Børnenes IT-Fond får millionbeløb

TrygFonden deler millioner ud til Børnenes IT-Fond, der støtter anbragte børn og unge med bærbare computere.

Artikel top billede

Fotograf: JK|M@rketing - Jonas Kunzendorf (Foto: Fotograf: JK|M@rketing - Jonas Kunzendorf)

TrygFonden har givet et tilskud på tre millioner kroner til Børnenes IT-Fond, der blev etableret i foråret 2011 af Børnerådet, IT-Branchen, IDG og Børnehjælpsdagen. 

Siden december 2011 har IT-Fonden uddelt 367 computere til anbragte unge, der bor på institution, og som er - eller skal - i gang med en ungdomsuddannelse.

"Pengene fra TrygFonden betyder, at over 700 anbragte unge mellem 13 og 23 år kan se frem til at få en ny computer inden udgangen af 2013," siger en tilfreds Rikke Jensen, der er projektleder i Børnenes IT-Fond.

Hun håber desuden, at de kan dele flere computere ud via andre donationer.

Sociale og faglige udfordringer

Formålet med indsatsen er at give de anbragte unge bedre forudsætninger for ikke at blive hægtet af i den digitale udvikling.

Mange af dem har store sociale og faglige udfordringer i hverdagen.

Derudover har mange en meget begrænset økonomi, der gør det svært for dem at spare op til en computer. 

"Det handler om at gøre de unges hverdag så ukompliceret som muligt. Elers er der meget stor risiko for, at de falder fra i undervisningen," fortæller Steen Gaardsted, der er leder på opholdsstedet Sletten.

"Derfor duer det ikke, at de sidder med mors gamle hakkebræt fra '84 eller ikke kan komme på nettet."

Otte af de anbragte unge på Sletten fik en computer fra Børnenes IT-Fond i december 2011.

Læs også:

Ny it-fond deler gratis computere ud til danske børn

Gratis pc skal sikre anbragte unge en uddannelse

Anbragte børn får nye bærbare - se grejet her

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT