IT Factory-kurator kræver millioner af JMI Invest

To af de sønderskudte it-selskaber efter IT Factory-skandalen kæmper om at undgå et millionstort skatteudestående.

Artikel top billede

Læs også:

Tidligere Jensby-selskab lever på kreditorers nåde

Kurator Boris Frederiksen fra boet efter IT Factory er i infight med advokat Ole Borch, der skal styre JMI Invest i mål for dets kreditorer.

Striden drejer sig om 27,5 millioner kroner, som IT Factory-boet har krævet af JMI Invest, der netop har fået dets kreditorer, der har 400 millioner kroner ude og svømme, til at forlænge deres gæld.

Således fremgår det af JMI Invests nye regnskab:

"I maj 2010 er der under kreditoraftalen anmeldt et eventuelkrav fra IT Factory A/S under konkurs vedrørende ændring af IT Factory A/S' skatteansættelser for 2006 og frem."

Påklaget afgørelsen

"Boet har varslet et potentielt krav på cirka 27,5 millioner kroner vedrørende betalt sambeskatningsbidrag som følge af den obligatoriske nationale sambeskatning, hvor JMI Invest A/S har fungeret som administrationsselskab."

Men Ole Borch, der sidder som formand for JMI Invest, regner ikke med at skulle betale pengene.

"JMI Invest har påklaget afgørelsen. Det er fortsat ledelsesn vurdering, at krav ikke vil medføre tab for JMI Inves," fremgår det af regnskabet.

Hverken Boris Frederiksen eller Ole Borch har kommentarer til sagen.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S