Datacenter skal drives af revolutionerende energi-kilde

eBays nye datacenter i Utah skal drives af en for datacentre ny energikilde, som har store perspektiver for de strømslugende centre. Elnettet er bare backup.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Brændselsceller drevet af biogas vil udgøre den primære strømkilde i en udvidelse af eBays datacenter i Utah i USA, der efter planen vil stå færdig næste sommer.

Bloom Energy vil installere 30 brændselsceller drevet af biogas med en samlet kapacitet på seks megawatt.

Biogassen vil blive fremstillet af landbrugsaffald.

Der vil ikke blive installeret nogen traditionelle nødstrømsanlæg såsom dieselgeneratorer eller UPS'er i datacenteret.

Hvis brændselscellerne svigter, vil datacentret i stedet kunne falde tilbage på elforsyningsnettet, oplyser virksomhederne torsdag.

Største installation

Datacentret skal håndtere eBays e-handelsmarkedsplads, betalingssystemet PayPal og billetsalgssystemet StubHub.

Dette bliver eBays femte og langt den største installation, der anvender bæredygtig energi.

Virksomheden har i forvejen et solcelleanlæg på 665 kilowatt på taget af det eksisterende datacenter i Utah, mens hovedkvarteret i San Jose får strøm fra et solcelleanlæg på 650 kilowatt og et brændselscelleanlæg på 500 kilowatt. Et datacenter i Denver har også et solcelleanlæg på 100 kilowatt tilknyttet.

Dette er ikke Bloom Energys første opgave i forbindelse med datacentre.

Energiselskabet har allerede leveret 24 brændselsceller med en samlet kapacitet på 4,8 megawatt til Apples datacenter i Maiden i North Carolina.

Skal snart i drift

Disse brændselsceller skal efter planen træde i drift i løbet af denne måned.

I takt med at datacentrene forbruger en større og større andel af verdens genererede elektricitet, efterspørger deres ejere i stigende grad renere, billigere og ofte bæredygtige energikilder såsom vandkraft, vind, sol og biogas i et forsøg på at reducere forurening og CO2-udledning.

En anden måde at reducere CO2-udledningen er i det hele taget at skære ned i anvendelsen af elektricitet til visse driftsmæssige funktioner for eksempel ved at køle med kold luft udefra eller ved hjælp af med den kølende effekt fra fordampning frem for eldrevne køleanlæg i geografiske områder, hvor klimaet gør det muligt at anvende den slags tilgange.

Det er for eksempel tilfældet med et datacenter, som Facebook er ved at bygge ved den nordlige polarcirkel i Lulea i Sverige.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S