Derfor får vi aldrig et helt sikkert internet

Finland: Det kunne i princippet godt lade sig gøre at skabe et helt sikkert internet. Men alligevel bliver det ikke gjort. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Sikkerhedsfirma: Vi har tabt til super-malware

Her er de ansvarlige for de største it-trusler lige nu

Finland: På en hård dag skal sikkerhedsfirmaet F-Secure analysere 100.000 malware-programmer i deres sikkerheds-laboratorium, som er placeret i Finland.

Med de enorme mængder af skadelig kode er sikkerhedsfirmaerne nødt til at automatisere analyserne for at holde omkostningerne ned og for at holde trit med kodemængderne.

"Det vil kræve enorme ressourcer i form af personale og ikke mindst penge, at foretage manuelle analyser af den skadelige kode," fortæller Christian Fredrikson, administrerende direktør i det finske sikkerhedsfirma.

Han fortsætter:

"Hvis vi antager, at det kunne lade sig gøre at få fat i så mange personer, ville prisen for it-sikkerhed eksplodere. Kunderne ville ikke købe produkterne, og det vil igen skade sikkerheden."

Han peger på, at der er en balance mellem pris og sikkerhed, som man er nødt til at acceptere.

"Man får den sikkerhed, man er villig til at betale for," vurderer han.

Sådan bliver vi bedre

Han ser dog stadig udviklingen i sikkerhedsbranchen ud fra et positivt udgangspunkt.

"Markedskræfterne virker. Når der er stor fokus på it-sikkerhed, vil mange gerne arbejde indenfor området, folk bliver dygtigere, og jobbene bliver mere attraktive," siger han.

"Der er ingen tvivl om, at sikkerhed er en god karriere-vej."

Samtidig tror han på, at samarbejde er vejen frem.

"Sikkerhedsfirmaerne skal starte med at oplyse og samarbejde med eksempelvis uddannelsesinstitutionerne for at få en dagsorden så tidligt som mulig. Samtidig er der ingen tvivl om, at sikkerhedsfirmaerne kommer til at arbejde tættere sammen om de store dyre opgaver," siger Christian Fredrikson.

Han savner dog en mere skarp politisk fokus på it-sikkerhed.

"Vi skal have nogle tydeligere retningslinjer for net-brugernes sikkerhed, eksempelvis fra EU. Det er vigtigt for at få et sikkert men også frit internet i fremtiden."

Læs også:
Sikkerhedsfirma: Vi har tabt til super-malware

Her er de ansvarlige for de største it-trusler lige nu

Læses lige nu

    Procon Solution A/S

    Customer Success Consultant

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job