgivet af Apple beskriver avanceret teknologi til ansigtsgenkendelse, der måske vil bruges til at forbedre sikkerheden på de mobile iOS-enheder.

Patentet med titlen "3D Object Recognition" beskriver en ny teknologi til ansigtsgenkendelse.

Den kan skabe en tredimensional form ud af en todimensional repræsentation af et tredimensionalt objekt (såsom et ansigt) for på den måde efterfølgende at kunne genkende objektet med større nøjagtighed.

Patentansøgningen, der blev indgivet i november 2011, forklarer, at: "Den aktuelle opfindelse har at gøre med automatisk objektgenkendelse og i særdeleshed automatisk objektgenkendelse af 3D-objekter ved hjælp af statistiske oplysninger om former."

Sikkerhed

Apple bemærker, at denne teknologi kan bruges til at identificere personer til formål inden for immigration, ID-kort, pas, computer-login, intranet-sikkerhed, videoovervågning og adgangssystemer.

Genkendelses-processen foregår ifølge patentansøgningen fuldstændigt automatisk og kan også danne en 3D-form ud fra et eller flere billeder af det pågældende objekt.

Teknologien kan også anvendes medicinsk til eksempelvis at identificere organer eller i politimæssig efterforskning til at identificere efterlyste eller savnede personer ud fra billeder fra overvågningskameraer.

Herudover kan man selvfølgelig også forestille sig, at teknologien vil blive anvendt i kommende generationer af iOS-enheder eller Mac-computere til at forbedre sikkerheden ved hjælp af denne avancerede ansigtsgenkendelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job