Windows og Windows Phone smelter sammen

Microsofts nye mobilstyresystem, Windows Phone 8, bliver dybt integreret med Windows 8 til tablets og pc'er. Microsoft taler om en "delt kerne."

Artikel top billede

Læs også:

Fire producenter bakker op om ny Windows Phone 8

Computerworld News Service: Microsoft offentliggjorde onsdag aften, at selskabets kommende mobilstyresystem, Windows Phone 8, vil blive tæt forbundet med pc'er og tablets med Windows 8.

Selvom der hos mange er tvivl om Windows-telefonernes skæbne i en mobilverden, der er domineret af iPhone og Android, så arbejder Microsoft på at forbinde sit mobilstyresystemet med pc-styresystemet Windows, der på nuværende tidspunkt anvendes af 1,3 milliarder mennesker over hele verden.

"Windows 8's fremtid bliver en 'delt kerne' mellem Windows Phone 8 og Windows 8," udtaler produktchef for Windows Phone 8, Joe Belfiore.

Med det mener han tilsyneladende, at de to styresystemer kommer til at få den samme kerne, det samme filsystem, de samme multimedie-apps og den samme grafiske understøttelse.

Applikationer til Windows-telefonerne vil således i fremtiden også fungere på desktop-pc'er og tablets. Brugerne vil få mulighed for gnidningsløst at dele indhold og apps mellem deres Windows Phone og deres tablet eller desktop-pc med Windows.

Her er nyhederne i Windows Phone 8

Under dette tema med den "delte kerne" kom Microsoft i går med en række offentliggørelser om ny funktionalitet i Windows Phone 8:

- Microsoft har lanceret et nyt design af de fliser, der anvendes i brugergrænsefladen i Windows Phone 8. Disse nye fliser er "levende" og kan vise forskellige typer indhold afhængig af omstændighederne. Man kan også placere en flise på hjemmeskærmen til et Nokia-kort.

- Windows Phone understøtter nu (endelig) opløsningerne standard 720p, WXGA (1280 gange 768 pixel) og WVGA (800 gange 480 pixel).

- Windows Phone 8 vil understøtte mikro-SD-kort. Dermed bliver det muligt at bruge de mindre hukommelseskort til at lagre data på Windows-telefoner.

- Windows Phone 8 vil understøtte den samme engine til rendering af websider i browsere som Windows 8. Dermed kan udviklerne nøjes med at udvikle websider til desktoppe og tablets og alligevel vide sig sikre på, at siderne fungerer på samme måde på Windows-telefoner.

- Windows Phone 8 får en såkaldt "mobile wallet hub," der vil gøre det muligt for brugerne at betale for varer og services med deres telefoner.

- Windows Phone får indbygget kortteknologi fra Nokia. For kort tid siden offentliggjorde Apple at have udviklet sin egen kortteknologi til iPhone, men Nokia har været i gang med denne udvikling i længere tid, og det forventes at blive en væsentlig tilføjelse til Windows Phone 8.

Microsoft præsenterede disse nye funktioner for udviklerne (som har brug for at kende ny funktionalitet i god tid) ved Windows Phone Summit i San Francisco.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Fire producenter bakker op om ny Windows Phone 8

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S