HP: Vi bliver nødt til at fyre i tusindvis af ansatte

HP fyrer i titusindvis af ansatte i en gigantisk omstrukturering.

Artikel top billede

Hewlett-Packard vil i løbet af de næste par år afskedige 27.000 ansatte.

Det kommer til at ske som led i en omfattende omstrukturering af selskabet, som ifølge HP er nødvendig for at dæmme op for selskabets faldende omsætning og faldende indtjening.

I alt svarer de 27.000 stillinger til otte procent af HP's samlede medarbejderstab.

Nedskæringen vil ifølge HP's beregner føre til, at de samlede omkostninger vil falde med omkring 17 milliarder kroner om året.

De fleste af de sparede midler vil ifølge HP blive overført til investeringer i cloud computing og analyseværktøjer til big data, som er nogle af de områder, som ser fremtidsmuligheder i.

Fortsat fald]

HP's netop offentliggjorte kvartalsregnskab understreger, at der er behov for at justere omkostningsniveauet.

Selskabets indtjening faldt nemlig med hele 31 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor, mens omsætningen faldt med tre procent.

Tallene ligger imidlertid højere end HP egentlig havde forventet, og derfor steg HP's aktiekurs faktisk med ni procent, efter regnskabets offentliggørelse.

Det er HP's tredje kvartalsregnskab i træk med faldende omsætning og faldende indtjening.

Læs også:

HP på vej med massefyringer blandt de ansatte.

HP-topboss: Her er vores tre primære satsninger.

HP-topchef: Derfor falder vores omsætning og profit.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job