TDC dømt for at bredbånds-diskriminere Telenor

TDC har gennem flere år systematisk diskrimineret det konkurrerende teleselskab Telenor på bredbåndsmarkedet. Det slog Højesteret fast i dag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Desværre. Der er intet ledigt kobber.

Med den begrundelse diskriminerede TDC i årene 2001-07 titusindvis af bredbåndsbestillinger fra konkurrenten Cybercity (i dag Telenor, red.)

Det slog Højesteret fast i dag med en dom, der indebærer en tocifret millionerstatning til Telenor.

"Diskriminationen har fundet sted i en periode, hvor konkurrencen på bredbåndsmarkedet virkelig tog fart og den har derfor været ekstra skadelig for TDC's konkurrenter," siger juridisk direktør i Telenor, Nicholai Kramer Pfeiffer.

"Det er en meget vigtig og principiel sag, der viser, at der er sket en betydelig forskelsbehandling af Telenor og vores kunder i forhold til TDC. Den frie konkurrence er grundpillen i det danske telemarked, men har altså været sat ud af kraft igennem længere tid. "

Telenor mener, sagen bør vække stor bekymring på grund af TDC's markedsdominans, og da sagen har vist, at flere ledende TDC-medarbejdere var vidende om den systematiske diskrimination.

"Sagen bør give anledning til betydelig nervøsitet hos myndigheder og politikere. Danmark er et af de lande i EU, hvor det tidligere statsmonopol sidder tungest på bredbåndsmarkedet. Vi har nu fået Højesterets ord for, at TDC blandt andet har fået denne altdominerende position ved systematisk at sætte konkurrencen ud af spil."

"Det understreger endnu en gang, at der er behov for stram kontrol og proaktive indgreb fra både myndigheder og politikere for at få konkurrencen til at fungere på bredbåndsmarkedet," siger Nicholai Kramer Pfeiffer.

Computerworld arbejder på at få en kommentar på dommen fra TDC.

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S