LinkedIn: Ja, dit password er måske blevet stjålet

Din adgangskode til LinkedIn kan måske findes på russisk hacker-site.

Artikel top billede

Læs også: Eksperter: Skift password på LinkedIn NU.

Efter massive rygter bekræfter LinkedIn, at selskabet har mistet 'nogle' brugeres passwords.

Indrømmelsen kommer efter der er fremkommet rygter om, at helt op mod 6,5 millioner LinkedIn-brugeres passwords er blevet kompromiterede.

I en blog post skriver LinkedIn-direktør Vicente Silveira, at selskabet kan bekræfte, at et ukendt antal passwords er blevet offentliggjort i et russisk hackerforum.

Disse passwords "korresponderer til LinkedIn-konti," skriver han.

Vicente Silveira skriver ikke noget om antallet af kompromiterede LinkedIn-konti.

Ligeledes skriver han heller ikke noget om, hvordan de er endt på det russiske hacker-site.

Han skriver dog, at LinkedIn fortsætter sin undersøgelse af sagen.

"Brugere med konti, der er forbundet med de kompromiterede passwords vil bemærke, at deres LinkedIn-konti ikke længere er aktiv," skriver han.

LinkedIn-brugere vil nu modtage en mail fra LinkedIn med nærmere oplysninger om, hvordan de skal nulstille deres passwords.

E-mailen vil ikke indeholde links, understreger han.

Derfor kunne det gå så galt

Flere sikkerhedsselskaber har tidligere opfordret LinkedIn til at ændre sin sikkerheds-praksis.

Det skyldes ikke mindst, at LinkedIn har anvendt en version af krypteringsmetoden SHA-1 (Secure Hash Algorithm) til at maskere adgangskoderne.

Ifølge sikkerhedseksperter er den pågældende version imidlertid langt fra skudsikker. De har derfor anbefalet, at LinkedIn forstærkeder krypteringen.

Læs også: Eksperter: Skift password på LinkedIn NU.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S