Dette firma suger penge ud af forgældet Jensby-ruin

Et dansk it-firma i JMI Invest-gruppen har fået skiftet ledelsen ud - og har måttet låne betydelig kapital. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Tidligere Jensby-selskab lever på kreditorers nåde

It-firmaet Skandiaweb A/S, der er en del af JMI Invest A/S porteføjlen, har haft været igennem betydelige ændringer det seneste år.

Webfirmaet, der ifølge dets regnskab har 12.000 abonnenter, har således måtte låne i omegnen af 15 millioner kroner.

Gælden i selskabet lyder nu på 34,6 millioner kroner, og underskuddet var på små seks millioner kroner.

Og kigger man i regnskaberne for JMI Invest, der altså ejer en stor del af selskabet, lyder det:

"Et af de største selskaber i JMI Invest A/S' portefølje har haft behov for væsentlig opbakning, såvel ledelsesmæssigt som finansielt."

"Der er således i året tilført et større beløb til sikring af selskabets fortsatte vækst og stabilisering af selskabets arbejdskapital."

"Selskabets ledelse er udskiftet, ligesom selskabets bestyrelse er ændret på væsentlige poster," fremgår det af regnskabet for JMI Invest A/S.

Ledelse skiftet ud

Men faktisk går det fremad på kundesiden, forklarer selskabet.

Skandiaweb har siden 2008 haft en meget ekspansiv strategi med salg af hjemmesider til meget lave priser. I 2010 rundede kundemassen 10.000 aktive kunder, oplyser den nye direktør Michael Kock fra Skandiaweb A/S.

"Vækstsstrategien indebar en massiv binding af kapital i salg og udvikling af de abonnementsbaserede løsninger," fortæller han.

Direktøren forklarer, at ønsket om en strategi med større fokus på "kundetilfredshed, kvalitet og sikring af firmaets langsigtede position i markedssegmentet: små og mellemstore virksomheder medførte udskiftninger i virksomhedens ledelse og bestyrelse".

"Samtidig blev det besluttet at sikre arbejdskapitalen til denne udvikling via lån fra aktionærkredsen," fortæller Michael Kock.

Direktøren oplyser, at arbejdet med eksekveringen af den nye strategi "skrider planmæssigt frem".

"Og der er forventninger om at Skandiaweb via overskud på driften vil kunne oparbejde tilstrækkelig med arbejdskapital til at kunne tilbagebetale størstedelen af lånene fra aktionærkredsen i løbet af 2012," fortæller direktøren.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,