Firmaer skruer drastisk ned for indkøb af servere

Salget af servere på det europæiske marked fortsætter med at falde og falde.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den samlede omsætning i første kvartal 2012 fra salg af servere i Europa, Mellemøsten og Afrika faldt med 12 procent i forhold til samme periode sidste år.

At erhvervslivet kaster stadig færre penge efter servere, er således noget leverandørerne kan mærke, påpeger analysevirksomheden IDC.

Det er andet kvartal i træk med lavere omsætning i forhold til samme periode året før.

Samtidig er det første gang, at markedet ser en tocifret procentmæssig nedgang siden tredje kvartal 2009. 

De svære vilkår på markedet har forværret den aktuelle nedgang i forbruget på servere, vurderer IDC.

3,8 procent færre enheder

Den samlede omsætning landede i første kvartal i år på 18,30 milliarder kroner, mens den i samme periode sidste år lå på 20,65 milliarder kroner.

Der blev leveret 556.877 serverenheder, hvilket er 3,8 procent færre end i samme periode sidste år.

Hewlett-Packard har genvundet førstepladsen på markedet fra IBM med en markedsandel på 38,2 procent, selvom selskabets omsætning fra serversalget er faldet med 19,1 procent.

IBM klarede sig dog ikke meget bedre med et fald i serversalget på 17,8 procent og en markedsandel på 26,3 procent.

På tredjepladsen lykkedes det Dell at øge sit serversalg med 6,3 procent. Selskabet nyder ifølge IDC godt af en stærk efterspørgsel på x86-servere til den høje ende af markedet.

Dell har nu en markedsandel på 14 procent, hvilket er en stigning fra 11,6 procent i samme periode sidste år.

I bunden af servermarkedets top fem ligger Oracle og Fujitsu med salgsnedgang på henholdsvis 6,2 procent og 7,4 procent.

Oracles markedsandel steg dog med omtrent et halvt procentpoint til 7,2 procent på trods af nedgangen i omsætning, påpeger IDC.

Fujitsus markedsandel steg med 0,2 procentpoint til 5,8 procent.

Windows i spidsen

Målt ud fra styresystem sidder Windows på 52 procent af servermarkedet, hvilket er 0,6 procent lavere end i første kvartal 2011.

Linux er det eneste styresystem på servermarkedet, der i første kvartal 2012 har oplevet vækst i forhold til samme periode sidste år. Linux har en markedsandel på 20,7 procent, hvilket er en forøgelse på 6,5 procent.

Salget af Unix faldt med 27,6 procent, hvilket er forbundet med et svagt salg af RISC-systemer.
'
Alligevel har Unix en andel på 17,4 procent af det samlede salg i første kvartal 2012 af styresystemer til servere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S