Derfor får vi aldrig et helt sikkert internet

Finland: Det kunne i princippet godt lade sig gøre at skabe et helt sikkert internet. Men alligevel bliver det ikke gjort. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Sikkerhedsfirma: Vi har tabt til super-malware

Her er de ansvarlige for de største it-trusler lige nu

Finland: På en hård dag skal sikkerhedsfirmaet F-Secure analysere 100.000 malware-programmer i deres sikkerheds-laboratorium, som er placeret i Finland.

Med de enorme mængder af skadelig kode er sikkerhedsfirmaerne nødt til at automatisere analyserne for at holde omkostningerne ned og for at holde trit med kodemængderne.

"Det vil kræve enorme ressourcer i form af personale og ikke mindst penge, at foretage manuelle analyser af den skadelige kode," fortæller Christian Fredrikson, administrerende direktør i det finske sikkerhedsfirma.

Han fortsætter:

"Hvis vi antager, at det kunne lade sig gøre at få fat i så mange personer, ville prisen for it-sikkerhed eksplodere. Kunderne ville ikke købe produkterne, og det vil igen skade sikkerheden."

Han peger på, at der er en balance mellem pris og sikkerhed, som man er nødt til at acceptere.

"Man får den sikkerhed, man er villig til at betale for," vurderer han.

Sådan bliver vi bedre

Han ser dog stadig udviklingen i sikkerhedsbranchen ud fra et positivt udgangspunkt.

"Markedskræfterne virker. Når der er stor fokus på it-sikkerhed, vil mange gerne arbejde indenfor området, folk bliver dygtigere, og jobbene bliver mere attraktive," siger han.

"Der er ingen tvivl om, at sikkerhed er en god karriere-vej."

Samtidig tror han på, at samarbejde er vejen frem.

"Sikkerhedsfirmaerne skal starte med at oplyse og samarbejde med eksempelvis uddannelsesinstitutionerne for at få en dagsorden så tidligt som mulig. Samtidig er der ingen tvivl om, at sikkerhedsfirmaerne kommer til at arbejde tættere sammen om de store dyre opgaver," siger Christian Fredrikson.

Han savner dog en mere skarp politisk fokus på it-sikkerhed.

"Vi skal have nogle tydeligere retningslinjer for net-brugernes sikkerhed, eksempelvis fra EU. Det er vigtigt for at få et sikkert men også frit internet i fremtiden."

Læs også:
Sikkerhedsfirma: Vi har tabt til super-malware

Her er de ansvarlige for de største it-trusler lige nu

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job