Nu får du (måske) garanti på din upstream-hastighed

Nye planer kan få stor betydning for din bredbåndsforbindelse.

Artikel top billede

Bredbåndsforbindelser er ikke bare bredbåndsforbindelser med én bestemt hastighed.

Næ, som så meget andet i verden, kan ting ofte måles på forskellig vis.

Det gælder også bredbåndshastigheden, der for de fleste danskere efterhånden er vigtigere end hastigheden, du må køre på motorvejen.

For bredbåndshastigheden kan måles både i downstream hastighed og såkaldt upstream hastighed.

Det er to forskellige ting.

Når du eksempelvis ser video fra DR henter du data, det vil sige downstream.

Men hvis du skal lægge en video ud på YouTube er det upstream.

Læs meget mere om den debat her.

Rapport peger på målsætning

Hidtil har der været meget fokus på downstream hastigheden, hvor ADSL-forbindelser og kobber er stærke, men nu presser fokus på upstream sig på, hvor fiberforbindelser angiveligt kan give baghjul til flere andre bredbåndsalternativer.

I en offentliggjort rapport fra regeringen, der varmer op til udformingen af en digitaliseringstategi, lyder det:

"Behov og muligheder for bredbåndsmålsætninger for fx upstreamhastigheder vil indgå i arbejdet med den kommende erhvervsrettede strategi for digital vækst." 

Hos Dansk Energi, der arbejder for udbredelsen af fiberforbindelser, glæder man sig over rapporten.

"Vi hilser det meget velkomment, at erhvervs-og vækstministeren åbner for en ambitiøs upstreammålsætning," udtaler konsulent Mikael Bomholt Nielsen fra Dansk Energi.

Han peger på, at mange af de nye digitale muligheder er afhængige af høje upstream-hastigheder.

"Indenfor velfærdsområdet er der er meget store fordele ved hjemlæggelse af patienter og introduktion af videokonsultationer med lægen via internet-Tv."

"Skal morgendagens state-of-the-art sundhedstilbud være noget, danskerne kan få del i, og ikke noget, vi skal se misundeligt over til svenskerne efter eller stifte bekendtskab, så skal den digitale infrastruktur fremtidssikres."

"Her kan en upstream-målsætning sætte fokus det rette sted," mener Mikael Bomholt Nielsen og peger endelig på, at også cloud-udviklingen vil blive afhængig af høje upstream-hastigheder.

SF'er krævede symmetrisk up- og download

Faktisk har en af erhvervsminister Ole Sohns partifæller tidligere agiteret for netop en upstream-målsætning.

Det skete før valget, hvor tidligere it-ordfører Hanne Agersnap kritiserede den daværende VK-regering for ikke at have en upstream-målsætning.

"Det er uklogt. De fleste tjenester, der har brug for så høje hastigheder, kræver symmetrisk up- og download," udtalte hun dengang.

Læs hele artiklen her.

Nu vil tiden vise, om regeringen kaster sig ud i en såkaldt upstream-målsætning.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network