Her er din næste digitale gadget: En "Phablet"

En helt ny produktgruppe, phablets, står over for en betydelig udbredelse i de kommende år. Se her, hvad det er for noget.

Artikel top billede

Galaxy Note er et eksempel på en phablet.

Læs også:

Galleri: De smarteste små smartphones til din lomme

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk

Stor, større, størst.

Det er en af de markante tendenser inden for smartphones i de seneste år.

Skærmene har ikke bare fået en højere opløsning, de er også vokset fysisk, hvilket står i diametral modsætning til dengang, hvor mobilerne ikke kunne blive små nok.

Vokseværk-tendensen får nu analysefirmaet ABI Research til at betegne gruppen af ekstra store smartphones som "phablets."

Og det er tilsyneladende ikke bare tale om en dille, når Samsung eksempelvis gør så meget ud af at promovere sin Galaxy Note - det måske mest kendte produkt i denne kategori.

"Flere end 208 millioner phablets, en hybrid enhed, der er større end en smartphone, men mindre end en tablet, som Samsung Galaxy Note, vil blive sendt ud på det globale marked i 2015," skriver ABI Research om phablet-markedet.

Flere phablets på vej

Phablets defineres af ABI som enheder med touch-skærme på mellem 4,6 og 5,5 tommer.

Analytikerne vurderer, at selvom denne type produkter havde en svær start i 2011, så har vi kun set begyndelsen af det nye marked.

"HTC, LG og Huawei vil alle introducere Phablet-smartphones i 2012 og dermed slutte sig til Samsungs Galaxy Note og Nexus. Samtidig blev endnu en phablet-smartphone frigivet tidligere i denne måned, nemlig Samsung Galaxy S III." 

ABI Research mener, at de største drivkræfter for dette marked er forbrugernes øgede web-browsing og nyheds-læsning fra smartphones.

Ifølge IDC blev der solgt i alt 491 millioner smartphones i 2011.

Læs også:

Galleri: De smarteste små smartphones til din lomme

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S