Børnenes IT-Fond får millionbeløb

TrygFonden deler millioner ud til Børnenes IT-Fond, der støtter anbragte børn og unge med bærbare computere.

Artikel top billede

Fotograf: JK|M@rketing - Jonas Kunzendorf (Foto: Fotograf: JK|M@rketing - Jonas Kunzendorf)

TrygFonden har givet et tilskud på tre millioner kroner til Børnenes IT-Fond, der blev etableret i foråret 2011 af Børnerådet, IT-Branchen, IDG og Børnehjælpsdagen. 

Siden december 2011 har IT-Fonden uddelt 367 computere til anbragte unge, der bor på institution, og som er - eller skal - i gang med en ungdomsuddannelse.

"Pengene fra TrygFonden betyder, at over 700 anbragte unge mellem 13 og 23 år kan se frem til at få en ny computer inden udgangen af 2013," siger en tilfreds Rikke Jensen, der er projektleder i Børnenes IT-Fond.

Hun håber desuden, at de kan dele flere computere ud via andre donationer.

Sociale og faglige udfordringer

Formålet med indsatsen er at give de anbragte unge bedre forudsætninger for ikke at blive hægtet af i den digitale udvikling.

Mange af dem har store sociale og faglige udfordringer i hverdagen.

Derudover har mange en meget begrænset økonomi, der gør det svært for dem at spare op til en computer. 

"Det handler om at gøre de unges hverdag så ukompliceret som muligt. Elers er der meget stor risiko for, at de falder fra i undervisningen," fortæller Steen Gaardsted, der er leder på opholdsstedet Sletten.

"Derfor duer det ikke, at de sidder med mors gamle hakkebræt fra '84 eller ikke kan komme på nettet."

Otte af de anbragte unge på Sletten fik en computer fra Børnenes IT-Fond i december 2011.

Læs også:

Ny it-fond deler gratis computere ud til danske børn

Gratis pc skal sikre anbragte unge en uddannelse

Anbragte børn får nye bærbare - se grejet her

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job