TDC køber Telmore for 400 mio. kroner

TDC overtager lavprisselskabet Telmore i en handel til omkring 400 millioner kroner. Dermed eliminerer TDC prispresset fra en af sine største konkurrenter. Teleanalytiker finder købet klogt.

Efter at have tabt stadig flere mobilkunder til discountselskaberne køber TDC nu sin største konkurrent, lavprisselskabet Telmore, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

TDC vil betale op mod 400 millioner kroner for at overtage den fulde kontrol med Telmore i en aftale, der er lige på trapperne.

TDC købte 20 procent af Telmore for et halvt år siden. Dengang lød aftalen, at TDC ville overtage resten af selskabet, når en række betingelser var opfyldt.

Det er de nu, og TDC er ivrig efter at få lukket handlen inden nytår.

Halv million kunder

Lavprisselskabet Telmore har i løbet af relativt kort tid fået omkring en halv million kunder og har sammen med de øvrige lavprisselskaber presset TDC på prisen.

Med købet eliminerer TDC dermed prispresset fra en af sine største konkurrenter. Det betegner teleanalytiker John Strand, Strand Consult, som fornuftigt.

- Prisen på et mobilminut er gennem de seneste seks måneder blevet næsten halveret. Den udvikling er ødelæggende for de danske teleselskaber, og det er derfor klogt, at TDC køber Telmore, siger han til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Købet betyder, at Telmores omkring 500.000 kunder på én gang bliver kunder i TDC-koncernen.

- Lavprisselskaberne har en gøgeungeeffekt i mobilbranchen. Deres succes betyder, at de danske mobiloperatører er tvunget til at genoverveje hele deres forretningsmodel og strategi for fremtiden, siger John Strand.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Edora

    Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

    I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job