Konkursramt it-firma lukker alle kunders bredbånd

Fallitramt dansk bredbåndsfirma tvinges til at lukke for sit netværk.

Artikel top billede

I dag vil bredbåndforbindelser hos Skyline-kunder blive kappet over.

Stikket hives simpelthen ud af kurator, der har opgivet at finde en køber til netværket.

"Trods intensive salgsbestræbelser er det nu beklageligvis afdækket, at det som følge af en række forhold ikke er muligt at overdrage hele eller dele af Skyline-netværket til en ny operatør."

"Det medfører, at konkursboet beklageligvis ikke fremadrettet kan finansiere driften af netværket. Som følge heraf vil driften af netværket derfor blive nedlukket indenfor de nærmeste dage," står der på Skyline.dk.

Slut med support - nu 
Allerede i fredags var det slut med kundesupport, service med videre til privatkunder.

"Etablerede forbindelser vil fra og med tirsdag den 29. maj 2012 gradvist blive lukket ned. Det er beklageligvis IKKE muligt for hverken Skyline eller kuratorerne i konkursboet at oplyse den enkelte kunde om hvornår pågældendes forbindelse præcist vil blive afbrudt," fremgår det videre.

Samme meldning gives erhvervskunder med WiMax-forbindelse.

Beklager gener

På hjemmesiden beklages mange gange de problemer, som kunderne udsættes for.

"Kuratorerne har siden konkursens indtræden arbejdet på højtryk på at afdække alternative løsninger, og det er med meget stor beklagelse, at vi i dag er nødsaget til at fremkomme med denne information," står der på hjemmesiden.

"Vi beklager dybt de gener, der opstår for kunder og øvrige interessenter," slutter de.

Farce i bredbånds-landområder

En landsbrugsorganisation er for nylig netop kommet med kritik af den højst ustabile bredbåndssituation, som mange landmænd og erhvervsfolk i visse dele af Danmark var udsat for under konkursen.

For faktum var, at Skyline på trods af dets konkurs, ifølge Erhvervsstyrelsen, skulle leve op til forpligtelser i en vundet FWA-auktion, der betød, at det konkursramte selskab skulle sikre forbindelser til kunder, hvor ingen andre selskaber kunne levere.

Deres bredbåndskæbne er i skivende stund ukendt.

Læs også:

Dansk bredbånds-firma lukker og slukker.

Ekspert om bredbånds-konkurs: Derfor gik det galt.

Fiberfirmaer holder (igen) liv i konkurs-ramte kunder.

Tusindvis af [b]Skyline-kunder strømmer til konkurrent.

TDC-ejet lavprisselskab overtager Skyline-kunder.

Fyret Skyline-direktør tavs efter kæmpe konkurs.

Kunde midt i bredbånds-konkurs: Hvad med mig?.

Konkurs-ramt it-firma skal sikre danskere bredbånd.

Landmænd låst fast til konkursramt bredbånds-firma.[/b]

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S