HP: Vi bliver nødt til at fyre i tusindvis af ansatte

HP fyrer i titusindvis af ansatte i en gigantisk omstrukturering.

Artikel top billede

Hewlett-Packard vil i løbet af de næste par år afskedige 27.000 ansatte.

Det kommer til at ske som led i en omfattende omstrukturering af selskabet, som ifølge HP er nødvendig for at dæmme op for selskabets faldende omsætning og faldende indtjening.

I alt svarer de 27.000 stillinger til otte procent af HP's samlede medarbejderstab.

Nedskæringen vil ifølge HP's beregner føre til, at de samlede omkostninger vil falde med omkring 17 milliarder kroner om året.

De fleste af de sparede midler vil ifølge HP blive overført til investeringer i cloud computing og analyseværktøjer til big data, som er nogle af de områder, som ser fremtidsmuligheder i.

Fortsat fald]

HP's netop offentliggjorte kvartalsregnskab understreger, at der er behov for at justere omkostningsniveauet.

Selskabets indtjening faldt nemlig med hele 31 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor, mens omsætningen faldt med tre procent.

Tallene ligger imidlertid højere end HP egentlig havde forventet, og derfor steg HP's aktiekurs faktisk med ni procent, efter regnskabets offentliggørelse.

Det er HP's tredje kvartalsregnskab i træk med faldende omsætning og faldende indtjening.

Læs også:

HP på vej med massefyringer blandt de ansatte.

HP-topboss: Her er vores tre primære satsninger.

HP-topchef: Derfor falder vores omsætning og profit.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS