KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå

Kommunerne og KMD's voldsomme opgør omkring gennemsigtige priser er eskaleret så meget, at det sender KMD's salgsplaner i milliardklassen i farezonen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Slagsmålet mellem kommunerne og KMD om gennemsigtighed om priser på monopol-systemer for milliarder af kroner, risikerer nu at sætte en kæp i hjulet på KMD-ejernes planer om et kommende salg.

Det vurderer professor Anders Drejer fra Aalborg Universitet.

"Salgsprocesser er notorisk følsomme. Jeg tænker, at det igangværende slagsmål endda risikerer at sætte salgsforhandlingerne helt i stå," fortæller Anders Drejer.

Presser prisen

Seneste udvikling i sagen er, at KL nu truer KMD med at hive selskabet i fogedretten], såfremt priserne ikke bliver smidt på bordet inden 1. april.

Samtidig har KMD´s ejere været ude med budskabet om, at et forestående salg formodentlig vil ske allerede inden sommer.

Men konflikten med storkunden - landets kommuner - er en kæmpe joker i forhandlingerne.

"I hvert fald bliver prisen presset af de nuværende problemer," vurderer Anders Drejer.

Gætterier begyndt: Her er de mulige købere
Allerede nu er spekulationerne i gang om, hvem den mulige køber er.

Kapitalfonden Nordic Capital, japanske NTT Data, finske Tieto og EDB ErgoGroup er navnene på nogle mulige købere af KMD, som blev nævnt i dagbladet Børsen i sidste uge, hvor det også kom frem, at et salg af KMD kan ske allerede inden sommerferien.

Ejeren EQT er nemlig lun på et salg. 

Storinvestoren Ib Kuneø, der ejer Atea, fortalte til Børsen, at han ikke er interesseret i KMD, men kapitalfonden Nordic Capital, der ejer EG, kunne være et bud på en køber.

Ib Kunøe anser det nemlig som mest sandsynlig med en ikke-industriel-køber, som eksempelvis Nordic Capital, der angiveligt var med i opløbet, da KMD blev solgt i 2009 af KL.

Omvendt peger IDC-analytiker Nils Molin på  japanske NTT Data og et par andre firmaer, der gerne vil have et ordentlig fodfæste i Danmark.

Herunder finske finske Tieto og EDB ErgoGroup.

Men nu kan striden med kommunerne altså i sidste ende køre en kæp i hjulet for salget, hvor tal i størrelsesorden fem milliarder kroner er blevet luftet.

KMD har ikke ønsket at kommentere artiklen. Hverken ejerne EQT eller ATP er vendt tilbage på Computerworlds henvendelse.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura