Danske telefirmaer blokerer for lusket fup-app

Teleselskaber lukker ned for sms-tjeneste fra fup-app, der hærger i ind- og udland.

Artikel top billede

Læs også:

Disse firmaer står bag fup-app med farlig kode

Storstilet sms-fup hærger i hele verden

Fup-app til android: Sådan stjæler den penge fra dig 

Tidligere på ugen var telegiganten 3 ude med en advarsel til sine næsten 18.000 følgere på Facebook.

Det samme var Telmore, der har næsten 30.000 følgere.

Advarslerne handlede om den ondsindede Android-app Battery Supercharger.

Det skete blandt andet på baggrund af Computerworlds afsløring af, hvordan brugerne bliver snydt og tilmeldt en overtakseret sms-tjeneste gennem den føromtalte app.

Kunder får pengene tilbage

Nu sætter selskabet en stopper for den sms-tjeneste, som android-brugere uforvarende bliver tilmeldt, når de installerer Battery Supercharger-app'en

Det bekræfter Stine Green Paulsen, der er kommunikationschef hos 3.

Hun fortæller desuden, at kunderne vil få deres penge tilbage, hvis de er hoppet i app-fælden, uden at de behøver gøre noget aktivt.

Lignende tjenester allerede lukket ned

Også Telia har lukket for den luskede sms-tjeneste. Og ligesom hos 3 får kunderne pengene tilbage, hvis de er blevet snydt af fup-app'en.

Ingen kunder hos Telia er ifølge selskabets kommunikationschef for mobilområdet Mette Honoré blevet berørt af sms-tjenesten.

Den tekniske udbyder Ericsson IPX vurderede ved lanceringen på det danske marked, at tjenesten ikke overholdt Telias etiske retningslinjer for mobile indholds- og betalingstjenester.

Hun oplyser desuden, at Telia allerede den 7. maj lukket ned for en anden sms-tjeneste, der også havde Glass Mobile som udbyder,  og at selskabet i dag har bedt sine samarbejdspartnere om at lukke for alle tjenester, der udbydes af Glass Mobile.

Telenor og TDC siger også fra

Peter Glüsing, der er pressechef i Telenor, fortæller til Computerworld, at de også har spærret for en af Glass Mobiles tjenester allerede den 7. maj.

Heller ikke TDC vil lege med Glass Mobile længere.

"TDC har kontaktet ejerne af de 4-cifrede koder og bedt dem lukke for de bagvedliggende tjenesteudbydere, så det ikke længere er muligt at modtage de utilsigtede sms'er med tillægstaksering.

TDC kunder, der har downloadet Android app'en og efterfølgende har modtaget tillægstakserede sms'er, vil automatisk få refunderet tillægstakserede sms'er fra den specifikke tjeneste."

Det fortæller Allan Christiansen, der er underdirektør i TDC Wholesale.

Læs også:

Disse firmaer står bag fup-app med farlig kode

Storstilet sms-fup hærger i hele verden

Fup-app til android: Sådan stjæler den penge fra dig

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job