HP: Vi bliver nødt til at fyre i tusindvis af ansatte

HP fyrer i titusindvis af ansatte i en gigantisk omstrukturering.

Artikel top billede

Hewlett-Packard vil i løbet af de næste par år afskedige 27.000 ansatte.

Det kommer til at ske som led i en omfattende omstrukturering af selskabet, som ifølge HP er nødvendig for at dæmme op for selskabets faldende omsætning og faldende indtjening.

I alt svarer de 27.000 stillinger til otte procent af HP's samlede medarbejderstab.

Nedskæringen vil ifølge HP's beregner føre til, at de samlede omkostninger vil falde med omkring 17 milliarder kroner om året.

De fleste af de sparede midler vil ifølge HP blive overført til investeringer i cloud computing og analyseværktøjer til big data, som er nogle af de områder, som ser fremtidsmuligheder i.

Fortsat fald]

HP's netop offentliggjorte kvartalsregnskab understreger, at der er behov for at justere omkostningsniveauet.

Selskabets indtjening faldt nemlig med hele 31 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor, mens omsætningen faldt med tre procent.

Tallene ligger imidlertid højere end HP egentlig havde forventet, og derfor steg HP's aktiekurs faktisk med ni procent, efter regnskabets offentliggørelse.

Det er HP's tredje kvartalsregnskab i træk med faldende omsætning og faldende indtjening.

Læs også:

HP på vej med massefyringer blandt de ansatte.

HP-topboss: Her er vores tre primære satsninger.

HP-topchef: Derfor falder vores omsætning og profit.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura