Skyline lukker net-forbindelser trods nød-aftale

Trods nød-aftale lukker og slukker Skyline internet-forbindelsen for en række kunder med omgående virkning. Se her, hvem det rammer.

Artikel top billede

Læs også: 43.000 danskere reddet efter Skyline

Skyline-kunder, der måske gik og troede, at deres forbindelse  var sikret i hvert fald indtil slutningen af måneden, må tro om igen.

For ifølge en opdatering på Skylines hjemmeside, blev der torsdag lukket for driften af Skylines IP-telefonikunder samt Skyline 4-kunder, der får bredbånd via dongle.

"Det har beklageligvis ikke været muligt at få en overdragelse af telefonikunder (voice over ip) med bredbåndforbindelse via Skyline i stand. Det medfører, at konkursboet beklageligvis ikke fremadrettet kan finansiere driften af telefonforbindelserne. Som følge heraf vil trafikken fra kundernes telefoner derfor blive nedlukket i dag kl. 15.00," står der blandt andet på Skylines hjemmeside.

Kurator Christian Jul Madsen kan ikke på stående fod fortælle, hvor mange kunder lukningen berører.

Men han understreger, at det rammer "et begrænset antal kunder."

Han beklager udviklingen.

"Af og til møder man udfordringer, som det desværre ikke er muligt at løse. Vi har forsøgt at få tingene til at hænge sammen og få det reddet, men nogle gange må man give op, hvis tingene ikke lykkes," lyder det fra kurator, der ikke ønsker at gå for meget i detaljer med, hvad der er gået galt.

"Der har været tekniske og licensmæssige udfordringer, der gør, at man ikke længere kan opretholde service."

Han fortæller, at det endnu er uafklaret, hvad der kommer til at ske med Wimax-licensen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S