It-chef advarer mod cloud: Risikoen er for stor

En it-chef fra en international kæmpe-virksomhed er slet ikke i tvivl om, at cloud computing nemt kan vise sig at være en rigtig dårlig idé.

Artikel top billede

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

Dansk it-chef: Vi er stadig ikke i mål med Office 365

Sådan undgår du at blive låst til din cloud-leverandør

Lavere omkostninger, større fleksibilitet og et mere helhjertet fokus på kerneforretningen.

Det er ofte de fordele, der fremhæves, når det handler om cloud computing.

Men det er langt fra alle it-chefer, der er lige begejstrede for den fremadstorende it-leverancemodel.

Vores kolleger på det britiske Computerworld bringer en artikel, hvor BBC's it-chef advarer kolleger mod komplicerede SLA'er, problemer med standarder og risiko for vendor lock-in i skyen.

Selvom it-chef Paul Boyns sagtens kan se fordelene ved cloud i forhold til fleksibilitet og forbrugs-afregning, mener han, at markedet stadig er for umodent.

"En Platform-as-a-Service (PaaS)-løsning, som du måske kan købe, kan være afhængig af en Infrastructure-as-a-Service (IaaS), som leveres af en helt anden leverandør."

"Når du går et skridt længere op, kan det samme være tilfældet, hvis du køber en Software-as-a-Service (Saas)-løsning. Så har du så en service level agreement (SLA) med en SaaS-leverandør, der har en underliggende aftale med en PaaS-leverandør og så et niveau længere ned med en IaaS-leverandør," siger Paul Boyns ifølge Computerworld UK.

"Hvor sikker kan du være på, at din SaaS-leverandør, som kan være en lille leverandør, forstår betydningen af de forskellige lags SLA'er?" spørger mediekoncernens it-chef.

Cloud halter bagefter

Nu er BBC selvfølgelig heller ikke nogen helt lille organisation med et simpelt it-miljø. Alene BBC HD Drama-afdelingen har et årligt storage-behov på 317 terabytes.

Paul Boyns mener dog, at der stadig er nogle grundlæggende udfordringer ved cloud computing.

Dels kan man hurtigt komme på overarbejde i forhold til kontrakt-styringen, og dels kan standarderne inden for workloads, interfaces og data i skyen kan være besværlige, mener han.

Paul Boyns mener, at man derfor skal passe på ikke at havne i en situation med vendor lock-in.

"Hvis du ser på nogle af de grundlæggende facetter ved cloud computing, så er de ikke specielt modne. De halter bagefter, og de vil altid halte bagefter, siger han ifølge Computerworld UK.

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

Dansk it-chef: Vi er stadig ikke i mål med Office 365

Sådan undgår du at blive låst til din cloud-leverandør

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura