Nul gennembrud: Så få danske firmaer benytter cloud

Havde nogle drømt om et cloud-gennembrud i Danmark, kan de godt vågne op til virkeligheden.

Artikel top billede

Foto: Philippe Remarkers

Læs også: Microsoft Danmark: Vi får da nye cloud-kunder hver dag

I en netop offentliggjort rapport fra Erhvervsstyrelsen gemmer sig nogle opsigtsvækkende tal, der viser, at andelen af virksomheder, der bruger cloud-baserede løsninger, er faldet.

Således fortæller tallene, at andelen af danske virksomheder, der anvendte denne type it-løsninger i 2010 var 30 procent, mens det tilsvarende tal i 2011 var 25 procent.

Talmaterialet stammer fra Danmarks Statistik, hvor chefkonsulent Martin Lundø dog oplyser, at man skal være påpasselig med at tolke tallene derhen, at der er sket et decideret fald, da der er en vis usikkerhed forbundet med målingen.

"Men tallene tyder ihvertfald ikke på, at der har været en mærkbar stigning," konkluderer han.

Optakt til digitaliseringsstrategi

Grunden til usikkerheden skyldtes, at cloud computing stadig er "et nyt begreb i offentligheden, og målingen er derfor følsom over for aktuel omtale og tolkninger på dataindsamlingstidspunktet."

Imidlertid står det altså fast, at nogen større stigning i den teknologi, som mange ellers har spået en kæmpe fremtid, ikke er sket fra 2010 til 2011.

Rapporten fra Erhvervsstyrelsen er forløberen til udformningen af regeringens kommende digitaliseringsstrategi.

Læs også: Microsoft Danmark: Vi får da nye cloud-kunder hver dag

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos