TDC dømt for at bredbånds-diskriminere Telenor

TDC har gennem flere år systematisk diskrimineret det konkurrerende teleselskab Telenor på bredbåndsmarkedet. Det slog Højesteret fast i dag.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Desværre. Der er intet ledigt kobber.

Med den begrundelse diskriminerede TDC i årene 2001-07 titusindvis af bredbåndsbestillinger fra konkurrenten Cybercity (i dag Telenor, red.)

Det slog Højesteret fast i dag med en dom, der indebærer en tocifret millionerstatning til Telenor.

"Diskriminationen har fundet sted i en periode, hvor konkurrencen på bredbåndsmarkedet virkelig tog fart og den har derfor været ekstra skadelig for TDC's konkurrenter," siger juridisk direktør i Telenor, Nicholai Kramer Pfeiffer.

"Det er en meget vigtig og principiel sag, der viser, at der er sket en betydelig forskelsbehandling af Telenor og vores kunder i forhold til TDC. Den frie konkurrence er grundpillen i det danske telemarked, men har altså været sat ud af kraft igennem længere tid. "

Telenor mener, sagen bør vække stor bekymring på grund af TDC's markedsdominans, og da sagen har vist, at flere ledende TDC-medarbejdere var vidende om den systematiske diskrimination.

"Sagen bør give anledning til betydelig nervøsitet hos myndigheder og politikere. Danmark er et af de lande i EU, hvor det tidligere statsmonopol sidder tungest på bredbåndsmarkedet. Vi har nu fået Højesterets ord for, at TDC blandt andet har fået denne altdominerende position ved systematisk at sætte konkurrencen ud af spil."

"Det understreger endnu en gang, at der er behov for stram kontrol og proaktive indgreb fra både myndigheder og politikere for at få konkurrencen til at fungere på bredbåndsmarkedet," siger Nicholai Kramer Pfeiffer.

Computerworld arbejder på at få en kommentar på dommen fra TDC.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura