Intel på vej med eget mobilt operativsystem

Intel og Samsung på vej med nyt mobilt operativsystem, Tizen.

Artikel top billede

Sidste år gik Intel og Samsung sammen om at udvikle en Linux-baseret efterfølger til Intels MeeGo (tidl. Moblin) under betegnelsen Tizen.

Nu skriver Digitimes, at Tizen bliver officielt lanceret i slutningen af juni, og de første smartphones, netbooks og bilsystemer med Tizen skulle være klar i årets anden halvdel.

HTC planlægger allerede de første Tizen-baserede produkter, ifølge den taiwanesiske nyhedstjeneste. Asus og Acer kommer med Tizen-netbooks i tredje kvartal.

Mange forskellige enheder

Det nye operativsystem skal køre på mange forskellige enheder - lige fra smartphones til fjernsyn - og det skal bygge på teknologier som HTML5 og WAC (Wholesale Applications Community). Det ser ud til, at webapplikationer kommer til at spille en central rolle.

MeeGo blev startet af Intel og Nokia i marts 2010, og de to selskaber oprettede et fælles udviklingscenter for at videreudvikle produktet.

Men Nokia valgte senere at satse sin fremtid på Windows Phone.  

Man skal da også lede længe for at finde en smartphone eller tablet med MeeGo. Koreanske LG har tidligere annonceret en MeeGo-smartphone i 2009, men den kom aldrig på markedet.

Dermed har MeeGo primært fungeret som en reference-platform, hvor kunderne kunne afprøve Intels nye chips, men det har været småt med færdige produkter.

Nu er MeeGo så blevet til Tizen, og denne gang er der håb om, at der faktisk kommer færdige produkter.

Samsung har allerede vist en smartphone med Tizen 1.0 og både kildetekst og et SDK er allerede tilgængeligt.

Foruden Intel og Samsung deltager også Linux Foundation og LiMo Foundation i udviklingen af Tizen. LiMo Foundation har blandt andet Panasonic Mobile, NTT DoCoMo og SK Telecom som medlemmer.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S