Presset på it-cheferne stiger hele tiden

It-cheferne i Skandinavien mærker presset stige i forhold til at opfylde de nye krav fra forretningssiden.

Artikel top billede

Over halvdelen af de danske it-chefer i en nordisk undersøgelse siger, at opfyldelse af nye krav fra forretningssiden er blandt deres største udfordringer lige nu.

Det er it-serviceleverandøren Steria, der hvert år gennemfører undersøgelsen "It-chefens udfordringer" i Danmark, Norge og Sverige, hvor 300 it-chefer fra større organisationer deltager.

De norske og svenske it-chefer er enige i, at det trækker tænder ud at skulle opfylde nye krav fra forretningssiden. Det mener 58 procent af nordmændene og 55 procent af svenskerne, der siger, at det er deres hovedudfordring i 2012.

Af andre udfordringer i 2012 peger it-cheferne især på effektivisering af it-driften og generel styring af it-projekter.

Dog har kun en tredjedel (34 procent) af de danske it-chefer projektkontrol som deres største udfordring.

Fokus på BPM

It-chefernes svar læner sig op af en anden stærk tendens i både privat og offentlig sektor, nemlig et øget fokus på Business Process Management, hvor generel optimering af processer og arbejdsgange er i højsædet, lyder det fra Sterias kommunikationschef, Flemming Enemark.

"Over en bred kam handler de største udfordringer for de skandinaviske it-chefer om styring og forbedring, hvad enten det er af selve it-projekterne, de tilknyttede underleverandører eller interne kompetencer, eller det drejer sig om kvalitet og stabilitet. Selvfølgelig er begge dele udfordringer i forhold til den daglige arbejdsgang og de øgede krav fra forretningssiden," siger han.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S