Dansk it-iværksætter: Her er de bedste ting ved Kina

28-årige it-iværksætter fortæller om de bedste ting ved at udleve sine it-drømme i Kina.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Læs også: Fra studerende til it-direktør med 40 ansatte i Kina

Du kan læse hele Niels Eskildsens historie om at tage til Kina for at studere og hvordan han endte som it-direktør for 40 ansatte i eget web-firma.

Men her ridser han de positive overraskelser op, som han er stødt ind i undervejs.

"Af positive overraskelser kan blandt andet nævnes den positive indstilling og støtte som man møder fra den kinesiske regering," lyder det Niels Eskildsen.

"Det er tydeligt at de gør meget for at skabe gode vilkår for it-virksomheder" roser it-iværksætteren landets ledelse, der ellers i andre sammenhænge får hug for dets syn på menneskeretigheder.

Gratis kontor og skattefordele

Imidlertid har Chinasoft fået tilbudt meget fordelagtige ting.

"Vi får ofte tilbud om både gratis kontorleje, skattefordele og udviklingsværktøjer mod at etablere afdelinger i andre byer."

"Dette er dog noget som vi indtil videre ikke har taget imod, men som iværksætter er det rart at vide at muligheden er der," siger Niels Eskildsen.

Han har i punktform ridset i alt frem positive ting frem ved at være it-iværksætter i Kina herunder.

Her er de fem bedste ting

Ifølge Niels Eskildsen er det herunder de fem bedste ting ved at være it-iværksætter i Kina.

- Højtuddannet arbejdskraft

- Lave lønomkostninger

- God arbejdsmoral i Kina. Folk arbejder hårdt

- Mange folk at vælge imellem når man skal ansætte

- Pulserende iværksætterliv i Beijing. Byen har en god energi og alle tænker på business.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job