Her er de seks nye it-topfolk i Kraks Blå Bog

Seks it-topchefer er netop blevet optaget i den prestigefyldte Kraks Blå Bog.

Artikel top billede

Læs også: Ni personer optaget i Danmarks fine selskab

Ser man på de seks personer fra it-branchen, der i år er blevet optaget i Kraks Blå Bog, så har de alle mere eller mindre været i vælten på det seneste.

Mest markant er måske CEO Lars Dalgaard, der er stifter af Successfactors, der blev solgt for 19 milliarder kroner til SAP.

Også administrerende direktør Jakob Schou Meding fra Hewlett-Packard fik opmærksomhed. Det skete dog mest, idet han afløste Keld Jersild Olsen, der forlod selskabet under stor dramatik.

Danske it-chefers talsmand 

Administrerende direktør Line Find fra Edlund A/S er næppe blevet optaget, fordi hendes ansatte i to år har vundet det prestigefyldte Computerworld Løbet.

I stedet har Edlund A/S på relativ kort tid opnået en omsætning på en kvart milliard kroner.

Faktisk har Edlund også fornylig scoret en stribe store kontrakter.

Endelig er også direktør Klaus Kvorning Hansen fra foreningen foreningen Dansk IT, CEO Lars Wørzner fra 7N A/S og senior vice-president Niels Svenningsen fra Hitachi blevet optaget. 

Omdiskuteret it-person med - kriterier

En del it-folk er allerede blevet optaget. Det gælder eksempelvis Martin Thorborg fra Spamfighter, Jørgen Bardenfleth fra Microsoft og Lars Mikkelgaard-Jensen fra IBM.

Men også en omdiskuteret it-direktør findes på listen.

Kriterierne for at blive optaget i Kraks Blå Bog er ikke klare.

Personerne er de 'mest betydende nulevende danske mænd og kvinder - personligheder, der er med til at sætte dagordenen inden for erhvervsliv, kultur og det offentlige'.

Tidligere har studielektor Henrik Merkelsen fra CBS forklaret til Computerworld, at der føres en konservativ optagelsespolitik.

"Derfor er andelen af it-folk nok heller ikke så stor. Det er en ung branche, der ikke er kendt for at være konservativ," sagde han i 2008.

Nu er seks it-topfolk så blevet optaget i 2012 ud af en ny gruppe personer på i alt 312 personer.

Læs også: Ni personer optaget i Danmarks fine selskab

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)