Derfor skal konkurrencen på fiberområdet skærpes

Fiberselskaberne bør af en speciel årsag åbne helt op for konkurrencen i deres net, mener teleselskab.

Artikel top billede

Læs også:

Fiber-boss vil åbne fibernettet for konkurrenterne

Danske fiber-chefer: Åbne fibernet bliver nok for dyre

Også Telia melder sig nu i koret af konkurrenter, der begejstres over SE-direktør Niels Duedahls udmelding om, at fiberselskabernes net bør åbnes for konkurrenter.

En udmelding, der bryder med den hermetisk lukkede strategi, der blev besluttet af fiberselskaberne, da de oprettede det fælles produkt- og markedsføringsfirma Waoo tilbage i 2010.

"Det er første gang, jeg har hørt så klar en udmelding fra en direktør i et fiberselskab, så det hilser vi helt klart velkommen," lyder det fra Telia-chef, Peter Arke, fra Telias bredbåndsforretning, der også mener, en konsolidering på markedet er nødvendig.

14.000 kilometer fiber

Siden 1995 har Telia selv gravet 14.000 kilometer fiber ned i den danske muld primært rettet mod erhvervsvirksomheder og for at binde selskabets mobilnetværk sammen.

Men Telia har ingen planer om at udbyde fiber til private husstande.

"Vi graver kun fiber ud, hvor det giver forretningsmæssig mening, hvor vi kan få en business case til at hænge sammen. Vi kommer ikke til at grave fiber ned til private husstande," lyder det fra Peter Arke.

Telia samarbejder allerede nu med de fleste andre fiberudbydere i større eller mindre omfang. Inklusive fiberselskaberne. Men ifølge Peter Arke er der plads til meget mere samarbejde.

"Vi skal være bedre til at udnytte den infrastruktur, der allerede eksisterer. Det danske samfund fortjener øget konkurrence, også dér hvor elselskaberne har gravet fiber ned. For det er trods alt danskerne, der som el-forbrugere har været med til at betale for det."

Ligesom konkurrenterne er han dog spændt på at se, om der kommer handling bag ordene.

Læs også:

Fiber-boss vil åbne fibernettet for konkurrenterne

Danske fiber-chefer: Åbne fibernet bliver nok for dyre

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S