Tudse-gammel Apple-computer solgt for formue

Den gamle Apple 1 bliver mere og mere værd.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En fungerende gammel Apple 1-computer blev fredag solgt for knap 2,2 millioner kroner ved en Sotheby's-auktion i New York.

Et notat skrevet af Apples medstifter Steve Jobs blev samtidig bev solgt for 161.000 kroner. Begge blev købt af unavngivne købere.

Højeste pris nogesinde

Aldrig før er en Apple 1 blevet solgt for så høj en pris.

For næsten to år siden ved en Christie's-auktion i London gik en Apple 1 for godt 1,2 millioner kroner.

I 2010 blev en af de gamle computere solgt for 937.000 kroner.

Man mener, at der i dag findes færre end 50 Apple 1-computere, mens det kun er seks styk, der med sikkerhed stadig fungerer.

I et katalognotat på Sotheby's website gives der nogle interessante detajler:

"Da Steve Wozniak og Steve Jobs præsenterede deres Apple 1 Computer ved Homebrew Computer Club i 1976, blev den affærdiget af alle andre end Paul Terrell, der ejede en kæde af detailbutikker ved navn Byte Shop. Terrell bestilte 50 computere for 500 dollar (2.900 kroner) stykket og insisterede på at få printpladerne komplet samlede frem for som samlesæt, ligesom det var tilfældet med Altair. Det lykkedes Jobs og Woz at producere det krævede antal computere på 30 dage," står der i notatet.

Her hedder det endvidere, at duoen fremstillede yderligere 50 styk til venner og 100 styk til at sælge for de førnævnte 666,66 dollar (3,900 kroner).

Desuden nævnes det i kataloget, at prisen på 666,66 dollar skabte røre blandt konservative kristne.

Køberen af den 36 år gamle computer modtager et Apple 1-bundkort, en original kassette-grænseflade (kassettebånd blev brugt til at lagre programmer og data), noget marketingsmateriale og nogle manualer heriblandt en sjælden brugermanuel til BASIC.

Hvad angår det notat på fire sider plus et appendiks på en enkelt side, der gik for, hvad man kunne havde købt en ny bil for, så blev det skrevet af Jobs i 1974 under en kort periode hos spil-producenten Atari og skitserer hans forslag til forbedringer af et arkadespil fra denne tid.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S