Danske telefirmaer blokerer for lusket fup-app

Teleselskaber lukker ned for sms-tjeneste fra fup-app, der hærger i ind- og udland.

Artikel top billede

Læs også:

Disse firmaer står bag fup-app med farlig kode

Storstilet sms-fup hærger i hele verden

Fup-app til android: Sådan stjæler den penge fra dig 

Tidligere på ugen var telegiganten 3 ude med en advarsel til sine næsten 18.000 følgere på Facebook.

Det samme var Telmore, der har næsten 30.000 følgere.

Advarslerne handlede om den ondsindede Android-app Battery Supercharger.

Det skete blandt andet på baggrund af Computerworlds afsløring af, hvordan brugerne bliver snydt og tilmeldt en overtakseret sms-tjeneste gennem den føromtalte app.

Kunder får pengene tilbage

Nu sætter selskabet en stopper for den sms-tjeneste, som android-brugere uforvarende bliver tilmeldt, når de installerer Battery Supercharger-app'en

Det bekræfter Stine Green Paulsen, der er kommunikationschef hos 3.

Hun fortæller desuden, at kunderne vil få deres penge tilbage, hvis de er hoppet i app-fælden, uden at de behøver gøre noget aktivt.

Lignende tjenester allerede lukket ned

Også Telia har lukket for den luskede sms-tjeneste. Og ligesom hos 3 får kunderne pengene tilbage, hvis de er blevet snydt af fup-app'en.

Ingen kunder hos Telia er ifølge selskabets kommunikationschef for mobilområdet Mette Honoré blevet berørt af sms-tjenesten.

Den tekniske udbyder Ericsson IPX vurderede ved lanceringen på det danske marked, at tjenesten ikke overholdt Telias etiske retningslinjer for mobile indholds- og betalingstjenester.

Hun oplyser desuden, at Telia allerede den 7. maj lukket ned for en anden sms-tjeneste, der også havde Glass Mobile som udbyder,  og at selskabet i dag har bedt sine samarbejdspartnere om at lukke for alle tjenester, der udbydes af Glass Mobile.

Telenor og TDC siger også fra

Peter Glüsing, der er pressechef i Telenor, fortæller til Computerworld, at de også har spærret for en af Glass Mobiles tjenester allerede den 7. maj.

Heller ikke TDC vil lege med Glass Mobile længere.

"TDC har kontaktet ejerne af de 4-cifrede koder og bedt dem lukke for de bagvedliggende tjenesteudbydere, så det ikke længere er muligt at modtage de utilsigtede sms'er med tillægstaksering.

TDC kunder, der har downloadet Android app'en og efterfølgende har modtaget tillægstakserede sms'er, vil automatisk få refunderet tillægstakserede sms'er fra den specifikke tjeneste."

Det fortæller Allan Christiansen, der er underdirektør i TDC Wholesale.

Læs også:

Disse firmaer står bag fup-app med farlig kode

Storstilet sms-fup hærger i hele verden

Fup-app til android: Sådan stjæler den penge fra dig

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

Københavnsområdet

Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS