Europæiske telefirmaer: Stop nu al den regulering

Europæiske teleselskaber vil have EU til at lempe på reguleringen. Det har de særligt gode grunde til, mener de.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De europæiske teleselskaber anmoder EU om at lempe loven på teleområdet.

En "alt for indgribende lovgivning" kvæler ifølge de europæiske teleselskabers brancheorganisation ETNO (European Telecommunications Network Operators Association) innovationen og udrulningen af fibernetværk i Europa.

Brancheorganisationen argumenterer for, at operatørerne får større råderum i forhold til at sætte prisen for adgang til fiber.

"Europas teleselskaber er nødt til at bevæge sig fra tale- til datadrevne forretningsmodeller for at kunne tjene penge på den hurtigt stigende datatrafik og vende tendensen med faldende omsætning," siger formand for ETNO, Daniel Pataki.

Fr at udnytte efterspørgslen på data-services er teleselskaberne nødt til at investere i fibernetværk.

Men visse analytikere mener, at lofter på priserne for adgang til kobbernetværkene lægger en dæmper på investeringerne i fiber.

Det bør ifølge ETNO være tilladt at lade prisen for adgang til de ældre kobbernetværk stige, når omkostningerne stiger.

Prisloft koster omsætning

Brancheorganisationen mener, at prislofterne er skyld i den faldende omsætning i den europæiske telesektor med samlet set 1,4 procent i 2010 og to procent i 2011.

Den samlede omsætning vil ifølge prognoserne fortsætte med at falde med gennemsnitligt 1,8 procent om året indtil 2015, hvis ikke operatørerne finder nye indtægtskilder.

Det erklærede mål med Europa-Kommissionens digitale dagsorden er dog at fremme investering i nye generationer af netværk.

Kommissionen mener, at man ved at begrænse, hvor meget teleselskaberne må tage for adgang til de gamle kobbernetværk, tvinger dem til at investere i fiber.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kontorchef til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses CIO-kontor

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Softværket

Bliv AI Lead i Softværket

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S