Omstridt nyhedstjeneste er stendød

Nyhedssøgetjenesten Newsbooster er død som en sild og genopstår ikke, efter Danske Dagblades Forening lagde sag an og næsten kørte idemanden Nicolai Lassen i sænk. Nu prøver han igen med et nyt firma, der skal levere målrettede informationer til virksomheder.

Nyhedssøgetjenesten Newsbooster er stendød og allerede begravet.

Det erklærer tjenestens direktør Nicolai Lassen, der i sommeren 2002 rendte ind i fogedforbud mod at udsende nyhedsbreve med dybe links til historier på danske avisers websites.

Det var Danske Dagblades Forening (DDF), der stod bag forbuddet, som senere blev prøvet i Sø- og Handelsretten, der stadfæstede fogedrettens afgørelse.

- Newsbooster, som vi kender den, ér stendød. Når man står midt i sådan en retssag, får man ikke udviklet, og så løber tiden fra én. Så det var det, siger Nicolai Lassen.

Retssag trak tænder ud

Han lægger ikke skjul på, at DDF's retssag trak tænder ud, og at han har haft brug for at trække vejret i et stykke tid.

- Slagsmålet med DDF var belastende både økonomisk, arbejdsmæssigt og mentalt, så jeg har haft behov for at prøve noget andet og tænke mig godt om. Men vi har ikke stukket piben ind, siger han.

Nicolai Lassen understreger, at det London-baserede selskab Newsbooster.com Ltd. lever og har det godt, selv om nyhedstjenesten Newsbooster er lagt i graven.

Han er nu i gang med at støbe kuglerne til at lancere en ny søgetjeneste, der skal være målrettet mod især de mindre og mellemstore virksomheder.

Denne nye betalingstjeneste skal ifølge Nicolai Lassen fungere som en blanding af et medieovervågnings-bureau, en vidensdatabase og et kommunikations-bureau, hvor virksomheder kan få leveret specifik og detaljeret viden.

Unikke medier

- Hver kunde vil få et unikt medie, og det tror jeg, bliver fremtiden. Hr og fru Hansen bruger jo i dag Google til at søge viden, og det kan man næsten ikke konkurrere med. Jeg mener godt, at man kan tjene penge på det her, siger Nicolai Lassen.

Han regner med at kunne lancere den nye tjeneste omkring 1. april næste år.

- Jeg forhandler i øjeblikket med visse internationale samarbejdspartnere. Vi har maskinerne, teknologien, salgsapparatet og de fleste aftaler på plads. Nu skal tingene bare forenes, siger Nicolai Lassen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos