Skyline lukker net-forbindelser trods nød-aftale

Trods nød-aftale lukker og slukker Skyline internet-forbindelsen for en række kunder med omgående virkning. Se her, hvem det rammer.

Artikel top billede

Læs også: 43.000 danskere reddet efter Skyline

Skyline-kunder, der måske gik og troede, at deres forbindelse  var sikret i hvert fald indtil slutningen af måneden, må tro om igen.

For ifølge en opdatering på Skylines hjemmeside, blev der torsdag lukket for driften af Skylines IP-telefonikunder samt Skyline 4-kunder, der får bredbånd via dongle.

"Det har beklageligvis ikke været muligt at få en overdragelse af telefonikunder (voice over ip) med bredbåndforbindelse via Skyline i stand. Det medfører, at konkursboet beklageligvis ikke fremadrettet kan finansiere driften af telefonforbindelserne. Som følge heraf vil trafikken fra kundernes telefoner derfor blive nedlukket i dag kl. 15.00," står der blandt andet på Skylines hjemmeside.

Kurator Christian Jul Madsen kan ikke på stående fod fortælle, hvor mange kunder lukningen berører.

Men han understreger, at det rammer "et begrænset antal kunder."

Han beklager udviklingen.

"Af og til møder man udfordringer, som det desværre ikke er muligt at løse. Vi har forsøgt at få tingene til at hænge sammen og få det reddet, men nogle gange må man give op, hvis tingene ikke lykkes," lyder det fra kurator, der ikke ønsker at gå for meget i detaljer med, hvad der er gået galt.

"Der har været tekniske og licensmæssige udfordringer, der gør, at man ikke længere kan opretholde service."

Han fortæller, at det endnu er uafklaret, hvad der kommer til at ske med Wimax-licensen.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S