Microsoft: Sådan afliver vi genstarts-løkke i Windows

Med Windows 8 bliver det slut med den uendelige løkke af genstart, som har plaget tidligere versioner af styresystemet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft lover at en ny funktion i Windows 8 vil sætte en stopper for den endeløse række af genstart, som tidligere versioner af styresystemet flere gange er endt i.

Til forskel fra tidligere versioner af styresystemet vil Windows 8 automatisk åbne en menu med værktøjer til reparation og gendannelse, når softwaren opdager, at der er opstartsproblemer.

I et indlæg tirsdag på bloggen Building Windows 8 beskriver Chris Clark, der er chef for user experience-teamet, en række nye værktøjer, der er indlejret i styresystemet, og som automatisk træder til, tredje gang computeren genstarter på grund af problemer.

Selvom Clark giver et mere positivt spin på denne tilføjelse med en forklaring om, at den er nødvendig, fordi opstartstiden bliver hurtigere og hurtigere, så brugerne ofte ikke kan nå at afbryde opstartsprocessen med det traditionelle tryk på F2 eller F8, så bør den også have den bivirkning, at den endeløse genstart vil høre fortiden til.

Det har dog tidligere været et problem.

I 2008 lammede en opdatering med det formål at forberede Windows Vista til at modtage sin første service pack mange computere, fordi den sendte dem ind i en uendelig løkke af genstart.

Problemer under opgradering

Problemet opstod igen sidst på året 2009, når man som bruger forsøgte at opgradere fra Vista til det på daværende tidspunkt nye Windows 7.

Også i 2010 dukkede problemet op, da en sikkerhedsopdatering fra Microsoft gik i konflikt med installationer af Windows XP, der var inficeret med rootkits.

Windows 8 kommer dog til at have denne nye funktion, som Clark kalder "automatisk failover," som indlæser en ny opstartsmenu "når opstarten af Windows ikke kan gennemføres succesfuldt."

Fra denne opstartsmenu kan brugerne vælge styresystemets værktøjer til reparation eller gendannelse for at forsøge at finde og rette det underliggende problem.

Sådan fungerer det

"Denne automatiske failover vil føre dig direkte til opstartsmenuen, når der opstår et problem, der ellers ville afholde din pc fra at starte Windows op," forsikrer Clark.

 "Det inkluderer endda tilfælde, hvor det (for Windows) ser ud til, at opstarten er gennemført succesfuldt, men hvor pc'en i virkeligheden er frosset."

Windows 8 får også andre opstartsrelaterede forbedringer.
Hvis den almindelige opstartssekvens ikke lykkes, vil systemet automatisk forsøge igen.

Hvis andet forsøg heller ikke lykkes, vil systemet automatisk indlæse det såkaldte Windows Recovery Environment, der består af et sæt værktøjer til diagnostik og gendannelse, som har været inkluderet i Windows siden Vista.

Immunt - i hvert fald i teorien

Da denne failover træder i kraft, når Windows 8 opdager to genstart i træk, vil det nye styresystem i teorien være immunt over for problemet med den endeløse genstart, der har plaget XP, Vista og Windows 7.

Herudover bliver det også muligt for brugerne at vælge at starte op i den nye opstartsmenu uden at skulle trykke på en tast på det helt rigtige tidspunkt i løbet af opstarten.

Som Clark forklarer, starter Windows 8 så hurtigt op, at det næsten ville være umuligt at nå at trykke på F2 eller F8 på det rigtige tidspunkt.

At Windows 8 starter hurtigt op, har Microsoft også tidligere reklameret med.

Windows 8 starter ifølge Microsofts egne test op 30 til 70 procent hurtigere end tidligere versioner af styresystemet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    SEGES Innovation

    IT-projektleder med teknisk indsigt

    Midtjylland

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse