TDC slår igen efter nederlag: Telenor fuld af sludder

Telenor overdriver sin bredbånds-sejr i Højesteret, lyder det fra TDC.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: TDC dømt for ulovlige bredbåndsmetoder

Telenor jublede i dag over Højesterets dom over TDC, der skal betale ti millioner kroner i erstatning til Telenor for at have benyttet sig af ulovlige bredbåndsmetoder tilbage i perioden 2001 til 2007.

Men måske bør Telenor skrue lidt ned for jubelscenerne, lyder det fra TDC.

"Hvis man håber at få 58 millioner kroner, og man får 10 millioner, så kan man jo diskutere, hvem der kommer ud af den her sag som de største vindere," siger TDCs direktør for jura og regulering, Miriam Hvidt og tilføjer:

"Men selvfølgelig er vi ikke tilfredse eller glade for at blive idømt en erstatning på 10 millioner kroner."

Handler det om samme sag?

Hun har dog meget svært ved at genkende Telenors billede af dommens betydning.

"Når man læser Telenors udtalelser skulle man ikke tro, der var tale om den samme sag. Det er en meget voldsom overfortolkning af Højesterets dom."

"Det her handler om en praksis, der ligger nogle år tilbage i tiden, og som er blevet ændret. Tvisten har gået på, hvad det har medført af tab. Dommen handler på ingen måde om konkurrencesituationen på markedet eller noget som helst i den retning."

Hun kalder det desuden for "noget værre sludder", når Telenor fremfører, at dommen bør give anledning til bekymring blandt myndigheder og politikere med hensyn til TDC's markedsdominans og konkurrencesituationen på bredbåndsmarkedet.

"Langt flertallet af Telenors ordrer gik jo fint igennem, og det er jo netop grunden til, at Telenors erstatning blev meget mindre end ønsket. Det her handler om et lille bitte hjørne af markedet, og hvis der var tale om, at konkurrencen som sådan var sat ud af kraft, havde det nok givet sig udslag i større antal sager og nogle højere erstatninger. Det er helt uden hold i den her dom," slutter Miriam Hvidt.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse