Dansk softwarehus scorer masser af stor-kontrakter

Et højtspecialiseret dansk softwarehus er netop nu ved at underskrive syv kontrakter med nye kunder i et helt nyt segment af markedet.

Artikel top billede

Foto: Torben Petersen (Foto: © Torben Petersen Fotografi m.t@mail.dk / Torben Petersen Fotografi)

Syv nye kunder er i færd med at skrive kontrakt med it-firmaet Edlund A/S, der leverer it-løsninger til liv- og pensions- samt forsikringsbranchen.

Selskabet håber, at de nye ordrer vil være første større indhug i markedet for forsikringsbranchen.

"Vi vil gerne levere løsninger til markedet for skadesforsikringer og forventer, at det bliver et lige så stort forretningsområde for os som liv- og pensionsområdet," siger administrerende direktør Line Find fra Edlund.

De nye forsikringskunder tæller Bornholms Brandforsikring A/S, Vestjyllands Forsikring GS, Aros Forsikring GS, Sønderjysk Forsikring G/S, Forsikringsselskabet Vejle Brand af 1841 G/S, Lokal Forsikring G/S og Storstrøms Forsikring.

It-virksomheden Edlund A/S har siden dets opstart i 1992 valgt at kombineret fagene datalogi og aktuarvidenskab, der er videnskab om forsikringsverdenen og om hvordan man blandt andet udregner forsikringsselskabernes præmier.

Produktet på plads

Det Valby-baserede it-firma har stået for udviklingen af det nye produkt Skade.Net Standard sammen med firmaets udviklingscenter på Sri Lanka og håber samtidig, at der kan gemme sig en lille eksportsucces i den nye løsning.

I modsætning til bankerne er ikke alle forsikringsselskaber helt derhenne, hvor man er med i front på de online-tjenester, der giver den hurtige sagsbehandling og overblikket, og som kunderne forventer i dag.

"Vi mener, at potentialet rækker udover Danmarks grænser, og vi vil derfor gerne i dialog med andre nordiske selskaber," udtaler Line Find om det nye produkt.

Men i første omgang kaster selskabet sig altså over forsikringsbranchens små og mellemstore firmaer, selvom de store i branchen, som Codan, Tryg, med videre også har interesse.

"Afgjort," lyder det fra Line Find, der ikke ønsker at røbe værdien af de syv kontrakter.

Måske er du faktisk blevet overhalet af en af Edlunds hurtige ansatte.

Så vild en tur har Edlund været ude på

De høje ambitioner har selskabet tilsyneladende også haft helt fra begyndelsen.

Og i det senere år er det gået rigtigt stærkt. Selskabet havde i 2004 en omsætning på omkring 100 millioner kroner og 60 ansatte.

Men ifølge det seneste regnskab er omsætningen nu 240 millioner kroner og cirka 160 ansatte.

Dugfriske tal fra Line Find fortæller om en medarbejderstab på op imod 200. 

De mange medarbejdere har også nydt godt af successen, da Edlund igennem en årrække har haft tradition for at dele overskuddet med de ansatte. 

Læs mere om det her.

I øvrigt har selskabet også nogle af it-branchens hurtigste folk. I hvert fald når de hopper i løbeskoene.

Således har Edlunds løbehold vundet det prestigefyldte Computerworld Løbet flere gange.

Læs mere om det.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice