Derfor vil Microsoft betale milliarder for Yammer

Se hvorfor Microsoft er parat til at lægge mere end fem milliarder kroner for socialt netværks-firma.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Med henvisning til anonyme kilder skriver Bloomberg , at Microsoft er gået i indledende forhandlinger om at opkøbe Yammer for omkring 5,9 milliarder kroner.

Både Microsoft og Yammer afviser at kommentere.

Rygtet har kastet en del reaktioner af sig i de sociale medier fra Yammers kunder, partnere og konkurrenter samt diverse brancheiagttagere.

Debatten drejer sig hovedsageligt om, hvad fremtiden byder på for Yammers produkt og medarbejdere med Microsoft som moderselskab.

Det står klart, at et eventuelt opkøb ville hjælpe Microsoft til at styrke de sociale funktioner i samarbejds- og kontorprogrammer såsom SharePoint, Exchange, Lync og Office.

Se hvad kolleger foretager sig

Med produkter som Yammer kan organisationer tilbyde deres medarbejdere Twitter-lignende og Facebook-lignende funktioner tilpasset en arbejdsplads.

De gør det muligt for medarbejdere at bygge profiler, mikroblogge, deltage i diskussionsfora og modtage meddelelser i kraft af aktivitetsfeeds om, hvad deres kolleger er i gang med.

Sådanne produkter skal angiveligt forbedre kommunikationen og samarbejdet medarbejderne imellem ved at supplere e-mail, instant messaging og andre mere traditionelle kommunikationsmidler.

Produkterne kan integreres med andre forretningsapplikationer og administreres af it-afdelingen.

Microsoft og andre softwareleverandører, der sælger samlede samarbejdssystemer såsom IBM og Cisco Systems, har i et stykke tid arbejdet med at inkorporere sådanne sociale funktioner til erhverv i deres produkter.

Det samme har andre leverandører af forretningsprogrammer såsom Salesforce.com, SAP og Oracle.

Halter efter konkurrenter

Men Microsoft er bagude i forhold til konkurrenterne med hensyn til at indbygge sådanne sociale funktioner direkte i sine produkter, vurderer analytiker Larry Cannell fra Gartner.

"Microsoft tilbyder den svageste sociale funktionalitet på markedet," siger han.

"Med Yammer kunne selskabet øjeblikkeligt blive en meget stærk konkurrent på markedet for den sociale arbejdsplads."

Yammers software er cloud-baseret, så det ville give bedst mening, hvis den blev en del af Office 365, der er Microsofts webbaserede pakke af software til samarbejde og produktivitet, påpeger analytiker Rob Koplowitz fra Forrester Research.

"Jeg ville antage, at Yammer ville blive ved at være tilgængelig som en selvstændig service, der kunne anvendes via komponenter i Office 365," siger han. Office 365 indeholder online-udgaver af Exchange, Lync, SharePoint og programmerne fra Office-pakken.

Yammer har på nuværende tidspunkt fem millioner erhvervsbrugere og firmaets klienter inkluderer over 85 procent af virksomhederne på Fortune 500-listen.

Firmaet har skaffet finansiering på 835 millioner kroner, siden det blev stiftet i 2008, og har i dag omtrent 300 medarbejdere.

Yammer tilbyder en gratis grundlæggende udgave af sin software og tre abonnementsbaserede modeller.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S