Børnenes IT-Fond får millionbeløb

TrygFonden deler millioner ud til Børnenes IT-Fond, der støtter anbragte børn og unge med bærbare computere.

Artikel top billede

Fotograf: JK|M@rketing - Jonas Kunzendorf (Foto: Fotograf: JK|M@rketing - Jonas Kunzendorf)

TrygFonden har givet et tilskud på tre millioner kroner til Børnenes IT-Fond, der blev etableret i foråret 2011 af Børnerådet, IT-Branchen, IDG og Børnehjælpsdagen. 

Siden december 2011 har IT-Fonden uddelt 367 computere til anbragte unge, der bor på institution, og som er - eller skal - i gang med en ungdomsuddannelse.

"Pengene fra TrygFonden betyder, at over 700 anbragte unge mellem 13 og 23 år kan se frem til at få en ny computer inden udgangen af 2013," siger en tilfreds Rikke Jensen, der er projektleder i Børnenes IT-Fond.

Hun håber desuden, at de kan dele flere computere ud via andre donationer.

Sociale og faglige udfordringer

Formålet med indsatsen er at give de anbragte unge bedre forudsætninger for ikke at blive hægtet af i den digitale udvikling.

Mange af dem har store sociale og faglige udfordringer i hverdagen.

Derudover har mange en meget begrænset økonomi, der gør det svært for dem at spare op til en computer. 

"Det handler om at gøre de unges hverdag så ukompliceret som muligt. Elers er der meget stor risiko for, at de falder fra i undervisningen," fortæller Steen Gaardsted, der er leder på opholdsstedet Sletten.

"Derfor duer det ikke, at de sidder med mors gamle hakkebræt fra '84 eller ikke kan komme på nettet."

Otte af de anbragte unge på Sletten fik en computer fra Børnenes IT-Fond i december 2011.

Læs også:

Ny it-fond deler gratis computere ud til danske børn

Gratis pc skal sikre anbragte unge en uddannelse

Anbragte børn får nye bærbare - se grejet her

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS