Artikel top billede

Derfor skal konkurrencen på fiberområdet skærpes

Fiberselskaberne bør af en speciel årsag åbne helt op for konkurrencen i deres net, mener teleselskab.

Læs også:

Fiber-boss vil åbne fibernettet for konkurrenterne

Danske fiber-chefer: Åbne fibernet bliver nok for dyre

Også Telia melder sig nu i koret af konkurrenter, der begejstres over SE-direktør Niels Duedahls udmelding om, at fiberselskabernes net bør åbnes for konkurrenter.

En udmelding, der bryder med den hermetisk lukkede strategi, der blev besluttet af fiberselskaberne, da de oprettede det fælles produkt- og markedsføringsfirma Waoo tilbage i 2010.

"Det er første gang, jeg har hørt så klar en udmelding fra en direktør i et fiberselskab, så det hilser vi helt klart velkommen," lyder det fra Telia-chef, Peter Arke, fra Telias bredbåndsforretning, der også mener, en konsolidering på markedet er nødvendig.

14.000 kilometer fiber

Siden 1995 har Telia selv gravet 14.000 kilometer fiber ned i den danske muld primært rettet mod erhvervsvirksomheder og for at binde selskabets mobilnetværk sammen.

Men Telia har ingen planer om at udbyde fiber til private husstande.

"Vi graver kun fiber ud, hvor det giver forretningsmæssig mening, hvor vi kan få en business case til at hænge sammen. Vi kommer ikke til at grave fiber ned til private husstande," lyder det fra Peter Arke.

Telia samarbejder allerede nu med de fleste andre fiberudbydere i større eller mindre omfang. Inklusive fiberselskaberne. Men ifølge Peter Arke er der plads til meget mere samarbejde.

"Vi skal være bedre til at udnytte den infrastruktur, der allerede eksisterer. Det danske samfund fortjener øget konkurrence, også dér hvor elselskaberne har gravet fiber ned. For det er trods alt danskerne, der som el-forbrugere har været med til at betale for det."

Ligesom konkurrenterne er han dog spændt på at se, om der kommer handling bag ordene.

Læs også:

Fiber-boss vil åbne fibernettet for konkurrenterne

Danske fiber-chefer: Åbne fibernet bliver nok for dyre




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere