Satellit-tricks fra Afrika skal redde Skyline-kunder

Teknik og erfaring fra satellitbranchen i Europa, Mellemøsten og Afrika kommer nu danske Skyline-kunder til hjælp. Flere leverandører byder sig til.

Artikel top billede

Læs også:

Skyline-kunde: Sådan fandt jeg en ny udbyder

Lørdag lukkes flere Skyline-forbindelser, der har fået kunstigt åndedræt i en måneds tid af en redningsplan.

Men de nødstedte danske Skyline-kunder skal reddes af satellit-erfaring fra Afrika.

I hvert fald er Brian Adolfsen overbevist om, at han via et nyt selskab vil kunne hjælpe alle Skyline-kunder med bredbånd - via satellit.

"Jeg har arbejdet med satellit kommunikation og bredbånd via satellit gennem de seneste år i Europa, Afrika og Mellemøsten," fortæller han.

Allerede i maj blev ideen vendt med at introducere bredbånd via satellit primært rettet mod "SOHO" - små virksomheder samt privatbrugere i Danmark.

Speeder op

"Planen har været at etablere virksomheden med opstart i august - men Skylines konkurs har gjort, at vi forcerer muligheden for at levere løsningen," fortæller Brian Adolfsen.

Løsningen hedder Tooway, som kræver en 76cm parabol monteret, og at den er rettet mod syd samt et modem indendørs.

Løsningen svarer for så vidt til at have en Viasat/Canal Digital-løsning via parabol, forklarer han.

Løsningen giver, som det ses på dette link, en 100 procent dækning over hele Danmark og indre farvande, lover direktøren.

Ikke ny teknologi

"Vi undrer os en smule over, at der i debatten bliver nævnt, at der findes områder i Danmark uden bredbåndsdækning og muligheder, idet bredbånd via satellit ikke er en ny teknologi - men en anerkendt og velafprøvet teknologi," udtaler Brian Adolfsen.

Selskabet "Bredbånd via Satellit" er altså etableret i 2012, hvilket hjemmesiden også bærer præg af.

Her kan man se, at der bag virksomheden står "en gruppe af ansatte med flere års erfaring fra satellitbranchen i Europa, Mellemøsten og Afrika."

Vrimler med bredbåndstilbud

Iøvrigt er selskabet så langt fra det eneste, der byder sig til.

Faktisk er etablerede virksomheder ved at falde over hinanden i journalisternes indbakker for at fortælle hvad de kan gøre for Skylines kunder.

Også nyere spillere er altså på banen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision