Apple arbejder på avanceret ansigtsgenkendelse

Apple arbejder på teknologi til ansigtsgenkendelse, der er så avanceret, at den kan få vidtrækkende konsekvenser.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En ny patentansøgning indgivet af Apple beskriver avanceret teknologi til ansigtsgenkendelse, der måske vil bruges til at forbedre sikkerheden på de mobile iOS-enheder.

Patentet med titlen "3D Object Recognition" beskriver en ny teknologi til ansigtsgenkendelse.

Den kan skabe en tredimensional form ud af en todimensional repræsentation af et tredimensionalt objekt (såsom et ansigt) for på den måde efterfølgende at kunne genkende objektet med større nøjagtighed.

Patentansøgningen, der blev indgivet i november 2011, forklarer, at: "Den aktuelle opfindelse har at gøre med automatisk objektgenkendelse og i særdeleshed automatisk objektgenkendelse af 3D-objekter ved hjælp af statistiske oplysninger om former."

Sikkerhed

Apple bemærker, at denne teknologi kan bruges til at identificere personer til formål inden for immigration, ID-kort, pas, computer-login, intranet-sikkerhed, videoovervågning og adgangssystemer.

Genkendelses-processen foregår ifølge patentansøgningen fuldstændigt automatisk og kan også danne en 3D-form ud fra et eller flere billeder af det pågældende objekt.

Teknologien kan også anvendes medicinsk til eksempelvis at identificere organer eller i politimæssig efterforskning til at identificere efterlyste eller savnede personer ud fra billeder fra overvågningskameraer.

Herudover kan man selvfølgelig også forestille sig, at teknologien vil blive anvendt i kommende generationer af iOS-enheder eller Mac-computere til at forbedre sikkerheden ved hjælp af denne avancerede ansigtsgenkendelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S