TDC slår igen efter nederlag: Telenor fuld af sludder

Telenor overdriver sin bredbånds-sejr i Højesteret, lyder det fra TDC.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: TDC dømt for ulovlige bredbåndsmetoder

Telenor jublede i dag over Højesterets dom over TDC, der skal betale ti millioner kroner i erstatning til Telenor for at have benyttet sig af ulovlige bredbåndsmetoder tilbage i perioden 2001 til 2007.

Men måske bør Telenor skrue lidt ned for jubelscenerne, lyder det fra TDC.

"Hvis man håber at få 58 millioner kroner, og man får 10 millioner, så kan man jo diskutere, hvem der kommer ud af den her sag som de største vindere," siger TDCs direktør for jura og regulering, Miriam Hvidt og tilføjer:

"Men selvfølgelig er vi ikke tilfredse eller glade for at blive idømt en erstatning på 10 millioner kroner."

Handler det om samme sag?

Hun har dog meget svært ved at genkende Telenors billede af dommens betydning.

"Når man læser Telenors udtalelser skulle man ikke tro, der var tale om den samme sag. Det er en meget voldsom overfortolkning af Højesterets dom."

"Det her handler om en praksis, der ligger nogle år tilbage i tiden, og som er blevet ændret. Tvisten har gået på, hvad det har medført af tab. Dommen handler på ingen måde om konkurrencesituationen på markedet eller noget som helst i den retning."

Hun kalder det desuden for "noget værre sludder", når Telenor fremfører, at dommen bør give anledning til bekymring blandt myndigheder og politikere med hensyn til TDC's markedsdominans og konkurrencesituationen på bredbåndsmarkedet.

"Langt flertallet af Telenors ordrer gik jo fint igennem, og det er jo netop grunden til, at Telenors erstatning blev meget mindre end ønsket. Det her handler om et lille bitte hjørne af markedet, og hvis der var tale om, at konkurrencen som sådan var sat ud af kraft, havde det nok givet sig udslag i større antal sager og nogle højere erstatninger. Det er helt uden hold i den her dom," slutter Miriam Hvidt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job