Tidligere Jensby-selskab lever på kreditorers nåde

En kæmpe gæld hænger om halsen på it-investeringsselskabet JMI Invest, der netop har overbevist kreditorerne om yderligere tålmodighed.

Artikel top billede

I gamle dage kunne den tidligere it-rigmand Asger Jensby prale af en daglig indtægt på rundt regnet tre millioner kroner, som han på papiret hev hjem via ejerandelen af IT Factory.

I dag gælder helt andre forhold hos investeringsselskabet JMI Invest A/S, der fortsat kæmper med dønningerne fra den enorme it-skandale.

Af det det seneste regnskab for 2011, der er dateret 8. juni 2012 i Erhvervs - og Selskabsstyrelsen, fremgår det, at selskabet kun lever på kreditorers nåde.

Således har JMI Invest A/S kortfristede gældsforpligtelser på hele 404,8 millioner kroner. 

Aftale med alle kreditorer

"JMI Invest har i december 2008 lavet en samlet ordning med alle væsentlige kreditorer (Kreditoraftalen), der  har givet selskabet henstand med serviceringen af gældsposterne, for at sikre en kontrolleret og optimal afvikling af porteføljeselskaberne," står der i regnskabet.

"Aftalen er i foråret 2010 forlænget til foreløbig udgangen af 2012. Det er ledelsens klare forventning, at kreditorerne vil forlænge aftalen i forbindelse med kreditormøde i juni 2012 - foreløbig til udgangen af 2013," skriver selskabet i regnskabet.

Ejer flere it-selskaber

Ergo skal det på et møde i denne måned afgøres om selskabet får yderligere en frist til at afhænde investeringerne.
 
I øvrigt fremgår det af regnskabet, at "gæld under kreditoraftalen" udgør 401 millioner kroner.

Sidste år var de store gældsforpligtelser at finde under "langfristede gældsforpligtelser".

Under JMI Invest-koncernen findes en stribe Aps-selskaber, der hver især ejer dele af forskellige it-selskaber.

Ifølge regnskabet ejer JMI-selskaber således dele af følgende selskaber: IntraMed A/S, Folia A/S, Scriptor A/S, Mathisen A/S, Partner Finans DK A/S Skandiaweb A/S Apps People A/S og Digital Finans A/S.

Fortsat tålmodighed hos kreditorer

Hos Bech og Bruun-advokat Ole Borch, der står i spidsen for selskabets videre forløb og formelt sidder som formand for bestyrelsen, oplyser, at kreditorerne har indvilliget i en forlængelse.

"JMI Invest har orienteret sine kreditorer om, at givet det aktuelle svære miljø for virksomhedssalg, vil det være til kreditorernes fordel at udvise tålmodighed fremfor at forcere et salg. Det har kreditorerne taget til efterretning," lyder det fra Ole Borch til Computerworld.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S