IBM-ansat: Vi har fyret højt kvalificerede teknikere

Mange højtkvalificerede it-folk har mistet jobbet under IBM's store fyringsrunde, lyder det fra IBM's personaleforening.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Overblik: Masser af danske IBM-folk sendt hjem.

Så er det nu: IBM sætter 198 på porten

Her er forklaringen på IBM's massefyringer

Det er ikke folk med manglende kompetencer eller ubrugelige uddannelser, der onsdag mistede jobbet hos IBM.

Det fortæller Oluf Nielsen, der er formand for personaleforeningen hos IBM og talsmand for Finansforbundet på stedet.

Han undrer sig over, at arbejdsgiver- og brancheorganisationerne råber på manglende it-personale samtidig med, at han skal sige farvel til 200 kolleger med højt specialiseret viden og lang erfaring.

Han kan nemlig ikke se, at der skulle være mangel på arbejdskraft, uanset hvor han kigger hen.

"Det er højt kvalificerede teknikere, nogle af dem. Det er helt klart nogen, man kan bruge, det kan jeg godt love dig for."

Bor forkert sted

Han fortæller, at fyringerne ikke rammer folk med bestemte uddannelser eller faglige kvalifikationer.

Folkene er blot ansat et forkert sted i forhold til IBM's planer.

"Det her er simpelthen et udtryk for, at IBM er en global virksomhed og at nogle af de funktioner, som de her folk har udfyldt, de flyttes til andre lande," siger han.

Han fortæller, at IBM udfører arbejdet det sted i verden, hvor det er mest opportunt.

Og kritieriet er ifølge formanden for personaleforeningen ikke kun lave lønninger, selvom meget arbejde havner i Indien.

I stedet prøver man at samle ekspertisen og strukturere arbejdet smart og med færrest muligt ressourcer.

Derfor kan adgang til billig vandkraft eller politisk stabilitet være ligeså vigtig som lønninger, mener han.

Andet end løn tæller

Ifølge Oluf Nielsen er Danmark faktisk i top fem på IBM's interne rating over, hvor det er bedst at placere opgaver henne blandt de lande, hvor IBM opererer.

"Det er ikke fordi, det er dårligt for IBM at være i Danmark. Men man prøver at rationalisere og arbejder globaliseret på tværs af grænserne i IBM," siger Oluf Nielsen.

Han forklarer, at massefyringerne er resultatet af en målrettet strukturering af arbejdsprocesserne, så medarbejderne med fælles sprog, standarder, processer og metoder kan arbejde sammen på opgaver uanset hvor de befinder sig.

"Den systematik har IBM udviklet i de sidste par år. Nu ser vi resultatet af det. Det er hele denne her cloud-tankegang, hvor vi er meget langt fremme, også i forhold til vores konkurrenter."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job