HP: Vi bliver nødt til at fyre i tusindvis af ansatte

HP fyrer i titusindvis af ansatte i en gigantisk omstrukturering.

Artikel top billede

Hewlett-Packard vil i løbet af de næste par år afskedige 27.000 ansatte.

Det kommer til at ske som led i en omfattende omstrukturering af selskabet, som ifølge HP er nødvendig for at dæmme op for selskabets faldende omsætning og faldende indtjening.

I alt svarer de 27.000 stillinger til otte procent af HP's samlede medarbejderstab.

Nedskæringen vil ifølge HP's beregner føre til, at de samlede omkostninger vil falde med omkring 17 milliarder kroner om året.

De fleste af de sparede midler vil ifølge HP blive overført til investeringer i cloud computing og analyseværktøjer til big data, som er nogle af de områder, som ser fremtidsmuligheder i.

Fortsat fald]

HP's netop offentliggjorte kvartalsregnskab understreger, at der er behov for at justere omkostningsniveauet.

Selskabets indtjening faldt nemlig med hele 31 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor, mens omsætningen faldt med tre procent.

Tallene ligger imidlertid højere end HP egentlig havde forventet, og derfor steg HP's aktiekurs faktisk med ni procent, efter regnskabets offentliggørelse.

Det er HP's tredje kvartalsregnskab i træk med faldende omsætning og faldende indtjening.

Læs også:

HP på vej med massefyringer blandt de ansatte.

HP-topboss: Her er vores tre primære satsninger.

HP-topchef: Derfor falder vores omsætning og profit.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S