Dansk it-iværksætter: Her er de bedste ting ved Kina

28-årige it-iværksætter fortæller om de bedste ting ved at udleve sine it-drømme i Kina.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Læs også: Fra studerende til it-direktør med 40 ansatte i Kina

Du kan læse hele Niels Eskildsens historie om at tage til Kina for at studere og hvordan han endte som it-direktør for 40 ansatte i eget web-firma.

Men her ridser han de positive overraskelser op, som han er stødt ind i undervejs.

"Af positive overraskelser kan blandt andet nævnes den positive indstilling og støtte som man møder fra den kinesiske regering," lyder det Niels Eskildsen.

"Det er tydeligt at de gør meget for at skabe gode vilkår for it-virksomheder" roser it-iværksætteren landets ledelse, der ellers i andre sammenhænge får hug for dets syn på menneskeretigheder.

Gratis kontor og skattefordele

Imidlertid har Chinasoft fået tilbudt meget fordelagtige ting.

"Vi får ofte tilbud om både gratis kontorleje, skattefordele og udviklingsværktøjer mod at etablere afdelinger i andre byer."

"Dette er dog noget som vi indtil videre ikke har taget imod, men som iværksætter er det rart at vide at muligheden er der," siger Niels Eskildsen.

Han har i punktform ridset i alt frem positive ting frem ved at være it-iværksætter i Kina herunder.

Her er de fem bedste ting

Ifølge Niels Eskildsen er det herunder de fem bedste ting ved at være it-iværksætter i Kina.

- Højtuddannet arbejdskraft

- Lave lønomkostninger

- God arbejdsmoral i Kina. Folk arbejder hårdt

- Mange folk at vælge imellem når man skal ansætte

- Pulserende iværksætterliv i Beijing. Byen har en god energi og alle tænker på business.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect