Tudse-gammel Apple-computer solgt for formue

Den gamle Apple 1 bliver mere og mere værd.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En fungerende gammel Apple 1-computer blev fredag solgt for knap 2,2 millioner kroner ved en Sotheby's-auktion i New York.

Et notat skrevet af Apples medstifter Steve Jobs blev samtidig bev solgt for 161.000 kroner. Begge blev købt af unavngivne købere.

Højeste pris nogesinde

Aldrig før er en Apple 1 blevet solgt for så høj en pris.

For næsten to år siden ved en Christie's-auktion i London gik en Apple 1 for godt 1,2 millioner kroner.

I 2010 blev en af de gamle computere solgt for 937.000 kroner.

Man mener, at der i dag findes færre end 50 Apple 1-computere, mens det kun er seks styk, der med sikkerhed stadig fungerer.

I et katalognotat på Sotheby's website gives der nogle interessante detajler:

"Da Steve Wozniak og Steve Jobs præsenterede deres Apple 1 Computer ved Homebrew Computer Club i 1976, blev den affærdiget af alle andre end Paul Terrell, der ejede en kæde af detailbutikker ved navn Byte Shop. Terrell bestilte 50 computere for 500 dollar (2.900 kroner) stykket og insisterede på at få printpladerne komplet samlede frem for som samlesæt, ligesom det var tilfældet med Altair. Det lykkedes Jobs og Woz at producere det krævede antal computere på 30 dage," står der i notatet.

Her hedder det endvidere, at duoen fremstillede yderligere 50 styk til venner og 100 styk til at sælge for de førnævnte 666,66 dollar (3,900 kroner).

Desuden nævnes det i kataloget, at prisen på 666,66 dollar skabte røre blandt konservative kristne.

Køberen af den 36 år gamle computer modtager et Apple 1-bundkort, en original kassette-grænseflade (kassettebånd blev brugt til at lagre programmer og data), noget marketingsmateriale og nogle manualer heriblandt en sjælden brugermanuel til BASIC.

Hvad angår det notat på fire sider plus et appendiks på en enkelt side, der gik for, hvad man kunne havde købt en ny bil for, så blev det skrevet af Jobs i 1974 under en kort periode hos spil-producenten Atari og skitserer hans forslag til forbedringer af et arkadespil fra denne tid.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S