TDC slår igen efter nederlag: Telenor fuld af sludder

Telenor overdriver sin bredbånds-sejr i Højesteret, lyder det fra TDC.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: TDC dømt for ulovlige bredbåndsmetoder

Telenor jublede i dag over Højesterets dom over TDC, der skal betale ti millioner kroner i erstatning til Telenor for at have benyttet sig af ulovlige bredbåndsmetoder tilbage i perioden 2001 til 2007.

Men måske bør Telenor skrue lidt ned for jubelscenerne, lyder det fra TDC.

"Hvis man håber at få 58 millioner kroner, og man får 10 millioner, så kan man jo diskutere, hvem der kommer ud af den her sag som de største vindere," siger TDCs direktør for jura og regulering, Miriam Hvidt og tilføjer:

"Men selvfølgelig er vi ikke tilfredse eller glade for at blive idømt en erstatning på 10 millioner kroner."

Handler det om samme sag?

Hun har dog meget svært ved at genkende Telenors billede af dommens betydning.

"Når man læser Telenors udtalelser skulle man ikke tro, der var tale om den samme sag. Det er en meget voldsom overfortolkning af Højesterets dom."

"Det her handler om en praksis, der ligger nogle år tilbage i tiden, og som er blevet ændret. Tvisten har gået på, hvad det har medført af tab. Dommen handler på ingen måde om konkurrencesituationen på markedet eller noget som helst i den retning."

Hun kalder det desuden for "noget værre sludder", når Telenor fremfører, at dommen bør give anledning til bekymring blandt myndigheder og politikere med hensyn til TDC's markedsdominans og konkurrencesituationen på bredbåndsmarkedet.

"Langt flertallet af Telenors ordrer gik jo fint igennem, og det er jo netop grunden til, at Telenors erstatning blev meget mindre end ønsket. Det her handler om et lille bitte hjørne af markedet, og hvis der var tale om, at konkurrencen som sådan var sat ud af kraft, havde det nok givet sig udslag i større antal sager og nogle højere erstatninger. Det er helt uden hold i den her dom," slutter Miriam Hvidt.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS