It-chef advarer mod cloud: Risikoen er for stor

En it-chef fra en international kæmpe-virksomhed er slet ikke i tvivl om, at cloud computing nemt kan vise sig at være en rigtig dårlig idé.

Artikel top billede

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

Dansk it-chef: Vi er stadig ikke i mål med Office 365

Sådan undgår du at blive låst til din cloud-leverandør

Lavere omkostninger, større fleksibilitet og et mere helhjertet fokus på kerneforretningen.

Det er ofte de fordele, der fremhæves, når det handler om cloud computing.

Men det er langt fra alle it-chefer, der er lige begejstrede for den fremadstorende it-leverancemodel.

Vores kolleger på det britiske Computerworld bringer en artikel, hvor BBC's it-chef advarer kolleger mod komplicerede SLA'er, problemer med standarder og risiko for vendor lock-in i skyen.

Selvom it-chef Paul Boyns sagtens kan se fordelene ved cloud i forhold til fleksibilitet og forbrugs-afregning, mener han, at markedet stadig er for umodent.

"En Platform-as-a-Service (PaaS)-løsning, som du måske kan købe, kan være afhængig af en Infrastructure-as-a-Service (IaaS), som leveres af en helt anden leverandør."

"Når du går et skridt længere op, kan det samme være tilfældet, hvis du køber en Software-as-a-Service (Saas)-løsning. Så har du så en service level agreement (SLA) med en SaaS-leverandør, der har en underliggende aftale med en PaaS-leverandør og så et niveau længere ned med en IaaS-leverandør," siger Paul Boyns ifølge Computerworld UK.

"Hvor sikker kan du være på, at din SaaS-leverandør, som kan være en lille leverandør, forstår betydningen af de forskellige lags SLA'er?" spørger mediekoncernens it-chef.

Cloud halter bagefter

Nu er BBC selvfølgelig heller ikke nogen helt lille organisation med et simpelt it-miljø. Alene BBC HD Drama-afdelingen har et årligt storage-behov på 317 terabytes.

Paul Boyns mener dog, at der stadig er nogle grundlæggende udfordringer ved cloud computing.

Dels kan man hurtigt komme på overarbejde i forhold til kontrakt-styringen, og dels kan standarderne inden for workloads, interfaces og data i skyen kan være besværlige, mener han.

Paul Boyns mener, at man derfor skal passe på ikke at havne i en situation med vendor lock-in.

"Hvis du ser på nogle af de grundlæggende facetter ved cloud computing, så er de ikke specielt modne. De halter bagefter, og de vil altid halte bagefter, siger han ifølge Computerworld UK.

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

Dansk it-chef: Vi er stadig ikke i mål med Office 365

Sådan undgår du at blive låst til din cloud-leverandør

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job