Her er NemID til erhvervslivet

Nets er nu endelig klar med NemID-løsningen til erhvervslivet efter en forsinkelse på halvandet år. Se her, hvordan du kommer i gang.

Artikel top billede

Læs også:

DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Efter halvandet års forsinkelse kunne Digitaliseringsstyrelsen i går proklamere på sin hjemmeside, at NemID Erhverv er klar til brug.

Den oplysning bakkes op af Nets pressechef, der fortæller, at erhvervslivets NemID nu er klar.

"Hvis man ikke allerede har en medarbejdersignatur, kan man bestille NemID Erhverv fra den 21. juni. Har man en medarbejdersignatur, vil vi kontakte administratoren. På den måde vil vi erstatte dem løbende," fortæller Søren Winge.

"Enkeltmandsvirksomheder kan i princippet bruge løsningen med det samme, da man her bruger sit NemID-nøglekort. Andre virksomheder skal bestille en kode på nettet, som leveres med posten typisk dagen efter."

Forsinket projekt

Systemadgangen for 130.000 virksomheder skulle ellers planmæssigt været rullet ud i december 2010, men blev derefter skudt til sidste sommer.

For et år siden lød meldingen, at leverandøren, Nets-selskabet DanID, havde undervurderet hvor mange ressourcer, der skulle bruges på opgaven, samtidig med at flere statslige myndigheder ikke havde implementeret den nødvendige applet.

Derpå var det meningen, at NemID Erhverv skulle rulles ud til virksomhederne i efteråret 2011, men løsningen er altså først klar nu.

"Det har været en kompliceret løsning, som har taget længere tid at udvikle, end vi forventede fra starten," siger Søren Winge.

"Tidspunktet har været mindre vigtigt end en god og sikker løsning, og derfor bliver systemet først frigivet nu."

Selvbetjening og sikkerhed

NemID Erhverv fungerer i store træk som NemID til private med et nøglekort.

Men derudover kan administratorer bestille, vedligeholde og spærre medarbejdernes signaturer samt til- og fravælge services, der er knyttet til signaturen, via en selvbetjeningsportal.

"Desuden er den blevet moderniseret efter de seneste sikkerhedsstandarder. Den gamle signatur har 12 år på bagen og har derfor krævet et serviceeftersyn med hensyn til sikkerheden," siger han.

Der er mere information om løsningen på Nets webside.

Læs også:

DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS