Her er NemID til erhvervslivet

Nets er nu endelig klar med NemID-løsningen til erhvervslivet efter en forsinkelse på halvandet år. Se her, hvordan du kommer i gang.

Artikel top billede

Læs også:

DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Efter halvandet års forsinkelse kunne Digitaliseringsstyrelsen i går proklamere på sin hjemmeside, at NemID Erhverv er klar til brug.

Den oplysning bakkes op af Nets pressechef, der fortæller, at erhvervslivets NemID nu er klar.

"Hvis man ikke allerede har en medarbejdersignatur, kan man bestille NemID Erhverv fra den 21. juni. Har man en medarbejdersignatur, vil vi kontakte administratoren. På den måde vil vi erstatte dem løbende," fortæller Søren Winge.

"Enkeltmandsvirksomheder kan i princippet bruge løsningen med det samme, da man her bruger sit NemID-nøglekort. Andre virksomheder skal bestille en kode på nettet, som leveres med posten typisk dagen efter."

Forsinket projekt

Systemadgangen for 130.000 virksomheder skulle ellers planmæssigt været rullet ud i december 2010, men blev derefter skudt til sidste sommer.

For et år siden lød meldingen, at leverandøren, Nets-selskabet DanID, havde undervurderet hvor mange ressourcer, der skulle bruges på opgaven, samtidig med at flere statslige myndigheder ikke havde implementeret den nødvendige applet.

Derpå var det meningen, at NemID Erhverv skulle rulles ud til virksomhederne i efteråret 2011, men løsningen er altså først klar nu.

"Det har været en kompliceret løsning, som har taget længere tid at udvikle, end vi forventede fra starten," siger Søren Winge.

"Tidspunktet har været mindre vigtigt end en god og sikker løsning, og derfor bliver systemet først frigivet nu."

Selvbetjening og sikkerhed

NemID Erhverv fungerer i store træk som NemID til private med et nøglekort.

Men derudover kan administratorer bestille, vedligeholde og spærre medarbejdernes signaturer samt til- og fravælge services, der er knyttet til signaturen, via en selvbetjeningsportal.

"Desuden er den blevet moderniseret efter de seneste sikkerhedsstandarder. Den gamle signatur har 12 år på bagen og har derfor krævet et serviceeftersyn med hensyn til sikkerheden," siger han.

Der er mere information om løsningen på Nets webside.

Læs også:

DanID mørklægger ny NemID-forsinkelse

NemID til erhvervslivet forsinket igen, igen, igen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S