Her er din næste digitale gadget: En "Phablet"

En helt ny produktgruppe, phablets, står over for en betydelig udbredelse i de kommende år. Se her, hvad det er for noget.

Artikel top billede

Galaxy Note er et eksempel på en phablet.

Læs også:

Galleri: De smarteste små smartphones til din lomme

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk

Stor, større, størst.

Det er en af de markante tendenser inden for smartphones i de seneste år.

Skærmene har ikke bare fået en højere opløsning, de er også vokset fysisk, hvilket står i diametral modsætning til dengang, hvor mobilerne ikke kunne blive små nok.

Vokseværk-tendensen får nu analysefirmaet ABI Research til at betegne gruppen af ekstra store smartphones som "phablets."

Og det er tilsyneladende ikke bare tale om en dille, når Samsung eksempelvis gør så meget ud af at promovere sin Galaxy Note - det måske mest kendte produkt i denne kategori.

"Flere end 208 millioner phablets, en hybrid enhed, der er større end en smartphone, men mindre end en tablet, som Samsung Galaxy Note, vil blive sendt ud på det globale marked i 2015," skriver ABI Research om phablet-markedet.

Flere phablets på vej

Phablets defineres af ABI som enheder med touch-skærme på mellem 4,6 og 5,5 tommer.

Analytikerne vurderer, at selvom denne type produkter havde en svær start i 2011, så har vi kun set begyndelsen af det nye marked.

"HTC, LG og Huawei vil alle introducere Phablet-smartphones i 2012 og dermed slutte sig til Samsungs Galaxy Note og Nexus. Samtidig blev endnu en phablet-smartphone frigivet tidligere i denne måned, nemlig Samsung Galaxy S III." 

ABI Research mener, at de største drivkræfter for dette marked er forbrugernes øgede web-browsing og nyheds-læsning fra smartphones.

Ifølge IDC blev der solgt i alt 491 millioner smartphones i 2011.

Læs også:

Galleri: De smarteste små smartphones til din lomme

Galaxy S III: Nu kommer næste vilde smartphone-ryk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S