Her er din næste digitale gadget: En "Phablet"

En helt ny produktgruppe, phablets, står over for en betydelig udbredelse i de kommende år. Se her, hvad det er for noget.

Artikel top billede

Galaxy Note er et eksempel på en phablet.

Læs også:

Galleri: De smarteste små smartphones til din lomme

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk

Stor, større, størst.

Det er en af de markante tendenser inden for smartphones i de seneste år.

Skærmene har ikke bare fået en højere opløsning, de er også vokset fysisk, hvilket står i diametral modsætning til dengang, hvor mobilerne ikke kunne blive små nok.

Vokseværk-tendensen får nu analysefirmaet ABI Research til at betegne gruppen af ekstra store smartphones som "phablets."

Og det er tilsyneladende ikke bare tale om en dille, når Samsung eksempelvis gør så meget ud af at promovere sin Galaxy Note - det måske mest kendte produkt i denne kategori.

"Flere end 208 millioner phablets, en hybrid enhed, der er større end en smartphone, men mindre end en tablet, som Samsung Galaxy Note, vil blive sendt ud på det globale marked i 2015," skriver ABI Research om phablet-markedet.

Flere phablets på vej

Phablets defineres af ABI som enheder med touch-skærme på mellem 4,6 og 5,5 tommer.

Analytikerne vurderer, at selvom denne type produkter havde en svær start i 2011, så har vi kun set begyndelsen af det nye marked.

"HTC, LG og Huawei vil alle introducere Phablet-smartphones i 2012 og dermed slutte sig til Samsungs Galaxy Note og Nexus. Samtidig blev endnu en phablet-smartphone frigivet tidligere i denne måned, nemlig Samsung Galaxy S III." 

ABI Research mener, at de største drivkræfter for dette marked er forbrugernes øgede web-browsing og nyheds-læsning fra smartphones.

Ifølge IDC blev der solgt i alt 491 millioner smartphones i 2011.

Læs også:

Galleri: De smarteste små smartphones til din lomme

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S