Her er Microsofts første tablet-pc i eget navn: 'The Surface'

Microsoft præsenterede mandag aften sin første tablet-pc i eget navn. Maskinen bliver en direkte udfordrer til iPad. Se her, hvordan den bliver.

Artikel top billede

Læs også:

Se flotte billeder af den nye Surface-tablet.

Derfor gør Microsoft klogt i at bygge egen tablet.

Rygte: Microsoft klar med egen tablet-pc på mandag.

Microsoft kaster sig ind på markedet for tablet-computere med sin helt nye tablet-computer, 'The Surface,' som selskabets præsenterede sent mandag aften dansk tid.

Den nye tablet-computer er udviklet med henblik på at udfordre Apples iPad, der i dag er den uden sammenligning førende tablet-computer.

Surface-computeren vil blive leveret i to versioner: En kommer til at køre på styresystemet Windows 8 Pro, mens den anden vil komme til at køre på Windows RT.

Windows RT er et helt nyt styresystem, som Microsoft har udviklet særligt til ARM-processorerne, der er udbredte i tablet-markedet.

"Det er noget nyt, noget anderledes. Det er en helt ny familie af enheder fra Microsoft," lød det under præsentationen fra Microsofts topchef, Steve Ballmer.

Cover er tastatur

Surface har 10,6 tommer bredformat-skærm og bliver leveret med et tre millimeter tykt berøringsfølsomt cover, der samtidig fungerer som tastatur.

Windows RT-versionen, der kommer med enten 32 gb eller 64 gb, står i skrivende stund til at blive en smule tyndere, men lidt tungere, end Apples seneste iPad.

Windows 8 Pro-versionen, 64 gb eller 128 gb, bliver både tykkere og tungere end iPad og er ikke mindst udviklet til at konkurrere med notebook-computerne.

Microsoft understreger dog, at Surface-computerens vægt og størrelse stadig kan ændre sig, inden maskinen sættes i masseproduktion

Microsoft kaster sig med lanceringen ud i en ny verden, i det selskabet nu med sin egen hardware kommer til at konkurrere med selskaber som Asus, Lenovo og Samsung, som ellers er blandt Microsofts store og loyale partnere.

Det er i år 12 år siden, at Microsoft-stifter Bill Gates første gang præsenterede ideen om en tablet-computer. Det skete på Comdex-messen i 2000, hvor Bill Gates fremviste en prototype på en tablet-pc.

Læs også:

Se flotte billeder af den nye Surface-tablet.

Derfor gør Microsoft klogt i at bygge egen tablet.

Rygte: Microsoft klar med egen tablet-pc på mandag.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv It-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets it-organisation, Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S