Børnenes IT-Fond får millionbeløb

TrygFonden deler millioner ud til Børnenes IT-Fond, der støtter anbragte børn og unge med bærbare computere.

Artikel top billede

Fotograf: JK|M@rketing - Jonas Kunzendorf (Foto: Fotograf: JK|M@rketing - Jonas Kunzendorf)

TrygFonden har givet et tilskud på tre millioner kroner til Børnenes IT-Fond, der blev etableret i foråret 2011 af Børnerådet, IT-Branchen, IDG og Børnehjælpsdagen. 

Siden december 2011 har IT-Fonden uddelt 367 computere til anbragte unge, der bor på institution, og som er - eller skal - i gang med en ungdomsuddannelse.

"Pengene fra TrygFonden betyder, at over 700 anbragte unge mellem 13 og 23 år kan se frem til at få en ny computer inden udgangen af 2013," siger en tilfreds Rikke Jensen, der er projektleder i Børnenes IT-Fond.

Hun håber desuden, at de kan dele flere computere ud via andre donationer.

Sociale og faglige udfordringer

Formålet med indsatsen er at give de anbragte unge bedre forudsætninger for ikke at blive hægtet af i den digitale udvikling.

Mange af dem har store sociale og faglige udfordringer i hverdagen.

Derudover har mange en meget begrænset økonomi, der gør det svært for dem at spare op til en computer. 

"Det handler om at gøre de unges hverdag så ukompliceret som muligt. Elers er der meget stor risiko for, at de falder fra i undervisningen," fortæller Steen Gaardsted, der er leder på opholdsstedet Sletten.

"Derfor duer det ikke, at de sidder med mors gamle hakkebræt fra '84 eller ikke kan komme på nettet."

Otte af de anbragte unge på Sletten fik en computer fra Børnenes IT-Fond i december 2011.

Læs også:

Ny it-fond deler gratis computere ud til danske børn

Gratis pc skal sikre anbragte unge en uddannelse

Anbragte børn får nye bærbare - se grejet her

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse