Dette firma suger penge ud af forgældet Jensby-ruin

Et dansk it-firma i JMI Invest-gruppen har fået skiftet ledelsen ud - og har måttet låne betydelig kapital. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Tidligere Jensby-selskab lever på kreditorers nåde

It-firmaet Skandiaweb A/S, der er en del af JMI Invest A/S porteføjlen, har haft været igennem betydelige ændringer det seneste år.

Webfirmaet, der ifølge dets regnskab har 12.000 abonnenter, har således måtte låne i omegnen af 15 millioner kroner.

Gælden i selskabet lyder nu på 34,6 millioner kroner, og underskuddet var på små seks millioner kroner.

Og kigger man i regnskaberne for JMI Invest, der altså ejer en stor del af selskabet, lyder det:

"Et af de største selskaber i JMI Invest A/S' portefølje har haft behov for væsentlig opbakning, såvel ledelsesmæssigt som finansielt."

"Der er således i året tilført et større beløb til sikring af selskabets fortsatte vækst og stabilisering af selskabets arbejdskapital."

"Selskabets ledelse er udskiftet, ligesom selskabets bestyrelse er ændret på væsentlige poster," fremgår det af regnskabet for JMI Invest A/S.

Ledelse skiftet ud

Men faktisk går det fremad på kundesiden, forklarer selskabet.

Skandiaweb har siden 2008 haft en meget ekspansiv strategi med salg af hjemmesider til meget lave priser. I 2010 rundede kundemassen 10.000 aktive kunder, oplyser den nye direktør Michael Kock fra Skandiaweb A/S.

"Vækstsstrategien indebar en massiv binding af kapital i salg og udvikling af de abonnementsbaserede løsninger," fortæller han.

Direktøren forklarer, at ønsket om en strategi med større fokus på "kundetilfredshed, kvalitet og sikring af firmaets langsigtede position i markedssegmentet: små og mellemstore virksomheder medførte udskiftninger i virksomhedens ledelse og bestyrelse".

"Samtidig blev det besluttet at sikre arbejdskapitalen til denne udvikling via lån fra aktionærkredsen," fortæller Michael Kock.

Direktøren oplyser, at arbejdet med eksekveringen af den nye strategi "skrider planmæssigt frem".

"Og der er forventninger om at Skandiaweb via overskud på driften vil kunne oparbejde tilstrækkelig med arbejdskapital til at kunne tilbagebetale størstedelen af lånene fra aktionærkredsen i løbet af 2012," fortæller direktøren.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Platform Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland