Skyline lukker net-forbindelser trods nød-aftale

Trods nød-aftale lukker og slukker Skyline internet-forbindelsen for en række kunder med omgående virkning. Se her, hvem det rammer.

Artikel top billede

Læs også: 43.000 danskere reddet efter Skyline

Skyline-kunder, der måske gik og troede, at deres forbindelse  var sikret i hvert fald indtil slutningen af måneden, må tro om igen.

For ifølge en opdatering på Skylines hjemmeside, blev der torsdag lukket for driften af Skylines IP-telefonikunder samt Skyline 4-kunder, der får bredbånd via dongle.

"Det har beklageligvis ikke været muligt at få en overdragelse af telefonikunder (voice over ip) med bredbåndforbindelse via Skyline i stand. Det medfører, at konkursboet beklageligvis ikke fremadrettet kan finansiere driften af telefonforbindelserne. Som følge heraf vil trafikken fra kundernes telefoner derfor blive nedlukket i dag kl. 15.00," står der blandt andet på Skylines hjemmeside.

Kurator Christian Jul Madsen kan ikke på stående fod fortælle, hvor mange kunder lukningen berører.

Men han understreger, at det rammer "et begrænset antal kunder."

Han beklager udviklingen.

"Af og til møder man udfordringer, som det desværre ikke er muligt at løse. Vi har forsøgt at få tingene til at hænge sammen og få det reddet, men nogle gange må man give op, hvis tingene ikke lykkes," lyder det fra kurator, der ikke ønsker at gå for meget i detaljer med, hvad der er gået galt.

"Der har været tekniske og licensmæssige udfordringer, der gør, at man ikke længere kan opretholde service."

Han fortæller, at det endnu er uafklaret, hvad der kommer til at ske med Wimax-licensen.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S