Dette firma suger penge ud af forgældet Jensby-ruin

Et dansk it-firma i JMI Invest-gruppen har fået skiftet ledelsen ud - og har måttet låne betydelig kapital. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Tidligere Jensby-selskab lever på kreditorers nåde

It-firmaet Skandiaweb A/S, der er en del af JMI Invest A/S porteføjlen, har haft været igennem betydelige ændringer det seneste år.

Webfirmaet, der ifølge dets regnskab har 12.000 abonnenter, har således måtte låne i omegnen af 15 millioner kroner.

Gælden i selskabet lyder nu på 34,6 millioner kroner, og underskuddet var på små seks millioner kroner.

Og kigger man i regnskaberne for JMI Invest, der altså ejer en stor del af selskabet, lyder det:

"Et af de største selskaber i JMI Invest A/S' portefølje har haft behov for væsentlig opbakning, såvel ledelsesmæssigt som finansielt."

"Der er således i året tilført et større beløb til sikring af selskabets fortsatte vækst og stabilisering af selskabets arbejdskapital."

"Selskabets ledelse er udskiftet, ligesom selskabets bestyrelse er ændret på væsentlige poster," fremgår det af regnskabet for JMI Invest A/S.

Ledelse skiftet ud

Men faktisk går det fremad på kundesiden, forklarer selskabet.

Skandiaweb har siden 2008 haft en meget ekspansiv strategi med salg af hjemmesider til meget lave priser. I 2010 rundede kundemassen 10.000 aktive kunder, oplyser den nye direktør Michael Kock fra Skandiaweb A/S.

"Vækstsstrategien indebar en massiv binding af kapital i salg og udvikling af de abonnementsbaserede løsninger," fortæller han.

Direktøren forklarer, at ønsket om en strategi med større fokus på "kundetilfredshed, kvalitet og sikring af firmaets langsigtede position i markedssegmentet: små og mellemstore virksomheder medførte udskiftninger i virksomhedens ledelse og bestyrelse".

"Samtidig blev det besluttet at sikre arbejdskapitalen til denne udvikling via lån fra aktionærkredsen," fortæller Michael Kock.

Direktøren oplyser, at arbejdet med eksekveringen af den nye strategi "skrider planmæssigt frem".

"Og der er forventninger om at Skandiaweb via overskud på driften vil kunne oparbejde tilstrækkelig med arbejdskapital til at kunne tilbagebetale størstedelen af lånene fra aktionærkredsen i løbet af 2012," fortæller direktøren.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job