Tudse-gammel Apple-computer solgt for formue

Den gamle Apple 1 bliver mere og mere værd.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En fungerende gammel Apple 1-computer blev fredag solgt for knap 2,2 millioner kroner ved en Sotheby's-auktion i New York.

Et notat skrevet af Apples medstifter Steve Jobs blev samtidig bev solgt for 161.000 kroner. Begge blev købt af unavngivne købere.

Højeste pris nogesinde

Aldrig før er en Apple 1 blevet solgt for så høj en pris.

For næsten to år siden ved en Christie's-auktion i London gik en Apple 1 for godt 1,2 millioner kroner.

I 2010 blev en af de gamle computere solgt for 937.000 kroner.

Man mener, at der i dag findes færre end 50 Apple 1-computere, mens det kun er seks styk, der med sikkerhed stadig fungerer.

I et katalognotat på Sotheby's website gives der nogle interessante detajler:

"Da Steve Wozniak og Steve Jobs præsenterede deres Apple 1 Computer ved Homebrew Computer Club i 1976, blev den affærdiget af alle andre end Paul Terrell, der ejede en kæde af detailbutikker ved navn Byte Shop. Terrell bestilte 50 computere for 500 dollar (2.900 kroner) stykket og insisterede på at få printpladerne komplet samlede frem for som samlesæt, ligesom det var tilfældet med Altair. Det lykkedes Jobs og Woz at producere det krævede antal computere på 30 dage," står der i notatet.

Her hedder det endvidere, at duoen fremstillede yderligere 50 styk til venner og 100 styk til at sælge for de førnævnte 666,66 dollar (3,900 kroner).

Desuden nævnes det i kataloget, at prisen på 666,66 dollar skabte røre blandt konservative kristne.

Køberen af den 36 år gamle computer modtager et Apple 1-bundkort, en original kassette-grænseflade (kassettebånd blev brugt til at lagre programmer og data), noget marketingsmateriale og nogle manualer heriblandt en sjælden brugermanuel til BASIC.

Hvad angår det notat på fire sider plus et appendiks på en enkelt side, der gik for, hvad man kunne havde købt en ny bil for, så blev det skrevet af Jobs i 1974 under en kort periode hos spil-producenten Atari og skitserer hans forslag til forbedringer af et arkadespil fra denne tid.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job