TDC dømt for at bredbånds-diskriminere Telenor

TDC har gennem flere år systematisk diskrimineret det konkurrerende teleselskab Telenor på bredbåndsmarkedet. Det slog Højesteret fast i dag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Desværre. Der er intet ledigt kobber.

Med den begrundelse diskriminerede TDC i årene 2001-07 titusindvis af bredbåndsbestillinger fra konkurrenten Cybercity (i dag Telenor, red.)

Det slog Højesteret fast i dag med en dom, der indebærer en tocifret millionerstatning til Telenor.

"Diskriminationen har fundet sted i en periode, hvor konkurrencen på bredbåndsmarkedet virkelig tog fart og den har derfor været ekstra skadelig for TDC's konkurrenter," siger juridisk direktør i Telenor, Nicholai Kramer Pfeiffer.

"Det er en meget vigtig og principiel sag, der viser, at der er sket en betydelig forskelsbehandling af Telenor og vores kunder i forhold til TDC. Den frie konkurrence er grundpillen i det danske telemarked, men har altså været sat ud af kraft igennem længere tid. "

Telenor mener, sagen bør vække stor bekymring på grund af TDC's markedsdominans, og da sagen har vist, at flere ledende TDC-medarbejdere var vidende om den systematiske diskrimination.

"Sagen bør give anledning til betydelig nervøsitet hos myndigheder og politikere. Danmark er et af de lande i EU, hvor det tidligere statsmonopol sidder tungest på bredbåndsmarkedet. Vi har nu fået Højesterets ord for, at TDC blandt andet har fået denne altdominerende position ved systematisk at sætte konkurrencen ud af spil."

"Det understreger endnu en gang, at der er behov for stram kontrol og proaktive indgreb fra både myndigheder og politikere for at få konkurrencen til at fungere på bredbåndsmarkedet," siger Nicholai Kramer Pfeiffer.

Computerworld arbejder på at få en kommentar på dommen fra TDC.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S