Satellit-tricks fra Afrika skal redde Skyline-kunder

Teknik og erfaring fra satellitbranchen i Europa, Mellemøsten og Afrika kommer nu danske Skyline-kunder til hjælp. Flere leverandører byder sig til.

Artikel top billede

Læs også:

Skyline-kunde: Sådan fandt jeg en ny udbyder

Lørdag lukkes flere Skyline-forbindelser, der har fået kunstigt åndedræt i en måneds tid af en redningsplan.

Men de nødstedte danske Skyline-kunder skal reddes af satellit-erfaring fra Afrika.

I hvert fald er Brian Adolfsen overbevist om, at han via et nyt selskab vil kunne hjælpe alle Skyline-kunder med bredbånd - via satellit.

"Jeg har arbejdet med satellit kommunikation og bredbånd via satellit gennem de seneste år i Europa, Afrika og Mellemøsten," fortæller han.

Allerede i maj blev ideen vendt med at introducere bredbånd via satellit primært rettet mod "SOHO" - små virksomheder samt privatbrugere i Danmark.

Speeder op

"Planen har været at etablere virksomheden med opstart i august - men Skylines konkurs har gjort, at vi forcerer muligheden for at levere løsningen," fortæller Brian Adolfsen.

Løsningen hedder Tooway, som kræver en 76cm parabol monteret, og at den er rettet mod syd samt et modem indendørs.

Løsningen svarer for så vidt til at have en Viasat/Canal Digital-løsning via parabol, forklarer han.

Løsningen giver, som det ses på dette link, en 100 procent dækning over hele Danmark og indre farvande, lover direktøren.

Ikke ny teknologi

"Vi undrer os en smule over, at der i debatten bliver nævnt, at der findes områder i Danmark uden bredbåndsdækning og muligheder, idet bredbånd via satellit ikke er en ny teknologi - men en anerkendt og velafprøvet teknologi," udtaler Brian Adolfsen.

Selskabet "Bredbånd via Satellit" er altså etableret i 2012, hvilket hjemmesiden også bærer præg af.

Her kan man se, at der bag virksomheden står "en gruppe af ansatte med flere års erfaring fra satellitbranchen i Europa, Mellemøsten og Afrika."

Vrimler med bredbåndstilbud

Iøvrigt er selskabet så langt fra det eneste, der byder sig til.

Faktisk er etablerede virksomheder ved at falde over hinanden i journalisternes indbakker for at fortælle hvad de kan gøre for Skylines kunder.

Også nyere spillere er altså på banen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job