IBM-ansat: Vi har fyret højt kvalificerede teknikere

Mange højtkvalificerede it-folk har mistet jobbet under IBM's store fyringsrunde, lyder det fra IBM's personaleforening.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Overblik: Masser af danske IBM-folk sendt hjem.

Så er det nu: IBM sætter 198 på porten

Her er forklaringen på IBM's massefyringer

Det er ikke folk med manglende kompetencer eller ubrugelige uddannelser, der onsdag mistede jobbet hos IBM.

Det fortæller Oluf Nielsen, der er formand for personaleforeningen hos IBM og talsmand for Finansforbundet på stedet.

Han undrer sig over, at arbejdsgiver- og brancheorganisationerne råber på manglende it-personale samtidig med, at han skal sige farvel til 200 kolleger med højt specialiseret viden og lang erfaring.

Han kan nemlig ikke se, at der skulle være mangel på arbejdskraft, uanset hvor han kigger hen.

"Det er højt kvalificerede teknikere, nogle af dem. Det er helt klart nogen, man kan bruge, det kan jeg godt love dig for."

Bor forkert sted

Han fortæller, at fyringerne ikke rammer folk med bestemte uddannelser eller faglige kvalifikationer.

Folkene er blot ansat et forkert sted i forhold til IBM's planer.

"Det her er simpelthen et udtryk for, at IBM er en global virksomhed og at nogle af de funktioner, som de her folk har udfyldt, de flyttes til andre lande," siger han.

Han fortæller, at IBM udfører arbejdet det sted i verden, hvor det er mest opportunt.

Og kritieriet er ifølge formanden for personaleforeningen ikke kun lave lønninger, selvom meget arbejde havner i Indien.

I stedet prøver man at samle ekspertisen og strukturere arbejdet smart og med færrest muligt ressourcer.

Derfor kan adgang til billig vandkraft eller politisk stabilitet være ligeså vigtig som lønninger, mener han.

Andet end løn tæller

Ifølge Oluf Nielsen er Danmark faktisk i top fem på IBM's interne rating over, hvor det er bedst at placere opgaver henne blandt de lande, hvor IBM opererer.

"Det er ikke fordi, det er dårligt for IBM at være i Danmark. Men man prøver at rationalisere og arbejder globaliseret på tværs af grænserne i IBM," siger Oluf Nielsen.

Han forklarer, at massefyringerne er resultatet af en målrettet strukturering af arbejdsprocesserne, så medarbejderne med fælles sprog, standarder, processer og metoder kan arbejde sammen på opgaver uanset hvor de befinder sig.

"Den systematik har IBM udviklet i de sidste par år. Nu ser vi resultatet af det. Det er hele denne her cloud-tankegang, hvor vi er meget langt fremme, også i forhold til vores konkurrenter."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Automation Developer - Digital & Processes

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S