Artikel top billede

(Foto: SF /)

Efter brok: Minister hives ind i Skyline-konkurs

Erhvervsminister Ole Sohn (SF) bliver nu hevet ind i kæmpe konkurs hos bredbånds-leverandør.

Læs også:

Underleverandør blokerede for salg af Skyline

Konkursramt it-firma lukker alle kunders bredbånd

Nedlukket Skyline-kunde: Det er et kæmpe problem

Venstre kræver nu erhvervsminister Ole Sohn (SF) på banen i stor sag om bredbåndskonkurs.

Det sker efter konkursboet har valgt at lukke ned for netværket.

Skyline vandt i øvrigt i 2007 en frekvens-auktion, hvortil der også hørte en stribe forpligtelser.

"Venstres holdning er, at frekvensen skal leveres tilbage til staten og genudbydes så hurtigt som overhovedet muligt," forklarer skatte- og teleordfører Torsten Schack Pedersen fra Venstre til Computerworld.

Ny auktion?

Ordføreren har derfor stillet følgende såkaldte §20-spørgsmål til erhvervs- og vækstministeren om sagen:

Vil ministeren bede om at få frekvenstilladelsen fra konkursboet fra Skyline.dk leveret tilbage, nu da frekvensen ikke længere er i anvendelse?

Vil ministeren tage initiativ til hurtigst muligt at få genudbudt frekvensen, som Skyline hidtil har haft til rådighed?

Læs også: Underleverandør blokerede for salg af Skyline

Konkursramt it-firma lukker alle kunders bredbånd

Nedlukket Skyline-kunde: Det er et kæmpe problem




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere