Derfor er din it-chef så lunken overfor mobility

Sandsynligvis mener din it-chef, at mobility er en vækstfaktor. Alligevel gider han ikke rigtigt gøre noget ved det.

Artikel top billede

Læs også:
It-chefer: Mobil-revolution lige så vigtig som internettet

Derfor svækker mobile medarbejdere sikkerheden

Forbruger-gadgets skaber kaos i virksomhederne

Mobil-revolutionen er over os. 

Virksomhederne oplever en stigende invasion af tablets og smartphones, og de mange mobile enheder giver it-cheferne alvorlige udfordringer. 

For selvom fire ud af fem it-chefer ser nye vækstmuligheder, er kun to af dem parate til at udnytte de mange nye muligheder, der følger i kølvandet på mobility-bølgen.

Det viser en undersøgelse, som NNIT har foretaget blandt danske it-beslutningstagere.

"Undersøgelsen blev udarbejdet ud fra en antagelse af, at det er et hot område", fortæller NNIT's teknologidirektør Karsten Fogh Ho-Lanng.

Undersøgelsen viser, at mobility er et område, som virksomhederne ser som et investeringsområde, men de er måske ikke helt parate, for de kan ikke finde ud af, hvilket problem, de skal løse endnu, mener han.

Forskellige definitioner

Karsten Fogh Ho-lanng påpeger, at mobility bliver defineret på forskellige måder, alt efter hvem der bliver spurgt.

"Nogle folk mener, at mobility-opgaven bliver løst ved, at man vi har en mobiltelefon, og der er nogle apps på den." 

"Der skal så være en eller anden form for management. Det bliver meget specifikt relateret til mobiltelefoner, og nogle gange også til tablets," siger han.

Det er dog ikke teknologien, det skal handle om, når der tales mobility, selvom den er en udløsende faktor, mener Karsten Fogh Ho-Lanng.

"Vi kan tale om iPad-effekten. Den er superlækker, og vi har så bagefter måttet finde ud af, hvad den kan bruges til. Hvis ikke der var kommet iPads på markedet, så var det ikke kommet til at gå så stærkt, som det har vist sig at gøre."

"Det er iPad'ens og iPhones og tilsvarende smartphones' skyld, at vi står over for den  udfordring," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S