Eksperter: Skift password på LinkedIn NU

Millioner af password til konti på netværket LinkedIn er blevet lækket på en russisk webside. Skift dit password nu, lyder anbefalingen fra eksperter.

Artikel top billede

Læs også:
Her er seks supergode LinkedIn-tip

Kina blokerer LinkedIn af frygt for oprør

6,5 millioner passwords, der angivelig stammer fra det sociale netværk LinkedIn, er havnet på en russisk hacker-hjemmeside.

Det skriver dagensit.no.

Ifølge en norsk ekspert i kodeord, Per Thorsheim fra firmaet Evry, er de mange passwords krypterede, men han siger samtidig, at "de er i et format, der er nemt at knække."

Derfor er hans opfordring til, hvad LinkedIn-brugerne skal gøre, helt klar:

"Skift password. Ikke om lidt, men nu," siger han.

LinkedIn er et socialt netværk, der er målrettet erhvervslivet, og er det næststørste efter Facebook.

Der er cirka 900.000 danske profiler på LinkedIn.

Dansk enighed

Ifølge det danske sikkerhedsfirma CSIS er der noget om snakken.

Her har man nemlig valideret oplysningerne om, at millioner af kodeord knyttet til det populære sociale websted LinkedIn, er blevet lækket på en russisk webside.

"I princippet betyder det, at enhver kan berige sig en brugers password og derved kompromittere og overtage profilen," skriver firmaet i en sikkerhedsadvarsel.

CSIS anbefaler også, at man straks ændrer sit kodeord på LinkedIn.

Læs også:
Her er seks supergode LinkedIn-tip

Kina blokerer LinkedIn af frygt for oprør

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura