Presset på it-cheferne stiger hele tiden

It-cheferne i Skandinavien mærker presset stige i forhold til at opfylde de nye krav fra forretningssiden.

Artikel top billede

Over halvdelen af de danske it-chefer i en nordisk undersøgelse siger, at opfyldelse af nye krav fra forretningssiden er blandt deres største udfordringer lige nu.

Det er it-serviceleverandøren Steria, der hvert år gennemfører undersøgelsen "It-chefens udfordringer" i Danmark, Norge og Sverige, hvor 300 it-chefer fra større organisationer deltager.

De norske og svenske it-chefer er enige i, at det trækker tænder ud at skulle opfylde nye krav fra forretningssiden. Det mener 58 procent af nordmændene og 55 procent af svenskerne, der siger, at det er deres hovedudfordring i 2012.

Af andre udfordringer i 2012 peger it-cheferne især på effektivisering af it-driften og generel styring af it-projekter.

Dog har kun en tredjedel (34 procent) af de danske it-chefer projektkontrol som deres største udfordring.

Fokus på BPM

It-chefernes svar læner sig op af en anden stærk tendens i både privat og offentlig sektor, nemlig et øget fokus på Business Process Management, hvor generel optimering af processer og arbejdsgange er i højsædet, lyder det fra Sterias kommunikationschef, Flemming Enemark.

"Over en bred kam handler de største udfordringer for de skandinaviske it-chefer om styring og forbedring, hvad enten det er af selve it-projekterne, de tilknyttede underleverandører eller interne kompetencer, eller det drejer sig om kvalitet og stabilitet. Selvfølgelig er begge dele udfordringer i forhold til den daglige arbejdsgang og de øgede krav fra forretningssiden," siger han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet