Avis: KMD-salget er blevet afblæst

Salget af KMD er lagt på is. Samtidig når slagsmålet mellem kommunerne og KMD nye højder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå

Ifølge Politiken.dk er salget af KMD blevet afblæst.

Det angiveligt samtidig med at det store slagsmål, der hersker mellem kommunerne og KMD omkring prisgennemsigtighed og påstande om overpriser, har nået nye højder.

Netop kommunerne er KMD's største kunde.

Men i den ene opsigtsvækkende kritik efter den anden, har KL's tidligere formand, Jan Trøjborg, Kombit's direktør Hans Berthelsen og forskellige Christiansborg-politikere skældt KMD hæder og ære fra.

Monopol-status og priser

Kritikken har gået på, at KMD har gjort alle mulige krumspring for at undgå at sørge for prisgennemsigtighed på dets monopol-systemer.

Omvendt har KMD forsvaret sig med, at det ville stride mod konkurrenceloven, såfremt KMD udleverede priserne til Kombit, som selskabet anser som en konkurrent.

For nylig valgte KMD dog at udlevere priserne, hvilket fik KL's næstformand Erik Fabrin til, efter at have tygget lidt på tallene, at tale om 50-60 procents prisstigninger.

Imidlertid er der et loft på prisstigninger på monopol-systemet indskrevet i den såkaldte transitionsaftale, da KL i sin tid solgte KMD.

Og nu truer KL's Erik Fabrin med en erstatningssag i 100 millioner kroners klassen, fordi han mener loftet er blevet brudt, ifølge Politiken.

Det afviser KMD.
 
Retssager truer
Alt imens parterne skændes for åbne gardiner i pressen, så er ejerne af KMD, ATP og kapitalfonden EQT, tavse.

Tidligere har det været fremme, at alene slagsmålet mellem KMD og sine største kunde, potentielt kan kappe værdi af selskabet.

Planen var oprindeligt, at ejerne ville sælge selskabet omkring sommer, men ifølge Politiken, der mener at vide at prisen er cirka 5,2 milliarder kroner, er den plan altså nu foreløbigt lagt på is.

Læs også: KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision