Her er NemID til erhvervslivet

Nets er nu endelig klar med NemID-løsningen til erhvervslivet efter en forsinkelse på halvandet år. Se her, hvordan du kommer i gang.

Artikel top billede

Læs også:

DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Efter halvandet års forsinkelse kunne Digitaliseringsstyrelsen i går proklamere på sin hjemmeside, at NemID Erhverv er klar til brug.

Den oplysning bakkes op af Nets pressechef, der fortæller, at erhvervslivets NemID nu er klar.

"Hvis man ikke allerede har en medarbejdersignatur, kan man bestille NemID Erhverv fra den 21. juni. Har man en medarbejdersignatur, vil vi kontakte administratoren. På den måde vil vi erstatte dem løbende," fortæller Søren Winge.

"Enkeltmandsvirksomheder kan i princippet bruge løsningen med det samme, da man her bruger sit NemID-nøglekort. Andre virksomheder skal bestille en kode på nettet, som leveres med posten typisk dagen efter."

Forsinket projekt

Systemadgangen for 130.000 virksomheder skulle ellers planmæssigt været rullet ud i december 2010, men blev derefter skudt til sidste sommer.

For et år siden lød meldingen, at leverandøren, Nets-selskabet DanID, havde undervurderet hvor mange ressourcer, der skulle bruges på opgaven, samtidig med at flere statslige myndigheder ikke havde implementeret den nødvendige applet.

Derpå var det meningen, at NemID Erhverv skulle rulles ud til virksomhederne i efteråret 2011, men løsningen er altså først klar nu.

"Det har været en kompliceret løsning, som har taget længere tid at udvikle, end vi forventede fra starten," siger Søren Winge.

"Tidspunktet har været mindre vigtigt end en god og sikker løsning, og derfor bliver systemet først frigivet nu."

Selvbetjening og sikkerhed

NemID Erhverv fungerer i store træk som NemID til private med et nøglekort.

Men derudover kan administratorer bestille, vedligeholde og spærre medarbejdernes signaturer samt til- og fravælge services, der er knyttet til signaturen, via en selvbetjeningsportal.

"Desuden er den blevet moderniseret efter de seneste sikkerhedsstandarder. Den gamle signatur har 12 år på bagen og har derfor krævet et serviceeftersyn med hensyn til sikkerheden," siger han.

Der er mere information om løsningen på Nets webside.

Læs også:

DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S