Avis: KMD-salget er blevet afblæst

Salget af KMD er lagt på is. Samtidig når slagsmålet mellem kommunerne og KMD nye højder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå

Ifølge Politiken.dk er salget af KMD blevet afblæst.

Det angiveligt samtidig med at det store slagsmål, der hersker mellem kommunerne og KMD omkring prisgennemsigtighed og påstande om overpriser, har nået nye højder.

Netop kommunerne er KMD's største kunde.

Men i den ene opsigtsvækkende kritik efter den anden, har KL's tidligere formand, Jan Trøjborg, Kombit's direktør Hans Berthelsen og forskellige Christiansborg-politikere skældt KMD hæder og ære fra.

Monopol-status og priser

Kritikken har gået på, at KMD har gjort alle mulige krumspring for at undgå at sørge for prisgennemsigtighed på dets monopol-systemer.

Omvendt har KMD forsvaret sig med, at det ville stride mod konkurrenceloven, såfremt KMD udleverede priserne til Kombit, som selskabet anser som en konkurrent.

For nylig valgte KMD dog at udlevere priserne, hvilket fik KL's næstformand Erik Fabrin til, efter at have tygget lidt på tallene, at tale om 50-60 procents prisstigninger.

Imidlertid er der et loft på prisstigninger på monopol-systemet indskrevet i den såkaldte transitionsaftale, da KL i sin tid solgte KMD.

Og nu truer KL's Erik Fabrin med en erstatningssag i 100 millioner kroners klassen, fordi han mener loftet er blevet brudt, ifølge Politiken.

Det afviser KMD.
 
Retssager truer
Alt imens parterne skændes for åbne gardiner i pressen, så er ejerne af KMD, ATP og kapitalfonden EQT, tavse.

Tidligere har det været fremme, at alene slagsmålet mellem KMD og sine største kunde, potentielt kan kappe værdi af selskabet.

Planen var oprindeligt, at ejerne ville sælge selskabet omkring sommer, men ifølge Politiken, der mener at vide at prisen er cirka 5,2 milliarder kroner, er den plan altså nu foreløbigt lagt på is.

Læs også: KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job