Derfor skal konkurrencen på fiberområdet skærpes

Fiberselskaberne bør af en speciel årsag åbne helt op for konkurrencen i deres net, mener teleselskab.

Artikel top billede

Læs også:

Fiber-boss vil åbne fibernettet for konkurrenterne

Danske fiber-chefer: Åbne fibernet bliver nok for dyre

Også Telia melder sig nu i koret af konkurrenter, der begejstres over SE-direktør Niels Duedahls udmelding om, at fiberselskabernes net bør åbnes for konkurrenter.

En udmelding, der bryder med den hermetisk lukkede strategi, der blev besluttet af fiberselskaberne, da de oprettede det fælles produkt- og markedsføringsfirma Waoo tilbage i 2010.

"Det er første gang, jeg har hørt så klar en udmelding fra en direktør i et fiberselskab, så det hilser vi helt klart velkommen," lyder det fra Telia-chef, Peter Arke, fra Telias bredbåndsforretning, der også mener, en konsolidering på markedet er nødvendig.

14.000 kilometer fiber

Siden 1995 har Telia selv gravet 14.000 kilometer fiber ned i den danske muld primært rettet mod erhvervsvirksomheder og for at binde selskabets mobilnetværk sammen.

Men Telia har ingen planer om at udbyde fiber til private husstande.

"Vi graver kun fiber ud, hvor det giver forretningsmæssig mening, hvor vi kan få en business case til at hænge sammen. Vi kommer ikke til at grave fiber ned til private husstande," lyder det fra Peter Arke.

Telia samarbejder allerede nu med de fleste andre fiberudbydere i større eller mindre omfang. Inklusive fiberselskaberne. Men ifølge Peter Arke er der plads til meget mere samarbejde.

"Vi skal være bedre til at udnytte den infrastruktur, der allerede eksisterer. Det danske samfund fortjener øget konkurrence, også dér hvor elselskaberne har gravet fiber ned. For det er trods alt danskerne, der som el-forbrugere har været med til at betale for det."

Ligesom konkurrenterne er han dog spændt på at se, om der kommer handling bag ordene.

Læs også:

Fiber-boss vil åbne fibernettet for konkurrenterne

Danske fiber-chefer: Åbne fibernet bliver nok for dyre

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker til PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cloud

Københavnsområdet

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S