Nul gennembrud: Så få danske firmaer benytter cloud

Havde nogle drømt om et cloud-gennembrud i Danmark, kan de godt vågne op til virkeligheden.

Artikel top billede

Foto: Philippe Remarkers

Læs også: Microsoft Danmark: Vi får da nye cloud-kunder hver dag

I en netop offentliggjort rapport fra Erhvervsstyrelsen gemmer sig nogle opsigtsvækkende tal, der viser, at andelen af virksomheder, der bruger cloud-baserede løsninger, er faldet.

Således fortæller tallene, at andelen af danske virksomheder, der anvendte denne type it-løsninger i 2010 var 30 procent, mens det tilsvarende tal i 2011 var 25 procent.

Talmaterialet stammer fra Danmarks Statistik, hvor chefkonsulent Martin Lundø dog oplyser, at man skal være påpasselig med at tolke tallene derhen, at der er sket et decideret fald, da der er en vis usikkerhed forbundet med målingen.

"Men tallene tyder ihvertfald ikke på, at der har været en mærkbar stigning," konkluderer han.

Optakt til digitaliseringsstrategi

Grunden til usikkerheden skyldtes, at cloud computing stadig er "et nyt begreb i offentligheden, og målingen er derfor følsom over for aktuel omtale og tolkninger på dataindsamlingstidspunktet."

Imidlertid står det altså fast, at nogen større stigning i den teknologi, som mange ellers har spået en kæmpe fremtid, ikke er sket fra 2010 til 2011.

Rapporten fra Erhvervsstyrelsen er forløberen til udformningen af regeringens kommende digitaliseringsstrategi.

Læs også: Microsoft Danmark: Vi får da nye cloud-kunder hver dag

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect