Derfor får vi aldrig et helt sikkert internet

Finland: Det kunne i princippet godt lade sig gøre at skabe et helt sikkert internet. Men alligevel bliver det ikke gjort. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Sikkerhedsfirma: Vi har tabt til super-malware

Her er de ansvarlige for de største it-trusler lige nu

Finland: På en hård dag skal sikkerhedsfirmaet F-Secure analysere 100.000 malware-programmer i deres sikkerheds-laboratorium, som er placeret i Finland.

Med de enorme mængder af skadelig kode er sikkerhedsfirmaerne nødt til at automatisere analyserne for at holde omkostningerne ned og for at holde trit med kodemængderne.

"Det vil kræve enorme ressourcer i form af personale og ikke mindst penge, at foretage manuelle analyser af den skadelige kode," fortæller Christian Fredrikson, administrerende direktør i det finske sikkerhedsfirma.

Han fortsætter:

"Hvis vi antager, at det kunne lade sig gøre at få fat i så mange personer, ville prisen for it-sikkerhed eksplodere. Kunderne ville ikke købe produkterne, og det vil igen skade sikkerheden."

Han peger på, at der er en balance mellem pris og sikkerhed, som man er nødt til at acceptere.

"Man får den sikkerhed, man er villig til at betale for," vurderer han.

Sådan bliver vi bedre

Han ser dog stadig udviklingen i sikkerhedsbranchen ud fra et positivt udgangspunkt.

"Markedskræfterne virker. Når der er stor fokus på it-sikkerhed, vil mange gerne arbejde indenfor området, folk bliver dygtigere, og jobbene bliver mere attraktive," siger han.

"Der er ingen tvivl om, at sikkerhed er en god karriere-vej."

Samtidig tror han på, at samarbejde er vejen frem.

"Sikkerhedsfirmaerne skal starte med at oplyse og samarbejde med eksempelvis uddannelsesinstitutionerne for at få en dagsorden så tidligt som mulig. Samtidig er der ingen tvivl om, at sikkerhedsfirmaerne kommer til at arbejde tættere sammen om de store dyre opgaver," siger Christian Fredrikson.

Han savner dog en mere skarp politisk fokus på it-sikkerhed.

"Vi skal have nogle tydeligere retningslinjer for net-brugernes sikkerhed, eksempelvis fra EU. Det er vigtigt for at få et sikkert men også frit internet i fremtiden."

Læs også:
Sikkerhedsfirma: Vi har tabt til super-malware

Her er de ansvarlige for de største it-trusler lige nu

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS