Kombit: KMD har hævet priserne med 50 procent

Efter at have gransket KMD's priser har Kombit fundet prisstigninger i størrelsesorden 50-60 procent, hvilket man undrer sig over.

Artikel top billede

Næstformand i Kombits bestyrelse, Erik Fabrin, spørger, hvad kommunerne får ekstra for KMD's højere priser. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Kombit-direktører: Nu vil vi gennemtrevle KMD's priser

Kombit har været i gang med at gennemtrevle det datamateriale, som man for nylig fik af KMD.

Og konklusionen glæder ikke næstformand i bestyrelsen hos  Kombit, Erik Fabrin.

"Vi ser meget store prisstigninger over hele linjen for KMD's monopolsystemer - og stigninger i størrelsesordenen 50-60 procent er ikke acceptabelt for så gamle it-systemer," udtaler han til Danske Kommuner.

"Jeg kan ikke få øje på noget, der med rimelighed kan forklare KMD's prisstigninger. Hvad får kommunerne for de mange ekstra penge, som KMD nu kræver?," fortsætter han.

KMD: Det passer ikke
Hos KMD er man forundrede over udmeldingen.

"Den afspejler på ingen måder de faktiske forhold. Vores priser er for det første aftalt med Kombit selv. Og KMD overholder den aftale, der er indgået med Kombit til punkt og prikke."

"At vores priser samlet set på vores TSA-systemer (transitionsaftale indgået ved salget af KMD, red.) skulle være steget 50-60 procent siden 2009, er simpelthen ikke korrekt," udtaler KMD's pressechef Christoffer Hellmann til bladet.

Men her stoppet slagsmålet ikke - et slagsmål der iøvrigt har stået på i nogen tid efterhånden - for  kommunikationschef Mikkel Tang Hedegaard fra Kombit angriber den meldning fra KMD.

"Det er faktuelt forkert, når KMD udtaler, at deres priser er aftalt med Kombit i TSA-aftalen. I Transitionsaftalen står der, at priserne på de kritiske it-løsninger ikke må stige mere end historisk, således at et ejerskifte af KMD ikke i ikke i sig selv medfører forøget prisudvikling. Det siger sig selv, at Kombit ikke har aftalt prisstigninger med KMD på 50-60 procent," lyder det fra ham til Danske Kommuner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S