Dansk it-iværksætter: Her er de bedste ting ved Kina

28-årige it-iværksætter fortæller om de bedste ting ved at udleve sine it-drømme i Kina.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Læs også: Fra studerende til it-direktør med 40 ansatte i Kina

Du kan læse hele Niels Eskildsens historie om at tage til Kina for at studere og hvordan han endte som it-direktør for 40 ansatte i eget web-firma.

Men her ridser han de positive overraskelser op, som han er stødt ind i undervejs.

"Af positive overraskelser kan blandt andet nævnes den positive indstilling og støtte som man møder fra den kinesiske regering," lyder det Niels Eskildsen.

"Det er tydeligt at de gør meget for at skabe gode vilkår for it-virksomheder" roser it-iværksætteren landets ledelse, der ellers i andre sammenhænge får hug for dets syn på menneskeretigheder.

Gratis kontor og skattefordele

Imidlertid har Chinasoft fået tilbudt meget fordelagtige ting.

"Vi får ofte tilbud om både gratis kontorleje, skattefordele og udviklingsværktøjer mod at etablere afdelinger i andre byer."

"Dette er dog noget som vi indtil videre ikke har taget imod, men som iværksætter er det rart at vide at muligheden er der," siger Niels Eskildsen.

Han har i punktform ridset i alt frem positive ting frem ved at være it-iværksætter i Kina herunder.

Her er de fem bedste ting

Ifølge Niels Eskildsen er det herunder de fem bedste ting ved at være it-iværksætter i Kina.

- Højtuddannet arbejdskraft

- Lave lønomkostninger

- God arbejdsmoral i Kina. Folk arbejder hårdt

- Mange folk at vælge imellem når man skal ansætte

- Pulserende iværksætterliv i Beijing. Byen har en god energi og alle tænker på business.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect