IBM-ansat: Vi har fyret højt kvalificerede teknikere

Mange højtkvalificerede it-folk har mistet jobbet under IBM's store fyringsrunde, lyder det fra IBM's personaleforening.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Overblik: Masser af danske IBM-folk sendt hjem.

Så er det nu: IBM sætter 198 på porten

Her er forklaringen på IBM's massefyringer

Det er ikke folk med manglende kompetencer eller ubrugelige uddannelser, der onsdag mistede jobbet hos IBM.

Det fortæller Oluf Nielsen, der er formand for personaleforeningen hos IBM og talsmand for Finansforbundet på stedet.

Han undrer sig over, at arbejdsgiver- og brancheorganisationerne råber på manglende it-personale samtidig med, at han skal sige farvel til 200 kolleger med højt specialiseret viden og lang erfaring.

Han kan nemlig ikke se, at der skulle være mangel på arbejdskraft, uanset hvor han kigger hen.

"Det er højt kvalificerede teknikere, nogle af dem. Det er helt klart nogen, man kan bruge, det kan jeg godt love dig for."

Bor forkert sted

Han fortæller, at fyringerne ikke rammer folk med bestemte uddannelser eller faglige kvalifikationer.

Folkene er blot ansat et forkert sted i forhold til IBM's planer.

"Det her er simpelthen et udtryk for, at IBM er en global virksomhed og at nogle af de funktioner, som de her folk har udfyldt, de flyttes til andre lande," siger han.

Han fortæller, at IBM udfører arbejdet det sted i verden, hvor det er mest opportunt.

Og kritieriet er ifølge formanden for personaleforeningen ikke kun lave lønninger, selvom meget arbejde havner i Indien.

I stedet prøver man at samle ekspertisen og strukturere arbejdet smart og med færrest muligt ressourcer.

Derfor kan adgang til billig vandkraft eller politisk stabilitet være ligeså vigtig som lønninger, mener han.

Andet end løn tæller

Ifølge Oluf Nielsen er Danmark faktisk i top fem på IBM's interne rating over, hvor det er bedst at placere opgaver henne blandt de lande, hvor IBM opererer.

"Det er ikke fordi, det er dårligt for IBM at være i Danmark. Men man prøver at rationalisere og arbejder globaliseret på tværs af grænserne i IBM," siger Oluf Nielsen.

Han forklarer, at massefyringerne er resultatet af en målrettet strukturering af arbejdsprocesserne, så medarbejderne med fælles sprog, standarder, processer og metoder kan arbejde sammen på opgaver uanset hvor de befinder sig.

"Den systematik har IBM udviklet i de sidste par år. Nu ser vi resultatet af det. Det er hele denne her cloud-tankegang, hvor vi er meget langt fremme, også i forhold til vores konkurrenter."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS