Dette it-firma tjener fedt på at sælge social software

En helt bestemt it-virksomhed er for tredje år i træk verdens største leverandør af social software til virksomheder.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor vil Microsoft betale milliarder for Yammer

For tredje år i træk er IBM verdensmarkedsledende, når det gælder salg af social software til virksomheder.

Det viser en ny analyse fra IDC.

Ifølge analysehuset steg IBM's omsætning på social forretningssoftware i 2011 hurtigere end konkurrenternes og næsten dobbelt så meget som det samlede marked, der voksede med 40 procent sidste år.

Populariteten af den sociale software til virksomhedsbrug er eksploderet, siger IDC, og flere og flere virksomheder kigger efter de løsninger, der kan integrere deres globale teams, fremme innovationen, forbedre produktiviteten og gøre det lettere at komme i kontakt med kunder og partnere.

De store softwareleverandører er alle over en kam meget opmærksomme på det voksende marked. Det er Microsofts 1,2 milliarder kroner store køb af enterprise netværksspecialisten Yammer et godt eksempel på, ligesom Salesforce.com's overtagelse af Buddy Media og Oracles køb af Vitrue er det.

Ifølge IDC vil enterprise-markedet for sociale platforme vokse til en størrelse af 4,5 milliarder kroner i 2016 og dermed vokse 43 procent over de næste fire år.

Løft i produktiviteten

Efterspørgslen stiger, og virksomhederne har travlt med at finde måder at bruge de sociale muligheder til at ændre stort set hele deres forretningstilgang, lige fra marketing over forskning og innovation til HR.

De mangler blot de rette værktøjer til at opnå overblik over de enorme informationsstrømme, så de kan bruge dem på en meningsfuld måde, skriver IBM selv i en pressemeddelelse.

"Social software har fået momentum i virksomhederne. De konstaterer et betydeligt løft i produktiviteten og har god værdi af deres sociale software-løsninger " siger Michael Fauscette, vice president i IDC's Software Business Solutions Group.

IBM oplyser, at mere end 35 procent af Fortune 100-virksomhederne har taget sociale forretningssoftware-løsninger til sig, deriblandt otte ud af de 10 største forhandlervirksomheder og banker.

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S