Firmaer skruer drastisk ned for indkøb af servere

Salget af servere på det europæiske marked fortsætter med at falde og falde.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den samlede omsætning i første kvartal 2012 fra salg af servere i Europa, Mellemøsten og Afrika faldt med 12 procent i forhold til samme periode sidste år.

At erhvervslivet kaster stadig færre penge efter servere, er således noget leverandørerne kan mærke, påpeger analysevirksomheden IDC.

Det er andet kvartal i træk med lavere omsætning i forhold til samme periode året før.

Samtidig er det første gang, at markedet ser en tocifret procentmæssig nedgang siden tredje kvartal 2009. 

De svære vilkår på markedet har forværret den aktuelle nedgang i forbruget på servere, vurderer IDC.

3,8 procent færre enheder

Den samlede omsætning landede i første kvartal i år på 18,30 milliarder kroner, mens den i samme periode sidste år lå på 20,65 milliarder kroner.

Der blev leveret 556.877 serverenheder, hvilket er 3,8 procent færre end i samme periode sidste år.

Hewlett-Packard har genvundet førstepladsen på markedet fra IBM med en markedsandel på 38,2 procent, selvom selskabets omsætning fra serversalget er faldet med 19,1 procent.

IBM klarede sig dog ikke meget bedre med et fald i serversalget på 17,8 procent og en markedsandel på 26,3 procent.

På tredjepladsen lykkedes det Dell at øge sit serversalg med 6,3 procent. Selskabet nyder ifølge IDC godt af en stærk efterspørgsel på x86-servere til den høje ende af markedet.

Dell har nu en markedsandel på 14 procent, hvilket er en stigning fra 11,6 procent i samme periode sidste år.

I bunden af servermarkedets top fem ligger Oracle og Fujitsu med salgsnedgang på henholdsvis 6,2 procent og 7,4 procent.

Oracles markedsandel steg dog med omtrent et halvt procentpoint til 7,2 procent på trods af nedgangen i omsætning, påpeger IDC.

Fujitsus markedsandel steg med 0,2 procentpoint til 5,8 procent.

Windows i spidsen

Målt ud fra styresystem sidder Windows på 52 procent af servermarkedet, hvilket er 0,6 procent lavere end i første kvartal 2011.

Linux er det eneste styresystem på servermarkedet, der i første kvartal 2012 har oplevet vækst i forhold til samme periode sidste år. Linux har en markedsandel på 20,7 procent, hvilket er en forøgelse på 6,5 procent.

Salget af Unix faldt med 27,6 procent, hvilket er forbundet med et svagt salg af RISC-systemer.
'
Alligevel har Unix en andel på 17,4 procent af det samlede salg i første kvartal 2012 af styresystemer til servere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen