Kombit: KMD har hævet priserne med 50 procent

Efter at have gransket KMD's priser har Kombit fundet prisstigninger i størrelsesorden 50-60 procent, hvilket man undrer sig over.

Artikel top billede

Næstformand i Kombits bestyrelse, Erik Fabrin, spørger, hvad kommunerne får ekstra for KMD's højere priser. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Kombit-direktører: Nu vil vi gennemtrevle KMD's priser

Kombit har været i gang med at gennemtrevle det datamateriale, som man for nylig fik af KMD.

Og konklusionen glæder ikke næstformand i bestyrelsen hos  Kombit, Erik Fabrin.

"Vi ser meget store prisstigninger over hele linjen for KMD's monopolsystemer - og stigninger i størrelsesordenen 50-60 procent er ikke acceptabelt for så gamle it-systemer," udtaler han til Danske Kommuner.

"Jeg kan ikke få øje på noget, der med rimelighed kan forklare KMD's prisstigninger. Hvad får kommunerne for de mange ekstra penge, som KMD nu kræver?," fortsætter han.

KMD: Det passer ikke
Hos KMD er man forundrede over udmeldingen.

"Den afspejler på ingen måder de faktiske forhold. Vores priser er for det første aftalt med Kombit selv. Og KMD overholder den aftale, der er indgået med Kombit til punkt og prikke."

"At vores priser samlet set på vores TSA-systemer (transitionsaftale indgået ved salget af KMD, red.) skulle være steget 50-60 procent siden 2009, er simpelthen ikke korrekt," udtaler KMD's pressechef Christoffer Hellmann til bladet.

Men her stoppet slagsmålet ikke - et slagsmål der iøvrigt har stået på i nogen tid efterhånden - for  kommunikationschef Mikkel Tang Hedegaard fra Kombit angriber den meldning fra KMD.

"Det er faktuelt forkert, når KMD udtaler, at deres priser er aftalt med Kombit i TSA-aftalen. I Transitionsaftalen står der, at priserne på de kritiske it-løsninger ikke må stige mere end historisk, således at et ejerskifte af KMD ikke i ikke i sig selv medfører forøget prisudvikling. Det siger sig selv, at Kombit ikke har aftalt prisstigninger med KMD på 50-60 procent," lyder det fra ham til Danske Kommuner.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS