Danske telefirmaer blokerer for lusket fup-app

Teleselskaber lukker ned for sms-tjeneste fra fup-app, der hærger i ind- og udland.

Artikel top billede

Læs også:

Disse firmaer står bag fup-app med farlig kode

Storstilet sms-fup hærger i hele verden

Fup-app til android: Sådan stjæler den penge fra dig 

Tidligere på ugen var telegiganten 3 ude med en advarsel til sine næsten 18.000 følgere på Facebook.

Det samme var Telmore, der har næsten 30.000 følgere.

Advarslerne handlede om den ondsindede Android-app Battery Supercharger.

Det skete blandt andet på baggrund af Computerworlds afsløring af, hvordan brugerne bliver snydt og tilmeldt en overtakseret sms-tjeneste gennem den føromtalte app.

Kunder får pengene tilbage

Nu sætter selskabet en stopper for den sms-tjeneste, som android-brugere uforvarende bliver tilmeldt, når de installerer Battery Supercharger-app'en

Det bekræfter Stine Green Paulsen, der er kommunikationschef hos 3.

Hun fortæller desuden, at kunderne vil få deres penge tilbage, hvis de er hoppet i app-fælden, uden at de behøver gøre noget aktivt.

Lignende tjenester allerede lukket ned

Også Telia har lukket for den luskede sms-tjeneste. Og ligesom hos 3 får kunderne pengene tilbage, hvis de er blevet snydt af fup-app'en.

Ingen kunder hos Telia er ifølge selskabets kommunikationschef for mobilområdet Mette Honoré blevet berørt af sms-tjenesten.

Den tekniske udbyder Ericsson IPX vurderede ved lanceringen på det danske marked, at tjenesten ikke overholdt Telias etiske retningslinjer for mobile indholds- og betalingstjenester.

Hun oplyser desuden, at Telia allerede den 7. maj lukket ned for en anden sms-tjeneste, der også havde Glass Mobile som udbyder,  og at selskabet i dag har bedt sine samarbejdspartnere om at lukke for alle tjenester, der udbydes af Glass Mobile.

Telenor og TDC siger også fra

Peter Glüsing, der er pressechef i Telenor, fortæller til Computerworld, at de også har spærret for en af Glass Mobiles tjenester allerede den 7. maj.

Heller ikke TDC vil lege med Glass Mobile længere.

"TDC har kontaktet ejerne af de 4-cifrede koder og bedt dem lukke for de bagvedliggende tjenesteudbydere, så det ikke længere er muligt at modtage de utilsigtede sms'er med tillægstaksering.

TDC kunder, der har downloadet Android app'en og efterfølgende har modtaget tillægstakserede sms'er, vil automatisk få refunderet tillægstakserede sms'er fra den specifikke tjeneste."

Det fortæller Allan Christiansen, der er underdirektør i TDC Wholesale.

Læs også:

Disse firmaer står bag fup-app med farlig kode

Storstilet sms-fup hærger i hele verden

Fup-app til android: Sådan stjæler den penge fra dig

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S