Nul gennembrud: Så få danske firmaer benytter cloud

Havde nogle drømt om et cloud-gennembrud i Danmark, kan de godt vågne op til virkeligheden.

Artikel top billede

Foto: Philippe Remarkers

Læs også: Microsoft Danmark: Vi får da nye cloud-kunder hver dag

I en netop offentliggjort rapport fra Erhvervsstyrelsen gemmer sig nogle opsigtsvækkende tal, der viser, at andelen af virksomheder, der bruger cloud-baserede løsninger, er faldet.

Således fortæller tallene, at andelen af danske virksomheder, der anvendte denne type it-løsninger i 2010 var 30 procent, mens det tilsvarende tal i 2011 var 25 procent.

Talmaterialet stammer fra Danmarks Statistik, hvor chefkonsulent Martin Lundø dog oplyser, at man skal være påpasselig med at tolke tallene derhen, at der er sket et decideret fald, da der er en vis usikkerhed forbundet med målingen.

"Men tallene tyder ihvertfald ikke på, at der har været en mærkbar stigning," konkluderer han.

Optakt til digitaliseringsstrategi

Grunden til usikkerheden skyldtes, at cloud computing stadig er "et nyt begreb i offentligheden, og målingen er derfor følsom over for aktuel omtale og tolkninger på dataindsamlingstidspunktet."

Imidlertid står det altså fast, at nogen større stigning i den teknologi, som mange ellers har spået en kæmpe fremtid, ikke er sket fra 2010 til 2011.

Rapporten fra Erhvervsstyrelsen er forløberen til udformningen af regeringens kommende digitaliseringsstrategi.

Læs også: Microsoft Danmark: Vi får da nye cloud-kunder hver dag

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S