Dansk softwarehus scorer masser af stor-kontrakter

Et højtspecialiseret dansk softwarehus er netop nu ved at underskrive syv kontrakter med nye kunder i et helt nyt segment af markedet.

Artikel top billede

Foto: Torben Petersen (Foto: © Torben Petersen Fotografi m.t@mail.dk / Torben Petersen Fotografi)

Syv nye kunder er i færd med at skrive kontrakt med it-firmaet Edlund A/S, der leverer it-løsninger til liv- og pensions- samt forsikringsbranchen.

Selskabet håber, at de nye ordrer vil være første større indhug i markedet for forsikringsbranchen.

"Vi vil gerne levere løsninger til markedet for skadesforsikringer og forventer, at det bliver et lige så stort forretningsområde for os som liv- og pensionsområdet," siger administrerende direktør Line Find fra Edlund.

De nye forsikringskunder tæller Bornholms Brandforsikring A/S, Vestjyllands Forsikring GS, Aros Forsikring GS, Sønderjysk Forsikring G/S, Forsikringsselskabet Vejle Brand af 1841 G/S, Lokal Forsikring G/S og Storstrøms Forsikring.

It-virksomheden Edlund A/S har siden dets opstart i 1992 valgt at kombineret fagene datalogi og aktuarvidenskab, der er videnskab om forsikringsverdenen og om hvordan man blandt andet udregner forsikringsselskabernes præmier.

Produktet på plads

Det Valby-baserede it-firma har stået for udviklingen af det nye produkt Skade.Net Standard sammen med firmaets udviklingscenter på Sri Lanka og håber samtidig, at der kan gemme sig en lille eksportsucces i den nye løsning.

I modsætning til bankerne er ikke alle forsikringsselskaber helt derhenne, hvor man er med i front på de online-tjenester, der giver den hurtige sagsbehandling og overblikket, og som kunderne forventer i dag.

"Vi mener, at potentialet rækker udover Danmarks grænser, og vi vil derfor gerne i dialog med andre nordiske selskaber," udtaler Line Find om det nye produkt.

Men i første omgang kaster selskabet sig altså over forsikringsbranchens små og mellemstore firmaer, selvom de store i branchen, som Codan, Tryg, med videre også har interesse.

"Afgjort," lyder det fra Line Find, der ikke ønsker at røbe værdien af de syv kontrakter.

Måske er du faktisk blevet overhalet af en af Edlunds hurtige ansatte.

Så vild en tur har Edlund været ude på

De høje ambitioner har selskabet tilsyneladende også haft helt fra begyndelsen.

Og i det senere år er det gået rigtigt stærkt. Selskabet havde i 2004 en omsætning på omkring 100 millioner kroner og 60 ansatte.

Men ifølge det seneste regnskab er omsætningen nu 240 millioner kroner og cirka 160 ansatte.

Dugfriske tal fra Line Find fortæller om en medarbejderstab på op imod 200. 

De mange medarbejdere har også nydt godt af successen, da Edlund igennem en årrække har haft tradition for at dele overskuddet med de ansatte. 

Læs mere om det her.

I øvrigt har selskabet også nogle af it-branchens hurtigste folk. I hvert fald når de hopper i løbeskoene.

Således har Edlunds løbehold vundet det prestigefyldte Computerworld Løbet flere gange.

Læs mere om det.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job