Derfor skal konkurrencen på fiberområdet skærpes

Fiberselskaberne bør af en speciel årsag åbne helt op for konkurrencen i deres net, mener teleselskab.

Artikel top billede

Læs også:

Fiber-boss vil åbne fibernettet for konkurrenterne

Danske fiber-chefer: Åbne fibernet bliver nok for dyre

Også Telia melder sig nu i koret af konkurrenter, der begejstres over SE-direktør Niels Duedahls udmelding om, at fiberselskabernes net bør åbnes for konkurrenter.

En udmelding, der bryder med den hermetisk lukkede strategi, der blev besluttet af fiberselskaberne, da de oprettede det fælles produkt- og markedsføringsfirma Waoo tilbage i 2010.

"Det er første gang, jeg har hørt så klar en udmelding fra en direktør i et fiberselskab, så det hilser vi helt klart velkommen," lyder det fra Telia-chef, Peter Arke, fra Telias bredbåndsforretning, der også mener, en konsolidering på markedet er nødvendig.

14.000 kilometer fiber

Siden 1995 har Telia selv gravet 14.000 kilometer fiber ned i den danske muld primært rettet mod erhvervsvirksomheder og for at binde selskabets mobilnetværk sammen.

Men Telia har ingen planer om at udbyde fiber til private husstande.

"Vi graver kun fiber ud, hvor det giver forretningsmæssig mening, hvor vi kan få en business case til at hænge sammen. Vi kommer ikke til at grave fiber ned til private husstande," lyder det fra Peter Arke.

Telia samarbejder allerede nu med de fleste andre fiberudbydere i større eller mindre omfang. Inklusive fiberselskaberne. Men ifølge Peter Arke er der plads til meget mere samarbejde.

"Vi skal være bedre til at udnytte den infrastruktur, der allerede eksisterer. Det danske samfund fortjener øget konkurrence, også dér hvor elselskaberne har gravet fiber ned. For det er trods alt danskerne, der som el-forbrugere har været med til at betale for det."

Ligesom konkurrenterne er han dog spændt på at se, om der kommer handling bag ordene.

Læs også:

Fiber-boss vil åbne fibernettet for konkurrenterne

Danske fiber-chefer: Åbne fibernet bliver nok for dyre

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse