Kombit: KMD har hævet priserne med 50 procent

Efter at have gransket KMD's priser har Kombit fundet prisstigninger i størrelsesorden 50-60 procent, hvilket man undrer sig over.

Artikel top billede

Næstformand i Kombits bestyrelse, Erik Fabrin, spørger, hvad kommunerne får ekstra for KMD's højere priser. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Kombit-direktører: Nu vil vi gennemtrevle KMD's priser

Kombit har været i gang med at gennemtrevle det datamateriale, som man for nylig fik af KMD.

Og konklusionen glæder ikke næstformand i bestyrelsen hos  Kombit, Erik Fabrin.

"Vi ser meget store prisstigninger over hele linjen for KMD's monopolsystemer - og stigninger i størrelsesordenen 50-60 procent er ikke acceptabelt for så gamle it-systemer," udtaler han til Danske Kommuner.

"Jeg kan ikke få øje på noget, der med rimelighed kan forklare KMD's prisstigninger. Hvad får kommunerne for de mange ekstra penge, som KMD nu kræver?," fortsætter han.

KMD: Det passer ikke
Hos KMD er man forundrede over udmeldingen.

"Den afspejler på ingen måder de faktiske forhold. Vores priser er for det første aftalt med Kombit selv. Og KMD overholder den aftale, der er indgået med Kombit til punkt og prikke."

"At vores priser samlet set på vores TSA-systemer (transitionsaftale indgået ved salget af KMD, red.) skulle være steget 50-60 procent siden 2009, er simpelthen ikke korrekt," udtaler KMD's pressechef Christoffer Hellmann til bladet.

Men her stoppet slagsmålet ikke - et slagsmål der iøvrigt har stået på i nogen tid efterhånden - for  kommunikationschef Mikkel Tang Hedegaard fra Kombit angriber den meldning fra KMD.

"Det er faktuelt forkert, når KMD udtaler, at deres priser er aftalt med Kombit i TSA-aftalen. I Transitionsaftalen står der, at priserne på de kritiske it-løsninger ikke må stige mere end historisk, således at et ejerskifte af KMD ikke i ikke i sig selv medfører forøget prisudvikling. Det siger sig selv, at Kombit ikke har aftalt prisstigninger med KMD på 50-60 procent," lyder det fra ham til Danske Kommuner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Systematic

    Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

    Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Konsulent til It-økonomistyring på udlændinge- og integrationsområdet

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker til PET

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Proces Manager med agil erfaring til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird