Nul gennembrud: Så få danske firmaer benytter cloud

Havde nogle drømt om et cloud-gennembrud i Danmark, kan de godt vågne op til virkeligheden.

Artikel top billede

Foto: Philippe Remarkers

Læs også: Microsoft Danmark: Vi får da nye cloud-kunder hver dag

I en netop offentliggjort rapport fra Erhvervsstyrelsen gemmer sig nogle opsigtsvækkende tal, der viser, at andelen af virksomheder, der bruger cloud-baserede løsninger, er faldet.

Således fortæller tallene, at andelen af danske virksomheder, der anvendte denne type it-løsninger i 2010 var 30 procent, mens det tilsvarende tal i 2011 var 25 procent.

Talmaterialet stammer fra Danmarks Statistik, hvor chefkonsulent Martin Lundø dog oplyser, at man skal være påpasselig med at tolke tallene derhen, at der er sket et decideret fald, da der er en vis usikkerhed forbundet med målingen.

"Men tallene tyder ihvertfald ikke på, at der har været en mærkbar stigning," konkluderer han.

Optakt til digitaliseringsstrategi

Grunden til usikkerheden skyldtes, at cloud computing stadig er "et nyt begreb i offentligheden, og målingen er derfor følsom over for aktuel omtale og tolkninger på dataindsamlingstidspunktet."

Imidlertid står det altså fast, at nogen større stigning i den teknologi, som mange ellers har spået en kæmpe fremtid, ikke er sket fra 2010 til 2011.

Rapporten fra Erhvervsstyrelsen er forløberen til udformningen af regeringens kommende digitaliseringsstrategi.

Læs også: Microsoft Danmark: Vi får da nye cloud-kunder hver dag

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S