Intel på vej med eget mobilt operativsystem

Intel og Samsung på vej med nyt mobilt operativsystem, Tizen.

Artikel top billede

Sidste år gik Intel og Samsung sammen om at udvikle en Linux-baseret efterfølger til Intels MeeGo (tidl. Moblin) under betegnelsen Tizen.

Nu skriver Digitimes, at Tizen bliver officielt lanceret i slutningen af juni, og de første smartphones, netbooks og bilsystemer med Tizen skulle være klar i årets anden halvdel.

HTC planlægger allerede de første Tizen-baserede produkter, ifølge den taiwanesiske nyhedstjeneste. Asus og Acer kommer med Tizen-netbooks i tredje kvartal.

Mange forskellige enheder

Det nye operativsystem skal køre på mange forskellige enheder - lige fra smartphones til fjernsyn - og det skal bygge på teknologier som HTML5 og WAC (Wholesale Applications Community). Det ser ud til, at webapplikationer kommer til at spille en central rolle.

MeeGo blev startet af Intel og Nokia i marts 2010, og de to selskaber oprettede et fælles udviklingscenter for at videreudvikle produktet.

Men Nokia valgte senere at satse sin fremtid på Windows Phone.  

Man skal da også lede længe for at finde en smartphone eller tablet med MeeGo. Koreanske LG har tidligere annonceret en MeeGo-smartphone i 2009, men den kom aldrig på markedet.

Dermed har MeeGo primært fungeret som en reference-platform, hvor kunderne kunne afprøve Intels nye chips, men det har været småt med færdige produkter.

Nu er MeeGo så blevet til Tizen, og denne gang er der håb om, at der faktisk kommer færdige produkter.

Samsung har allerede vist en smartphone med Tizen 1.0 og både kildetekst og et SDK er allerede tilgængeligt.

Foruden Intel og Samsung deltager også Linux Foundation og LiMo Foundation i udviklingen af Tizen. LiMo Foundation har blandt andet Panasonic Mobile, NTT DoCoMo og SK Telecom som medlemmer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job