Avis: KMD-salget er blevet afblæst

Salget af KMD er lagt på is. Samtidig når slagsmålet mellem kommunerne og KMD nye højder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå

Ifølge Politiken.dk er salget af KMD blevet afblæst.

Det angiveligt samtidig med at det store slagsmål, der hersker mellem kommunerne og KMD omkring prisgennemsigtighed og påstande om overpriser, har nået nye højder.

Netop kommunerne er KMD's største kunde.

Men i den ene opsigtsvækkende kritik efter den anden, har KL's tidligere formand, Jan Trøjborg, Kombit's direktør Hans Berthelsen og forskellige Christiansborg-politikere skældt KMD hæder og ære fra.

Monopol-status og priser

Kritikken har gået på, at KMD har gjort alle mulige krumspring for at undgå at sørge for prisgennemsigtighed på dets monopol-systemer.

Omvendt har KMD forsvaret sig med, at det ville stride mod konkurrenceloven, såfremt KMD udleverede priserne til Kombit, som selskabet anser som en konkurrent.

For nylig valgte KMD dog at udlevere priserne, hvilket fik KL's næstformand Erik Fabrin til, efter at have tygget lidt på tallene, at tale om 50-60 procents prisstigninger.

Imidlertid er der et loft på prisstigninger på monopol-systemet indskrevet i den såkaldte transitionsaftale, da KL i sin tid solgte KMD.

Og nu truer KL's Erik Fabrin med en erstatningssag i 100 millioner kroners klassen, fordi han mener loftet er blevet brudt, ifølge Politiken.

Det afviser KMD.
 
Retssager truer
Alt imens parterne skændes for åbne gardiner i pressen, så er ejerne af KMD, ATP og kapitalfonden EQT, tavse.

Tidligere har det været fremme, at alene slagsmålet mellem KMD og sine største kunde, potentielt kan kappe værdi af selskabet.

Planen var oprindeligt, at ejerne ville sælge selskabet omkring sommer, men ifølge Politiken, der mener at vide at prisen er cirka 5,2 milliarder kroner, er den plan altså nu foreløbigt lagt på is.

Læs også: KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job