Avis: KMD-salget er blevet afblæst

Salget af KMD er lagt på is. Samtidig når slagsmålet mellem kommunerne og KMD nye højder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå

Ifølge Politiken.dk er salget af KMD blevet afblæst.

Det angiveligt samtidig med at det store slagsmål, der hersker mellem kommunerne og KMD omkring prisgennemsigtighed og påstande om overpriser, har nået nye højder.

Netop kommunerne er KMD's største kunde.

Men i den ene opsigtsvækkende kritik efter den anden, har KL's tidligere formand, Jan Trøjborg, Kombit's direktør Hans Berthelsen og forskellige Christiansborg-politikere skældt KMD hæder og ære fra.

Monopol-status og priser

Kritikken har gået på, at KMD har gjort alle mulige krumspring for at undgå at sørge for prisgennemsigtighed på dets monopol-systemer.

Omvendt har KMD forsvaret sig med, at det ville stride mod konkurrenceloven, såfremt KMD udleverede priserne til Kombit, som selskabet anser som en konkurrent.

For nylig valgte KMD dog at udlevere priserne, hvilket fik KL's næstformand Erik Fabrin til, efter at have tygget lidt på tallene, at tale om 50-60 procents prisstigninger.

Imidlertid er der et loft på prisstigninger på monopol-systemet indskrevet i den såkaldte transitionsaftale, da KL i sin tid solgte KMD.

Og nu truer KL's Erik Fabrin med en erstatningssag i 100 millioner kroners klassen, fordi han mener loftet er blevet brudt, ifølge Politiken.

Det afviser KMD.
 
Retssager truer
Alt imens parterne skændes for åbne gardiner i pressen, så er ejerne af KMD, ATP og kapitalfonden EQT, tavse.

Tidligere har det været fremme, at alene slagsmålet mellem KMD og sine største kunde, potentielt kan kappe værdi af selskabet.

Planen var oprindeligt, at ejerne ville sælge selskabet omkring sommer, men ifølge Politiken, der mener at vide at prisen er cirka 5,2 milliarder kroner, er den plan altså nu foreløbigt lagt på is.

Læs også: KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS