Danske regioner på vej med kæmpe EPJ-udbud

To regioner står til at udskifte deres EPJ-systemer inden for ganske kort tid. Udskiftningen betyder, at udviklingen af et gammelt EPJ-system bliver sat på vågeblus.

Artikel top billede

Læs også:
Disse regioner er længst med at få styr på EPJ-kaos

Her er de største EPJ-leverandører i Danmark

Danske regioner kasserer 18 EPJ-systemer

Region Hovedstaden og Region Sjælland går efter sommerferien højst sandsynligt sammen i et stort fællesudbud af et EPJ-system (elektronisk patientjournal), som beløber sig op i et trecifret millionbeløb.

Region H meddelte i sidste uge, at der undervejs i denne indkøbs-manøvre vil blive droslet kraftigt ned på udviklingen af det eksisterende EPJ-system frem mod 2014, når det nye system planmæssigt skal implementeres.

Der er simpelthen for meget rekodning og utallige ændringskrav til at holde det gamle EPJ-system i luften.

"Vi mener, at et indkøb af et nyt EPJ-system er en rigtig god forvaltning af borgernes penge, da det nye system i effektiviseringer som eksempelvis lukning af gamle systemer og kvalitetsforbedringer har tjent sig selv hjem i løbet af få år," fortæller Niels Reichstein Larsen, projekt- og implementeringschef i Region H, og fortsætter.

"Vi kigger på økonomien og nytteværdien, når vi skal i udbud, og nu er vi simpelthen nødt til at investere i et nyt system, fordi vores nuværende system nærmest bliver holdt sammen med lodder og trisser, efter vi i mange år har formået at holde fast i og udvikle supplerende funktionalitet til gamle programmer så længe som muligt."

Holder i 15 år

Niels Reichstein Larsen vurderer, at Region Hovedstaden (og eventuelt også Region Sjællands) kommende system i omfang vil kunne forblive på de københavnske og storkøbenhavnske hospitaler i op mod 15 år og huse op mod 60 til 70 procent af alle regionens kliniske systemer.

Samtidig vil sundheds-it-systemet i Region Hovedstaden formentlig også blive et af de ypperste i verden med en score på mellem seks og syv på Himss' 7-skala.

"I dag er der kun et hospital i Hamborg, et sygehus i Spanien i Europa og hospitaler i USA, der har en score på syv," fortæller Niels Reichstein Larsen.

Han ønsker dog ikke at være konkret om, hvor meget det kommende system kommer til at koste, da det kan spille en udbudsfordel i hænderne på den kommende EPJ-leverandør

Ej heller vil han udtale sig, om Region H har stirret sig forelsket i Region Midtjyllands velfungerende EPJ fra Systematic op mod 2014, hvor regionerne hver især skal være på plads med blot ét velfungerende system, efter Danmark i snart to årtier har været plaget af et hav af EPJ-systemer, der ikke kunne udveksle data med hinanden.

"Det vigtigste for os er, at det nye system dækker klinikernes behov og understøtter et moderne sundhedsvæsen med meget høj driftssikkerhed. Vi orienterer os om EPJ-systemer i både ind- og udland, og vi prioriterer, at vores kommende EPJ bliver et standardsystem, der er hurtigt at implementere," lyder det fra Niels Reichstein Larsen om Region H's kommende EPJ-generationsskifte. 

Læs også:
Disse regioner er længst med at få styr på EPJ-kaos

Her er de største EPJ-leverandører i Danmark

Danske regioner kasserer 18 EPJ-systemer

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Zealand Business College

    Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

    Region Sjælland

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S