Kombit: KMD har hævet priserne med 50 procent

Efter at have gransket KMD's priser har Kombit fundet prisstigninger i størrelsesorden 50-60 procent, hvilket man undrer sig over.

Artikel top billede

Næstformand i Kombits bestyrelse, Erik Fabrin, spørger, hvad kommunerne får ekstra for KMD's højere priser. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Kombit-direktører: Nu vil vi gennemtrevle KMD's priser

Kombit har været i gang med at gennemtrevle det datamateriale, som man for nylig fik af KMD.

Og konklusionen glæder ikke næstformand i bestyrelsen hos  Kombit, Erik Fabrin.

"Vi ser meget store prisstigninger over hele linjen for KMD's monopolsystemer - og stigninger i størrelsesordenen 50-60 procent er ikke acceptabelt for så gamle it-systemer," udtaler han til Danske Kommuner.

"Jeg kan ikke få øje på noget, der med rimelighed kan forklare KMD's prisstigninger. Hvad får kommunerne for de mange ekstra penge, som KMD nu kræver?," fortsætter han.

KMD: Det passer ikke
Hos KMD er man forundrede over udmeldingen.

"Den afspejler på ingen måder de faktiske forhold. Vores priser er for det første aftalt med Kombit selv. Og KMD overholder den aftale, der er indgået med Kombit til punkt og prikke."

"At vores priser samlet set på vores TSA-systemer (transitionsaftale indgået ved salget af KMD, red.) skulle være steget 50-60 procent siden 2009, er simpelthen ikke korrekt," udtaler KMD's pressechef Christoffer Hellmann til bladet.

Men her stoppet slagsmålet ikke - et slagsmål der iøvrigt har stået på i nogen tid efterhånden - for  kommunikationschef Mikkel Tang Hedegaard fra Kombit angriber den meldning fra KMD.

"Det er faktuelt forkert, når KMD udtaler, at deres priser er aftalt med Kombit i TSA-aftalen. I Transitionsaftalen står der, at priserne på de kritiske it-løsninger ikke må stige mere end historisk, således at et ejerskifte af KMD ikke i ikke i sig selv medfører forøget prisudvikling. Det siger sig selv, at Kombit ikke har aftalt prisstigninger med KMD på 50-60 procent," lyder det fra ham til Danske Kommuner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland