Firmaer skruer drastisk ned for indkøb af servere

Salget af servere på det europæiske marked fortsætter med at falde og falde.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den samlede omsætning i første kvartal 2012 fra salg af servere i Europa, Mellemøsten og Afrika faldt med 12 procent i forhold til samme periode sidste år.

At erhvervslivet kaster stadig færre penge efter servere, er således noget leverandørerne kan mærke, påpeger analysevirksomheden IDC.

Det er andet kvartal i træk med lavere omsætning i forhold til samme periode året før.

Samtidig er det første gang, at markedet ser en tocifret procentmæssig nedgang siden tredje kvartal 2009. 

De svære vilkår på markedet har forværret den aktuelle nedgang i forbruget på servere, vurderer IDC.

3,8 procent færre enheder

Den samlede omsætning landede i første kvartal i år på 18,30 milliarder kroner, mens den i samme periode sidste år lå på 20,65 milliarder kroner.

Der blev leveret 556.877 serverenheder, hvilket er 3,8 procent færre end i samme periode sidste år.

Hewlett-Packard har genvundet førstepladsen på markedet fra IBM med en markedsandel på 38,2 procent, selvom selskabets omsætning fra serversalget er faldet med 19,1 procent.

IBM klarede sig dog ikke meget bedre med et fald i serversalget på 17,8 procent og en markedsandel på 26,3 procent.

På tredjepladsen lykkedes det Dell at øge sit serversalg med 6,3 procent. Selskabet nyder ifølge IDC godt af en stærk efterspørgsel på x86-servere til den høje ende af markedet.

Dell har nu en markedsandel på 14 procent, hvilket er en stigning fra 11,6 procent i samme periode sidste år.

I bunden af servermarkedets top fem ligger Oracle og Fujitsu med salgsnedgang på henholdsvis 6,2 procent og 7,4 procent.

Oracles markedsandel steg dog med omtrent et halvt procentpoint til 7,2 procent på trods af nedgangen i omsætning, påpeger IDC.

Fujitsus markedsandel steg med 0,2 procentpoint til 5,8 procent.

Windows i spidsen

Målt ud fra styresystem sidder Windows på 52 procent af servermarkedet, hvilket er 0,6 procent lavere end i første kvartal 2011.

Linux er det eneste styresystem på servermarkedet, der i første kvartal 2012 har oplevet vækst i forhold til samme periode sidste år. Linux har en markedsandel på 20,7 procent, hvilket er en forøgelse på 6,5 procent.

Salget af Unix faldt med 27,6 procent, hvilket er forbundet med et svagt salg af RISC-systemer.
'
Alligevel har Unix en andel på 17,4 procent af det samlede salg i første kvartal 2012 af styresystemer til servere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job